Altana ogrodowa to idealne miejsce do wypoczynku i relaksu na świeżym powietrzu. Może stanowić wyjątkowy element dekoracyjny ogrodu lub mieć zastosowanie czysto funkcjonalne – służyć do organizacji przyjęć lub grilla z rodziną. Dowiedz się więcej na temat rodzajów altan ogrodowych. Sprawdź, na co się zdecydować przy budowie altany – gotowe rozwiązanie czy własny projekt.
Altana ogrodowa drewniana: klasyczne rozwiązanie na lata
Altana to coraz popularniejszy element ogrodu. Jej zalety docenią zarówno osoby, które latem chcą skryć się przed słońcem, amatorzy grillowania pod chmurką i rodzice, którzy chcieliby stworzyć miejsce do zabawy dla najmłodszych.
Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do budowy altany ogrodowej jest drewno. Ten naturalny materiał harmonijnie komponuje się z zielenią ogrodu i architekturą większości domów. Ponadto jest łatwy w obróbce i stosunkowo niedrogi. Wystrój altany z drewna łatwo można dopasować do swoich potrzeb – obsadzić budowlę kwiatami, dodać oświetlenie, elementy ozdobne czy meble ogrodowe.
Inną zaletą altan wykonanych z drewna jest łatwy transport oraz montaż – konstrukcja takiej altany może być złożona samodzielnie, bez użycia ciężkiego sprzętu i specjalistycznych narzędzi. Ponadto drewno jest materiałem biodegradowalnym, co jest istotne, jeśli chcemy dbać o środowisko naturalne.
Altany tego typu mocuje się na kotwach do podłoża. Bardzo ważne jest dobre zaimpregnowanie drewna, aby było ono odporne na warunki pogodowe a także położenie gontów na zadaszeniu. Jeśli chodzi o rodzaj materiału, w polskich warunkach najlepiej sprawdzają się altany z drewna z drzew iglastych, najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe i świerkowe. Dobrze zabezpieczona drewniana altana posłuży nam kilka lat i na pewno nie wyjdzie z mody.
Altana ogrodowa nowoczesna: inspiracje
Na rynku dostępne są również nowoczesne altany wykonane z trwalszych materiałów, takich jak aluminium, metal czy poliwęglan. Altany tego typu to najczęściej proste konstrukcje, które idealnie komponują się z nowoczesnymi ogrodami.
Nowoczesnym rozwiązaniem są również altany ogrodowe murowane, wybierane przez osoby stawiające na niecodzienne rozwiązania wysokiej jakości. Murowana altana ogrodowa nie tylko będzie służyć przez wiele lat, ale też pozwoli uzyskać efekt „wow” i zachwyci niejednego gościa, który odwiedzi twój dom. Murowane fundamenty warto połączyć z oryginalnymi rozwiązaniami, takimi jak belki z drewna czy przeszklenia.
Ścianki i drzwi wykonane ze szkła są nie tylko efektowne, ale również sprawiają, że altana ogrodowa może być wykorzystywana zarówno latem, jak i zimą. Taką konstrukcję można oświetlić nie tylko lampami elektrycznymi, ale również lampami solarnymi i lampionami. Warto jednak pamiętać, że powinna ona pasować do architektury domu. Altana z przeszkleniami najlepiej sprawdzi się przy domach o nowoczesnej konstrukcji z dużymi oknami.
Coraz modniejsze są również duże altany, mające formę tzw. garden house – ogrodowej kuchni połączonej z jadalnią i miejscem do wypoczynku. Takie rozwiązanie w sezonie letnim pozwala na przeniesienie życia domowego do ogrodu i jest niesamowicie efektowne. Niestety niesie również za sobą duże koszty.
Jak zrobić altanę ogrodową?
Zastanawiasz się, jak zrobić altanę ogrodową we własnym ogrodzie? Możesz wybrać jedną z trzech możliwości:
- kupienie gotowej altany do samodzielnego montażu,
- zlecenie projektu i budowy altany firmie zewnętrznej,
- samodzielna budowa altany według własnego projektu.
Jeśli zależy ci na czasie i nie masz dużego budżetu na budowę altany, zdecyduj się na pierwszą opcję. Większość domków tego typu jest łatwych w montażu – aby je zbudować, nie musisz mieć wiedzy budowlanej, a jedynie wykazać się cierpliwością i precyzją.
Gotowa altana ogrodowa nie wymaga fundamentów ani specjalnego przygotowania. To lekki drewniany pawilon z zadaszeniem, o czterech bokach, z kratownicami na rogach i spadzistym dachem. Wszystkie elementy konstrukcji znajdują się w paczce, którą można kupić w sklepie internetowym lub markecie budowlanym. Budowa takiej altany może zająć od jednego do kilku dni.
Zlecając pracę nad altaną specjalistycznej firmie lub przygotowując jej projekt samodzielnie, z pewnością będziesz mógł przygotować bardziej unikatową budowlę. To droższe rozwiązanie, jednak z pewnością trwalsze, niż kupno gotowego produktu w markecie. Decydując się na nie, możesz zaplanować kolorystykę i styl altany, który będzie pasował do twojego ogrodu oraz domu.
Pamiętaj, aby projekt altany ogrodowej dokładnie sprecyzować pod kątem powierzchni, kształtu, konstrukcji i materiałów potrzebnych do jej budowy.
Im projekt altany będzie bardziej precyzyjny, tym łatwiej będzie go zrealizować. W projekcie możesz od razu zaplanować miejsce na grilla czy meble ogrodowe, dzięki czemu altana będzie bardziej funkcjonalna.
Budowla powinna pasować do pozostałej architektury ogrodu oraz stylu budynku – w przeciwnym razie zamiast być ozdobą, będzie tylko szpecić otoczenie. Jeśli zdecydujesz się na budowę altany o powierzchni powyżej 35 m2, konieczne będzie również złożenie podania o pozwolenie na budowę.