Ekologia oraz zmiany na rynku ogrzewania spowodują w następnych latach prawdziwą rewolucję ociepleniową w Polsce. Czy jesteśmy na to gotowi?
Cały zachodni świat odchodzi o wykorzystywania paliw kopalnych, przede wszystkim węgla. Polskę czeka więc bardzo długa droga w stronę ekologii.
Jakie będą tego dalsze konsekwencje, w tym te związane z termomodernizacją budynków? Czy czeka nas termoizolacyjna rewolucja?
Węgiel jako stosunkowo tani surowiec służąco do ogrzewania milionów gospodarstw domowych zaczyna powoli przechodzić do historii. Trendy i wymogi ekologiczne wymuszają głębokie zmiany w tym zakresie w całym zachodnim świecie.
Polska, jako kraj oparty w tym zakresie na węglu musi przejść bardzo długą drogę. Jak wobec tego gospodarstwa domowe będą musiały przygotować się na zmianę systemów grzewczych?
Kluczem jest odpowiednia termomodernizacja.
Od czego zależą koszty ogrzewania budynków?
źródło: https://izolacjapianka.pl/
Na koszty ogrzewania budynku składa się kilka kluczowych czynników, w tym:
– powierzchnia budynku,
– źródło ciepła (i z jakiego paliwa/źródła energii korzysta),
– zapotrzebowanie energetyczne budynku.
W ostatnich latach możemy zaoserwować zmiany związane z każdym z powyższych czynników.
1. Powierzchnia budynku
Podobnie jak w krajach zachodnich, również w Polsce obserwujemy trend budowania coraz mniejszych domów. Co jest tego przyczyną? Między innymi coraz bardziej racjonalne podejście do kwestii kosztów eksploatacji budynku przez kolejne lata. Mniejszy budynek = mniejsza powierzchnia do ogrzania.
2. Źródło ciepła, a technologia ogrzewania
Ze względu na stopniowe ograniczanie paliw kopalnych, coraz większą popularność zdobywają systemy grzewcze wykorzystujące energię elektryczną, w tym między innymi pompy ciepła oraz folie grzewcze i inne systemu elektrycznego ogrzewania.
O czym musimy pamiętaj wybierając taki system? O tym ile będzie nas kosztowała jego późniejsza eksploatacja. Co wobec tego zrobić, by nie zbankrutować posiadając elektryczne ogrzewanie? Należy zadbać o odpowiednio niskie zapotrzebowanie energetyczne budynku…
3. Zapotrzebowanie energetyczne budynku
Warunki techniczne w zakresie energochłonności budynków stają się coraz bardziej wymagające. Z jednej strony, oznacza to konieczność zastosowania skuteczniejszych izolacji, ale z drugiej… dzięki lepszej izolacji nasze przyszłe koszty ogrzewania budynku będą niższe. W perspektywie kilkudziesięciu lat może to dać ogromną różnicę i ulgę dla domowego budżetu!
Jak zadbać o skuteczną termoizolację?
źródło: https://izolacjapianka.pl/
Na szczęście w kwestii termoizolacji z roku na rok w branży budowlanej można zauważyć coraz większą świadomość. To, co dawniej było traktowane po macoszemu, obecnie staje się priorytetem.
O odpowienio niskie zapotrzebowanie energetyczne należy zadbać już na etapie projektu! Warto poprosić architekta o przygotowanie dedykowanej charkterystyki energetycznej – dzięki temu dokumentowi będziemy mogli określić szacunkowe, przyszłe koszty ogrzewania budynku.
Nie tylko styropian
źródło: https://izolacjapianka.pl/
W zakresie technologii izolacyjnych również można zaobserwować ciągły postęp! W tej dziedzinie nie króluje już tylko styropian i wełna mineralna. Coraz częściej inwestorzy decydują się na zastosowanie np. piany poliuretanowej, która zdobywa coraz większe grono zwolenników – głównie ze względu na walory ekologiczne, efektywnościowe oraz ze względu na szybkosć zastosowania.
Pomijając daną technologię, kluczowe jest wybranie odpowiednich specjalistów. Przed wyborem firmy warto zapoznać się z dotychczasowymi realizacjami oraz opiniami klientów. Brak referencji powinien spowodować „zapalenie się czerwonej lampki”.
Rewolucja nadchodzi?
Warto przygotować swój dom na nadchodzące zmiany. Obawiasz się kosztów? Sprawdź lokalne i ogólnopolskie programy dotacyjne, które pomagają wymienić system grzewczy oraz wykonać termomodernizację budynków. Możesz dzięki temu zyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, które przeznaczysz na wyżej wymienione inwestycje.
Jedno jest pewne – era węgla przechodzi do historii. Warto przygotowac na to swoje domy i portfele!