Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego czy warto? Jakie zalety ma to rozwiązanie i jakie korzyści przyniesie mi fotowoltaika? Takie pytania nierzadko kłębią się w głowach osób zainteresowanych wykorzystywaniem OZE. Oto pięć powodów, które przekonają Was, że fotowoltaika jest naprawdę dobrym rozwiązaniem!
Fotowoltaika to nic innego jak pozyskiwanie energii słonecznej i zamiana jej na energię elektryczną. Rozwiązanie to wzbudza coraz większe zainteresowanie i coraz to większa grupa osób ochoczo się na nie decyduje. Z pewnością ma na to ogromny wpływ system dofinansowań, zwłaszcza unijnych. Unia Europejska kładzie naprawdę wielki nacisk na promocję tak zwanej „CZYSTEJ ENERGII”. Fotowoltaika dla domu to rozwiązanie, którym powinien zainteresować się każdy, kto tylko jest w stanie zamontować u siebie panele fotowoltaiczne. Bez znaczenia czy zdecydujecie się na fotowoltaikę na dachu, czy fotowoltaikę na gruncie -na pewno się nie zawiedziecie. Dlaczego warto? Otóż wszystkie znaki i pojawiające się przesłanki pozwalają nam prognozować, że już w najbliższych kilkudziesięciu latach energia pochodząca ze słońca będzie odgrywała naprawdę ogromną rolę, a już teraz z roku na rok odgrywa coraz większą!
1. Fotowoltaika dla domu to niższe rachunki!
Największą i podstawową korzyścią, jaką niesie za sobą korzystanie z paneli fotowoltaicznych, jest niezaprzeczalnie duże ograniczenie wydatków na prąd – szczególnie w perspektywie coraz to wyższych cen prądu. Jak przestrzegają nas badający sytuację analitycy, nawet do 2030 za prąd będziemy płacić znacznie więcej. Panele fotowoltaiczne są w takim wypadku skuteczną walką z rosnącymi cenami energii elektrycznej. To opłacalna inwestycja na długie lata. Zamontowanie instalacji o mocy 4 kW wyprodukuje rocznie około 4000 kWh, co w pełni zaspokaja domowe potrzeby. Dodatkowym atutem jest fakt, że nadwyżki wyprodukowanego prądu bez problemu można oddawać do sieci, by w przyszłości, w razie potrzeby je odebrać.
2. Fotowoltaika a ekologia
Kolejna zaleta, która przemawia na korzyść paneli fotowoltaicznych to nieemisyjny charakter. To cecha, która charakteryzuje wszystkie rozwiązania wykorzystujące OZE do produkcji prądu zmiennego. W czasach, w jakich przyszło nam żyć, ekologiczne rozwiązania są pożądane. Coraz częściej kierują nami wyższe wartości i wielu z nas myśli o odpowiedzialności za środowisko, w jakim będą żyły kolejne pokolenia.
3. Co robić z nadwyżkami prądu?
Decydując się na korzystanie z fotowoltaiki dla domu, podłączonej do sieci elektroenergetycznej, możemy czerpać z tego szereg korzyści, takich jak na przykłada oddawanie nadwyżek energetycznych do sieci. W ten sposób prąd nie „przepadnie”, a wy nie musicie się o nic martwić. Jak to wygląda? Przekazuje się do sieci nadwyżki energii, zachowując możliwość ich odbioru, gdy zapotrzebowanie na prąd w waszym gospodarstwie domowym będzie większe. Gdy mówimy o instalacji fotowoltaicznej, jest to bardzo wygodne rozwiązanie, z racji tego, że słońce nie zawsze świeci równie mocno. Pamiętajmy jednak, że przechowywanie „swojego” prądu w elektrowni nie jest darmowe, dlatego możemy odebrać 80% tego, co oddaliśmy, gdy mamy instalację do 10 kWp i 70%, kiedy instalacja ma moc do 50 kWp.
4. Bardziej wszechstronne niż solary
Warto podkreślić w tym miejscu, jaka jest różnica pomiędzy solarami a fotowoltaiką. Niektórzy, niezbyt zorientowani w sprawie często mylą te dwa pojęcia. Oba rozwiązania mają na celu pozyskiwanie energii, jednak diabeł tkwi w szczegółach. Solary służą do produkcji tylko i wyłącznie energii cieplnej. Instalacja fotowoltaiczna dla domu jest bardziej uniwersalna, ponieważ pozwala nie tylko np. na ogrzanie wody, ale także zasilenie pralki, żarówki czy ładowarki do telefonu.