Lato w pełni, a Ty zauważyłeś, że dach Twojego domu nie jest w najlepszym stanie? Chcesz przeprowadzić prace konserwacyjne, ale zastanawiasz się, czy lato to odpowiednia pora roku na malowanie i impregnację dachu? W tym artykule rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości.
Lato – szczyt sezonu budowlanego
Lato jest porą roku, kiedy w budownictwie mamy bardzo wzmożony ruch, a prace przebiegają intensywnie. Malowanie dachów to także prace budowlane i firmy, które świadczą tego typu usługi letnią porą mają bardzo napięte grafiki. Latem możemy cieszyć się największą liczbą słonecznych i ciepłych dni, które sprzyjają pokrywaniu dachówek lub blach dachowych nową powłoką farby. Oczywiście musimy liczyć się z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak upały czy gwałtowne burze z deszczem i gradem, jeśli jednak będziemy śledzić prognozy i odpowiednio rozplanujemy prace, nie powinny one znacząco pokrzyżować planów.
Jak zaplanować malowanie dachu porą letnią?
Doświadczone firmy wiedzą, jak zaplanować przebieg prac, aby malowanie dachu przebiegło sprawnie, a przede wszystkim przyniosło satysfakcjonujące efekty.
Sprawdzaj prognozy pogody
Malowanie dachów musi przebiegać w optymalnych warunkach, które przewidują producenci farb. Problemem będą oczywiście deszcze lub zbyt wysoka wilgotność powietrza. Drugi aspekt to temperatura – przy zbyt wysokich wartościach powierzchnia dachu może nagrzewać się do temperatury, która wykracza poza zakres wskazany przez producenta farby. Stąd też malowanie dachu należy planować przy prognozie pogody.
Wykorzystaj ruch słońca po niebie
Droga słońca po niebie latem jest znacznie dłuższa, dlatego też nie tylko mamy więcej czasu na pracę w ciągu dnia, ale też więcej możliwości wykorzystania kąta padania słońca. Wystarczy wyobrazić sobie dwuspadowy dach, którego dwie strony będą kolejno zacienione lub wystawione na promienie słoneczne. Przy dachu czterospadowym możliwości będzie jeszcze więcej. Dlatego można ustalić, który fragment dachu może być malowany o konkretnej porze dnia.
Ruch słońca po niebie daje też potencjał do tego, aby zaplanować malowanie zacienionych fragmentów dachu za sprawą rosnących w okolicy drzew lub rozbudowanej infrastruktury. Dobudówki lub wolnostojące budynki gospodarcze mogą być zacienione o inne porze dnia, co pozwoli dokładnie zaplanować przebieg prac.
Zacznij pracę wcześnie
Długi dzień pozwoli wcześnie rano wykonać czynności przygotowujące do nakładania farby, np. mycie dachu lub matowienie blachy. Przygotowanie dachu umożliwi rozpoczęcie malowania jeszcze zanim słońce osiągnie zenit i nagrzeje powierzchnię dachówek czy blach.
Dlaczego warto malować dach latem?
Malowanie dachu latem może przebiegać bardzo sprawnie, a to właśnie ze względu na sprzyjającą aurę. Dzięki temperaturze i promieniom słonecznym czas oczekiwania na wyschnięcie pierwszej warstwy farby przed nałożeniem drugiej jest krótszy. Sprzyjającym czynnikiem jest też zwykle niższa wartość wilgotności powietrza. Czynniki te sprzyjają osiągnięciu jak najlepszych właściwości farby.