Piękny trawnik stanowi ogromną wartość dla właścicieli ogrodów niezależnie od tego, czy pełni rolę ozdobną, czy również rekreacyjną. Zwłaszcza w tym drugim przypadku murawa staje się z czasem narażona na ubytki, które szpecą ogród i zaburzają jego wizualną harmonię. Na szczęście nie oznacza to, że darń musi zostać założona od nowa – wystarczy przeprowadzić renowację trawnika, który dzięki nasionom trawy samozagęszczającej pozostanie później nienaganny przez wiele lat. Jak przebiega proces renowacji krok po kroku?
1. Porządkowanie trawnika
Renowacja trawnika rozpoczyna się od jego porządkowania, które i tak należy wykonać w ogrodzie na początku wiosny. Murawa wymaga dokładnego zgrabienia z pozostałości obumarłych kępek i innych roślinnych resztek. Planując renowację trawnika warto pozbyć się chwastów. W tej roli świetnie sprawdzają się selektywne herbicydy, niegroźne dla trawy, za to zabójcze dla tych niechcianych intruzów, bo usuwające je wraz z korzeniami.
2. Koszenie i wertykulacja
Przed uzupełnianiem trawnika murawę należy skosić o mniej więcej 1/3 długości. Ważnym wiosennym zabiegiem, który przeprowadza się na trawnikach liczących sobie już przynajmniej dwa sezony jest wertykulacja, która pozwala poprzez nacinanie usunąć zbite i martwe kępki zapewniając pięknemu trawnikowi lepszy dostęp do wody i światła. Zwykłe grabie mogą nie wystarczyć, aby przeprowadzić ten zabieg dokładnie, więc konieczne może okazać się użycie profesjonalnego mechanicznego wertykulatora.
3. Aeracja trawnika
Aeracja jest kolejnym zabiegiem, który przyczynia się do lepszej kondycji trawnika. Polega na dość głębokim nakłuwaniu gleby w kilkunastocentymetrowych odstępach, co między innymi poprawia jej napowietrzenie, a jednocześnie zapewnia lepszą absorpcję wody i stosowanych ewentualnie nawozów. W warunkach przydomowego ogrodu do przeprowadzenia aeracji powinny wystarczyć grabie, chociaż na rynku są też dostępne precyzyjnie działające mechanicznie aeratory.
4. Dosiewanie trawnika
Tak wypielęgnowany trawnik jest już gotowy do renowacji. Można ją przeprowadzić na dwa sposoby – jedynie w miejscu wyraźnych ubytków, uprzednio pozbywając się resztek dawnej murawy bądź na całej powierzchni. To drugie rozwiązanie jest uzasadnione, jeśli z biegiem lat murawa stała się rzadka, licznie występowały na niej chwasty i ma regularne prześwity. W obu przypadkach najlepiej skorzystać z nasion trawy samozagęszczającej, o których zaletach więcej można przeczytać na stronie Lovethegarden.com. Ta specjalna, znana z muraw sportowych mieszanka nasion wyróżnia się zdolnością do rozrostu poprzez kłącza, dzięki czemu w przyszłości trawnik zyska zdolność do samodzielnej regeneracji! W miejscach największych ubytków nasiona należy wysiewać gęściej. Po tym zabiegu trawnik potrzebuje około miesiąca do pełnej regeneracji, by móc znów pełnić funkcję rekreacyjną.
5. Pielęgnacja trawnika
Kiełkujące nasiona na trawniku poddawanym regeneracji wymagają wilgotnych warunków, dlatego należy regularnie i obficie podlewać murawę. Po upływie kilku tygodni trawnik zasługuje na dodatkową porcję substancji odżywczych, które zapewni mu bogaty w azot długo działający nawóz.