Fot. Altax
Łagodna zima nie dała się nam szczególnie we znaki, mimo to większość drewnianych tarasów wymaga obecnie odnowienia. Niskie lub wysokie temperatury, zmiany poziomu wilgotności i promieniowanie UV sprawiają bowiem, że drewno po pewnym czasie szarzeje, odkształca się i staje się mniej wytrzymałe. Podpowiadamy, jak skutecznie zabezpieczyć drewniany taras, by latem móc spędzać przyjemne chwile w ogrodzie.
Drewno na zewnątrz po pewnym czasie szarzeje i traci pierwotny urok. Proces ten jest wyjątkowo intensywny w przypadku drewnianych tarasów, ponieważ niemal poziome deski dłużej wysychają i są bardziej narażone na szkodliwy wpływ promieniowania UV. Po kilku latach samo czyszczenie desek już nie wystarczy.
Odnawianie drewnianego tarasu
By poszarzałym drewnianym deskom przywrócić naturalną barwę, należy poddać je kilku zabiegom (szlifowanie, szorowanie przy użyciu środka czyszczącego i przywracającego naturalną barwę, spłukiwanie). Niezbędne zabiegi różnią się nieco w zależności od tego, czy deski tarasowe są gładkie, czy ryflowane. Deski gładkie przed zastosowaniem środka czyszczącego i odszarzającego można najpierw przeszlifować. Jeśli gładkie deski zostały polakierowane, należy je wręcz wycyklinować, aż do odsłonięcia surowego drewna, a następnie ponownie polakierować lub pokryć odpowiednim olejem do tarasów. Desek rowkowanych (ryflowanych) z reguły nie lakieruje się, najczęściej są jedynie impregnowane lub olejowane. Ponieważ szlifowanie w ich przypadku nie jest możliwe, po usunięciu luźnych zabrudzeń nakładamy na nie środek czyszczący i odszarzający, który usuwa plamy, tłuszcz i pleśń, a następnie szorujemy je szczotką o sztywnym włosiu wzdłuż i w poprzek słojów. Gdy drewno jest już oczyszczone, odzyskało pierwotną barwę i dobrze wyschło, najlepiej pokryć deski specjalnym olejem do tarasów.
Olejowanie desek
Najpopularniejszy wśród preparatów do zabezpieczania drewnianych tarasów jest olej do drewna, który pozwala zachować jego naturalny charakter. Olej wzmacnia kolor oraz podkreśla barwę i strukturę drewna. Dodatkowo doskonale zabezpiecza je przed czynnikami atmosferycznymi, jednocześnie nie łuszczy się i nie pęka. Nowością na polskim rynku są oleje szybkoschnące, które pozwalają skrócić czas prac renowacyjnych do jednego dnia.
– Produkt oferowany jest w trzech kolorach najczęściej wybieranych przez konsumentów – mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny ze przedsiębiorstwa Altax. – Zastosowanie znajdującego się w zestawie aplikatora „idealny efekt” ułatwia użycie preparatu oraz pozwala aż czterokrotnie skrócić czas pracy – dodaje Wójcik.
Należy pamiętać, że jeśli drewno nie było wcześniej zabezpieczone przed biokorozją należy przed nałożeniem oleju użyć najpierw impregnatu gruntującego do drewna, który zabezpieczy je przed grzybami pleśniowymi, domowymi, sinizną oraz larwami owadów żerujących w drewnie.
Zalecany zakres temperatur podczas olejowania, to minimum +10oC, a maksymalnie +25oC Nie należy malować drewna mocno nagrzanego od słońca. Przed użyciem oraz w trakcie stosowania olej należy dokładnie wymieszać, ale nie rozcieńczać. Produkt trzeba nanosić wyłącznie na suche, dokładnie oszlifowane i oczyszczone powierzchnie. Należy wetrzeć olej w drewno i zebrać jego nadmiar. Następnego dnia zaleca się wypolerować taras szmatką delikatnie nasączoną tym samym preparatem. Po wykonanych zabiegach taras jest gotowy do użytkowania. Konserwowanie drewna nie jest kłopotliwe, ponieważ nie wymaga usuwania starych powłok lakierniczych, ani cyklinowania całej powierzchni, dzięki czemu zaoszczędzimy czas i pieniądze.