Fot. Narex
Na rynku pojawiły się nowe dłuta firmy Narex. To wyjątkowe narzędzia przeznaczone do wykonywania tradycyjnych połączeń na jaskółczy ogon.
Od kilku lat można zaobserwować wyraźny powrót do tradycyjnych metod obróbki drewna. Jednocześnie klienci coraz częściej poszukują unikatowych, ręcznie wytwarzanych mebli, które powstają często z drogich szlachetnych gatunków drewna. W takich meblach każdy najmniejszy detal ma znaczenie, a klienci zwracają uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Istotną kwestią stają się w tym wypadku połączenia stolarskie, które wykorzystuje się przy konstrukcji takich mebli.
Dość typowym tradycyjnym rozwiązaniem jest tzw. połączenie na jaskółczy ogon, czyli złącze wczepowe wykorzystywane często m.in. do łączenia tylnych ścianek szuflad. Umiejętność wykonania takiego złącza jest często uważana za wyznacznik kwalifikacji stolarza, ponieważ ważna jest tutaj wyjątkowa precyzja i dokładność. Wielu producentów wychodzi naprzeciw takim wyzwaniom, produkując specjalne dłuta do takich zadań. Do tej pory jednak dłuta takie nie były dostępne na rynku polskim. Dzięki firmie Narex, której narzędzia dystrybuuje sklep internetowy dluta.pl, sytuacja się zmieniła i teraz każdy stolarz może stać się posiadaczem specjalnych dłut do wykonywania połączeń na jaskółczy ogon.
Dłuta wykonano ze stali chromowo-manganowej o twardości 59 HRc, wyposażono je w wygodne bejcowane i woskowane rękojeści z drewna bukowego. Dostępne są w dwóch szerokościach 13 i 19 mm, a wyglądem do złudzenia przypominają dłuta japońskie. Nawet na spodniej stronie dłuta pojawia się tak charakterystyczne dla dłut japońskich zagłębienie zwane Ura, które doskonale redukuje tarcie i zwiększa efektywność pracy oraz ułatwia ostrzenie.
Ceny dłut: 87 i 92 zł.
Firma Narex Bystrice została założona w 1919 roku przez Vaclava Richtera, w miejscowości Bystrice w Czechach. Była to wtedy mała fabryka specjalizująca się w produkcji narzędzi ręcznych do obróbki drewna, dość szybko jednak firma ta zaczęła się intensywnie rozwijać. Po wojnie stała się częścią nowo utworzonego państwowego przedsiębiorstwa Narex Praha. Wkrótce firma stała się typowym komunistycznym kombinatem. W roku 1989, kiedy to w Czechach miała miejsc Aksamitna Rewolucja, poszczególne zakłady produkcyjne należące do Narex Praha zostały rozdzielone do nowych spółek, które uzyskały prawo do posługiwania się nazwą Narex. Zakład w miejscowości Bystrice przeszedł w ręce prywatne i stał się przedsiębiorstwem o nazwie Narex Bystrice, specjalizującym się głównie w produkcji dłut. Spuścizną czasów komunistycznych, wykorzystywaną z powodzeniem do dzisiaj, okazała się wyjątkowa stal chromowo-manganowa, dzięki której dłuta tej firmy mają świetny stosunek ceny do jakości.
W ostatnich latach firma Narex Bystrice znowu zaczęła dynamicznie się rozwijać. Poszerzany jest asortyment narzędzi, wprowadzane są nowe rozwiązania techniczne. Również wykonanie, wygląd i ergonomia narzędzi znacznie się polepszyły. Obecnie Narex nadal specjalizuje się w produkcji narzędzi ręcznych, jednak nie tylko do obróbki drewna. Aktualna oferta obejmuje m.in. narzędzia wkrętakowe, jak i dobrze znane na naszym rynku dłuta rzeźbiarskie, stolarskie, a także tokarskie.
Zobacz film o dłutach firmy Narex: