Fot. photka/Fotolia

Większość z nas lubi soki owocowe, owocowo-warzywne lub warzywne. Ze względu na walory zdrowotne i smakowe wszystkie one są najlepsze w wersji świeżo wyciśniętej. Przyrządzenie ich w domowej kuchni nie jest trudne ani czasochłonne. 

Agnieszka Tomczak

Świeżo wyciskane soki_Fotolia_2

Fot. ehaurylik – Fotolia

Świeżo wyciskane soki, nie poddane procesowi pasteryzacji, to ekspresowa metoda poprawienia stanu zdrowia i wyglądu oraz dodania sobie energii. Już po 15 minutach od spożycia zawarte w nich cenne substancje zaczynają krążyć w krwiobiegu dostarczając budulca dla nowych komórek. Szklanka świeżo wyciśniętego soku dziennie pomaga wzmocnić system odpornościowy, alkalizuje i oczyszcza organizm z toksyn oraz zapobiega chorobom cywilizacyjnym. Dodatkowo, stanowi świetną alternatywę dla osób, które z powodu szybkiego trybu życia lub niechęci do surowych owoców i warzyw rezygnują z nich na co dzień.

Świeżo wyciskane soki_Fotolia_3

Fot. boumenjapet – Fotolia

Składniki i smaki soków można miksować dowolnie. Najpopularniejsze, i najtańsze zarazem, jabłka, marchew, buraki i kapustę, można połączyć z cytrusami, kiełkami lub ziołami. Niezastąpione działanie zdrowotne wykazują warzywa zielone takie jak szpinak, brokuł czy szparagi zawierające m.in. polifenole i kwas foliowy. Warto zdecydować się na nietypowe połączenia, np. seler + melon + mandarynki lub jabłko + imbir + ananas. W cieplejsze dni można dodać do soku rozkruszony lód, a zimą – rozgrzewający imbir. W przyrządzaniu własnej wersji eliksiru zdrowia i dobrego samopoczucia ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Na rynku dostępna jest szeroka gama urządzeń służących do przygotowania soków. Najpopularniejsze i najtańsze są sokowirówki. Powoli jednak są wypierane przez wyciskarki (np. Sana firmy Omega), które pozwalają wykorzystać nawet do 99% składników odżywczych zawartych w wyciskanych owocach i warzywach. Wyciskarki umożliwiają również sporządzenie soku z warzyw liściastych, jak kapusta i szpinak, oraz ziół, np. mięty i pokrzywy. Są to urządzenia ciche, bardziej wydajne i mniej kłopotliwe podczas czyszczenia niż sokowirówki.

Świeżo wyciskane soki_wyciskarka_Sana

Wyciskarka soku Sana firmy Omega. Fot. EUJUICERS.pl

Podczas kupna urządzenia należy zwrócić uwagę na jego moc – im większa, tym szybsza i bardziej efektywna praca. W przypadku warzyw twardych takich jak marchew, buraki czy seler najlepiej sprawdzają się wyciskarki o mocy co najmniej 150 W.

Większość producentów oferuje także funkcje dodatkowe. Należy do nich np. możliwość homogenizacji, czyli mielenia surowca bez oddzielania soku, w efekcie czego powstaje gęsty przecier. Przygotowywany w wyciskarce sok nie nagrzewa się, nie natlenia i jest pozbawiony piany. Dzięki temu witaminy i minerały nie zostają zniszczone w procesie wyciskania, a sok można przechowywać w lodówce do 24 godzin.

Świeżo wyciskane soki _Sana1

Porady eujuicers.pl – jak kupować owoce i warzywa

1. Kupuj w sezonie. Owoce kupowane poza właściwym dla nich sezonem zwykle pochodzą z dalekich krajów, pokonują więc długą drogę zanim trafią do Ciebie. Są zbierane i wysyłane nie w pełni dojrzałe, przez co brak im cech charakterystycznych dla dojrzałych, dorodnych owoców: barwy, smaku i zapachu.
2. Kieruj się zmysłami, kiedy wybierasz owoce w sklepie czy na straganie. Zapach, dotyk, wygląd – wszystkie te cechy powiedzą Ci czy owoc jest dojrzały i smaczny, czy przeciwnie kwaśny, niedojrzały i nijaki.
3. Szukaj właściwego dla Ciebie owocu, aż go znajdziesz. Fakt, że jakieś owoce są mniej popularne w danym okresie i trudniej dostępne może wynikać z tego, że nie jest na nie sezon i dlatego brak ich w sklepach w tym czasie.
4. Uważaj na pleśń na owocach. Starannie obejrzyj je, czy nie widać na nim śladów pleśni. Nigdy nie kupuj owoców ze śladami pleśni!
5. Kupuj owoce, które wyglądają naturalnie. Nie wybieraj owoców, które wyróżniają się swoim wyglądem, kolorem, wielkością, zapachem. Na przykład, nie kupuj zielonych truskawek.
6. Zwracaj uwagę na plamy, obicia i otarcia skórki, które wskazują, że owoce były niewłaściwie zabezpieczone podczas transportu i przechowywania.
7. Oceniaj owoce po zapachu. Niektóre owoce mają charakterystyczny zapach, kiedy są dojrzałe. Np. melony Cantalupa czy Kasaba. Inne z kolei mogą nabierać kwaśnego zapachu z chwilą, kiedy zaczynają się psuć.
8. Dotknij owocu, który masz zamiar kupić, ale zrób to delikatnie, aby go nie uszkodzić. Twarde owoce jak jabłka czy gruszki powinny być „twarde“ w dotyku. W przypadku brzoskwiń i śliwek z kolei, oraz innych owoców o miękkim miąższu, powinieneś wyczuć tę miękkość w dotyku.
9. Wybieraj owoce oferowane luzem na półkach, w skrzynkach czy kartonach, a nie te które są zapakowane w pojemniki, folię, siatki czy pudełka. Wiadomo, że od jednego zgniłego owocu potrafi się zepsuć kilka innych, a rzadko się zdarza, aby w zbiorczym opakowaniu wszystkie owoce były zdrowe.
10. Podnieś torbę z kupionymi owocami. Jeżeli masz wrażenie, że jest dość ciężka w stosunku do ilości (objętości) owoców, to znaczy, że dokonałeś dobrych zakupów!

Polecamy film pokazujący, jak działają wyciskarki do soków