Fot. Dom przy Cyprysowej 60 – wizualizacja
Artykuł sponsorowany
Inwestorzy podejmujący wyzwanie budowy własnego domu muszą na początku rozstrzygnąć podstawową kwestię – czy wybierają projekty indywidualne, czy zdecydować się na gotowe projekty domów? Ci, którym leży na sercu ekonomiczna budowa wybierają zazwyczaj projekty typowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Poznajmy specyfikę gotowych projektów domów.
Własny dom, idealne dopasowanie – projekty gotowe na zmianę.
Wielu inwestorów zastanawia się, czy jedynie indywidualny projekt domu, wykonany przez architekta, może być właściwie dopasowany do wymagań i potrzeb mieszkańców. Budowa domu to przedsięwzięcie kosztowne, dlatego każdy chce, by jego przyszły dom był dobrany najlepiej. W pierwszym odruchu zwracamy uwagę na estetykę, co oczywiste, ale idealny projekt wymaga również doboru pod względem funkcjonalności wnętrza. Indywidualny projekt domu możemy budować od podstaw wraz z projektantem, lecz czy możemy równie precyzyjnie dopasować gotowe projekty domów? Okazuje się, że jest to możliwe i bardzo często praktykowane przez inwestorów.
Gotowe projekty domów, dostępne w naszej ofercie, dają podstawową pewność, że projekt jest sprawdzony, przetestowany i śmiało możemy go realizować. Występują w tysiącach różnych wariantów i kombinacji, dlatego bez problemu możemy dobrać coś dla siebie. Jeśli wybrany dom nie będzie idealny zawsze możemy go zmienić w trakcie przystosowania projektu do warunków lokalnych.
Funkcjonalność, komfort i wygoda – jak zmieniać projekty domów, by były idealne?
Jeśli już dobierzemy projekt najbardziej dopasowany do naszych wymagań, lecz ciągle nie jest to dom naszych marzeń, możemy dokonać zmian. Sprawią one, że z gotowego projektu domu powstanie w pewnym sensie projekt indywidualny, skrojony wprost pod nasze potrzeby. Decydują się na konkretne rozwiązania musimy wziąć pod uwagę nasz styl życia i przyzwyczajenia. Projekty domów parterowych posiadają inne rozwiązania niż domy z poddaszem, dlatego wszystko powinno być gruntownie zaplanowane.
Musimy wiedzieć, że wybierając gotowe projekty domów wnętrze możemy w zasadzie dowolnie modyfikować. Przesunięcia ścianek działowych, ich likwidacja, czy dobudowanie, to zmiany nie wymagające ingerencji w dokumentację projektową. Są to tzw. zmiany nieistotne i można je wykonać w trakcie budowy. Autoryzuje je kierownik budowy wykonując odpowiedni wpis do dziennika budowy. W ten sposób jesteśmy w stanie zmodyfikować projekt i dostosować go idealnie do naszych potrzeb.
Poza podnoszeniem funkcjonalności wnętrza, projekty domów można zmieniać również w kluczowych parametrach. W trakcie przystosowania dozwolone jest między innymi powiększenie i zmniejszenie budynku, podpiwniczenie, dobudowa garażu, podniesienie ścianki kolankowej, czy adaptacja poddasza (w domu parterowym) na cele mieszkalne. Tak liczne możliwości kreowania własnej koncepcji domu sprawiają, iż gotowe projekty domów, po niezbędnym dostosowaniu, stają się niemalże projektami indywidualnymi. A wszystko to za cenę 3 razy mniejszą niż realizacja pomysłu autorskiego.
Ważne w przypadku wprowadzania zmian, aby dokonywał ich odpowiedzialny fachowiec. Lokalny architekt z upranieniami projektowymi bez ograniczeń sugerowane przez nas zmiany wprowadzi szybko i sprawnie. Taka osoba nie tylko pomoże nam dostosować projekt domu, ale też rzeczowo doradzi, jakie zmiany warto wprowadzić, a z których powinniśmy zrezygnować.
W czasach, gdy liczy się każdy grosz, gotowe projekty domów dają realną alternatywę dla budowy własnego domu, doskonale dopasowanego do naszych potrzeb. Nie musimy wydawać majątku na projekt indywidualny, bo domy katalogowe możemy zmieniać zgodnie z własnymi preferencjami. Wybierając gotowe projekty domów nie kupujemy kota w worku. Oszczędzamy czas, pieniądze, a dodatkowo mamy pewność, że dom, który powstanie będzie solidny i posłuży nam na długie lata.