Znów nie masz pomysłu na obiad? Potrzebujesz odmiany na talerzu? Zrób pyszne pesto z bazylii i orzeszków piniowych. To wyśmienite włoskie danie jest nie tylko łatwe do przygotowania, lecz także zdrowe i pożywne.
Tekst i zdjęcia: Joanna Kłossowska
Pesto to wyjątkowo aromatyczny sos podawany z makaronem albo chrupiącymi grzankami. Wystarczy jedynie odrobina bazyliowej pasty, by potrawa zyskała charakterystyczny, nieco pikantny i odrobinę słodkawy smak. Łatwo je przygotować, jest zdrowe i dosyć „wydajne” – naje się nim cała rodzina. Do tego można je podać w bardzo apetycznej formie. Jako danie bezmięsne jest bardzo lekkie, a jednocześnie wystarczająco sycące. Sos przygotowuje się „na zimno”, ale idealnie smakuje w połączeniu z ciepłymi grzankami lub makaronem – wydobywa się wtedy jego korzenny smak.
Osoby po raz pierwszy próbujące pesto mogą być nieco zdziwione jego wyglądem – sos ma dość intensywny zielony kolor za sprawą bazylii, która jest jego głównym składnikiem. Ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do najpopularniejszych czerwonych sosów bolońskich albo rozbielonych śmietaną dań z carbonarą, niektórzy mogą uznać wygląd pesto za mało zachęcający. Obiadowy dodatek o liściastej barwie smakuje jednak równie wybornie jak inne włoskie rarytasy. Już pierwszy kęs pobudza kubki smakowe połączeniem orzeźwiającej, lekko pikantnej bazylii, aksamitnej oliwy oraz wyrazistej nuty czosnku i orzechów.
Przepis na pesto z bazylii z orzeszkami piniowymi – szybkie, smaczne i zdrowe, czyli idealne danie na słoneczne popołudnie
Potrzebne będą (porcja dla 6 osób):
ok. 100 g świeżej bazylii (6-8 garści młodych listków), 20 g orzeszków piniowych, 10 g łuskanych orzechów włoskich, 30 g startego parmezanu, 1 ząbek czosnku, 100 ml oliwy z oliwek, sól gruboziarnista i pieprz do smaku
1. Orzeszki piniowe podgrzewamy na patelni z nieprzywierającym dnem (bez dodatku oliwy), tak by lekko się przypiekły. Cały czas mieszamy. Uprażone orzeszki odstawiamy do ostygnięcia.
2. Do miksera lub naczynia miksującego wkładamy umyte listki bazylii, przypieczone orzeszki piniowe i orzechy włoskie, wyciśnięty czosnek oraz sól i pieprz.
3. Miksujemy składniki przez 30 s, tak by je dobrze rozdrobnić. Do naczynia wlewamy oliwę z oliwek oraz dodajemy starty parmezan.
4. Ponownie miksujemy, tym razem na wolniejszych obrotach.
5. Przekładamy pesto do miseczki lub na talerz, dekorujemy listkiem bazylii i gotowe!
Pesto możemy zjeść od razu lub zostawić na później – w lodówce wytrzyma nawet do dwóch tygodni, koniecznie jednak w zamkniętym szczelnie pojemniku i z warstwą oliwy na wierzchu.
Warto wiedzieć
- Miskę miksera (naczynie miksujące) warto wcześniej włożyć na godzinę do zamrażalnika. Dzięki temu podczas miksowania temperatura sosu nie wzrośnie i tym samym zachowa on głębię aromatu (z tego też względu nie powinno się go podgrzewać, lepiej smakuje na zimno).
- Konsystencja pesto zależy od ilości dodanej oliwy z oliwek. Jeśli sos ma być jedynie dodatkiem do obiadu, najlepiej go nieco zagęścić, a więc zmniejszyć porcję oliwy. Gdy ma być natomiast, obok makaronu, głównym składnikiem dania, warto dolać jej nieco więcej.
- Modyfikacji przepisu na tradycyjne włoskie pesto jest mnóstwo. Zamiast bazylii można dodać pietruszkę, szpinak, rukolę, brokuły, a nawet liście rzodkiewki – w zasadzie wszystko, co mamy pod ręką i co jest zielone. Nie bójmy się zatem eksperymentować i potraktujmy powyższy przepis jako bazę ze zmieniającym się bohaterem głównym. Smacznego!