Artykuł sponsorowany
Podłogi z drewna wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi. Jedną z popularnych metod stosowanych w tym celu jest olejowanie. Na czym dokładnie polega olejowanie podłóg? Jakie ma ono główne zalety?
Czym jest olejowanie podłóg drewnianych?
Podłoga wykonana z drewna bez właściwego zabezpieczenia jest narażona na szybkie zniszczenie. Oddziałujące na nią czynniki jak temperatura, wilgotność powietrza, zanieczyszczenia mogą spowodować jej uszkodzenie i konieczność drogiej renowacji. By temu zapobiec, można wykonać olejowanie podłóg drewnianych.
Proces jak olejowanie podłóg drewnianych odnosi się do nakładania na nie preparatów zawierających w składzie oleje. Drewno chłonie oleje i dzięki temu uzyskuje naturalną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Uzyskuje ono wtedy również atrakcyjniejszy wygląd – może mieć lekki połysk, zmienić swój odcień zależnie od wybranego typu oleju.
Olejowanie podłóg drewnianych – kiedy warto je wykonać?
Olejowanie może być wykonane w przypadku wszystkich typów podłóg drewnianych, które nie są wykończone innymi sposobami, na przykład lakierowaniem.
Metoda olejowania może być prowadzona między innymi w przypadku parkietów drewnianych, podłóg z desek litych wszystkich gatunków drewna rodzimego oraz egzotycznego.
Zaleca się olejowanie podłóg drewnianych od razu po położeniu podłogi drewnianej, jeżeli nie została ona wcześniej wykończona olejem fabrycznie. Również olejowanie może być wykonane od razu po wykonaniu renowacji podłogi polegającej na jej cyklinowaniu.
Warto też wskazać, że olejowanie podłóg drewnianych zaleca się w przypadku pomieszczeń, w których panuje podwyższona wilgotność powietrza, na przykład w łazienkach.
Jakie zalety ma olejowanie podłóg drewnianych?
Do głównych zalet, jakie ma olejowanie podłóg drewnianych, zaliczane są:
- naturalna ochrona drewna
- podłoga przyjemna w dotyku
- atrakcyjny wygląd podłogi drewnianej
- skuteczne zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi
- technika przyjazna dla środowiska naturalnego
Jak olejować podłogi drewniane?
Najczęściej olejowanie podłóg drewnianych przeprowadza się za pomocą narzędzi jak rolki oraz pędzle. Olej nakłada się na odpowiednio przygotowaną podłogę, która musi być czysta i sucha.
Można również zlecić olejowanie podłóg drewnianych firmie specjalizującej się w renowacji podłóg drewnianych, która może wykonać wtedy kompleksowe prace.
Wobec tego olejowanie podłóg może być bardzo dobrą alternatywą dla lakierowania drewna. To metoda powalająca na skuteczną ochronę desek i parkietów i nadanie im atrakcyjnego wyglądu.