Fot. Gardena
Jesień to czas przygotowania naszego ogrodu do zimowego snu. Należy jak najlepiej wykorzystać ten okres, uporządkować narzędzia, zadbać o glebę i porąbać drewno na opał. Podpowiadamy, jak najlepiej przygotować się do rąbania drewna i których narzędzi do tego użyć. Najważniejszy jest jednak wybór odpowiedniej siekiery.
Aby móc rozkoszować się czasem spędzanym z rodziną przy kominku lub móc napalić w piecu i ogrzać dom, najpierw należy porąbać drewno. Przed rozpoczęciem rozłupywania drewna musimy je stosownie przygotować. Aby nasza praca była wydajna, szybka i bezpieczna musimy wybrać odpowiednie narzędzia.
Bezpieczeństwo pracy
Każdy, kto rąbał kiedykolwiek drewno wie, jak łatwo można przy takiej czynności nabawić się kontuzji. Jeśli chcemy tego uniknąć, konieczna jest odzież ochronna, odpowiednia postawa i dobra siekiera. Koniecznie należy pamiętać o nałożeniu okularów ochronnych, aby żaden odłamek drewna nie uszkodził nam oczu. Pamiętajmy również o butach. Powinny być solidne, zabudowane i twarde. Dzięki temu będziemy czuć się stabilnie w trakcie pracy, a spadające kawałki drewna nie uszkodzą nam stóp. Drewno należy rąbać stojąc na nogach ugiętych w kolanach, narzędzie trzymając pewnie w obu rękach. Siekiera powinna być ostra i mieć dobrze wyprofilowaną głowicę. Aby chronić stawy dłoni należy wybierać siekiery, których specjalna konstrukcja uchwytów przejmuje energię wytworzoną podczas uderzenia. Uchwyty siekier marki Gardena są wykonane z tworzywa sztucznego, wzmocnione włóknem szklanym i wyposażone w elementy miękkie. Dzięki temu narzędzie optymalnie dopasowuje się do dłoni, zapewniając odpowiedni chwyt.
Rozłupywanie drewna w domowym zaciszu
Każdego roku w okresie jesienno-zimowym wiele osób rozważa zakup łuparki do drewna. Rosnąca popularność elektronarzędzi i ich dostępność sprawia, że ogrodnicy próbują odejść od tradycyjnych metod pracy z drewnem. Cena prostej łuparki do drewna wielokrotnie przewyższa jednak koszt nawet bardzo dobrej siekiery. Siekiera rozłupująca powinna mieć głowicę szlifowaną na wklęsło oraz w kształcie klina, co dodatkowo rozpiera drewno i gwarantuje lekkie i wydajne rozłupywanie – radzi Jarosław Soboń, ekspert marki Gardena. Wybierając siekierę do rąbania drewna należy się upewnić, że jej głowica będzie lekko wchodziła w drewno, a ciężar będzie rozłożony tak, że przyspieszy cięcie. Najbardziej opłaca się zakup siekiery wielofunkcyjnej. Do rąbania drewna idealnie nadaje się np. siekiera rozłupująca Gardena 1600S. Dzięki nieprzywierającej powłoce zmniejszającej tarcie głowica lekko wchodzi w drewno. Geometria głowicy jest idealnie przystosowana do rozłupywania drewna średniej wielkości. Nakładka ze stali nierdzewnej chroni trzonek i wydłuża żywotność. Środek ciężkości znajduje się blisko głowicy, co decyduje o idealnym wyważeniu i rozłożeniu ciężaru siekiery. Takie połączenie umożliwia wykonywanie mocnych, głębokich cięć. Trzonek ze wzmocnionego poliamidu sprawia, że siekiera jest trwała i solidna. Głowica po przeciwnej stronie jest ukształtowana w obuch, co pozwala na wygodne wbijanie klinów wykonanych z drewna, tworzywa sztucznego bądź aluminium. Siekiera objęta jest gwarancją na okres 10 lat. Cena – 229 zł.
Prace drobne, jak wycinanie gałęzi
Siekiera jest narzędziem, które przyda się także podczas aktywnego wypoczynku do czynności takich jak przygotowanie drewna do ogniska czy wycinanie gałęzi. Do takich prac odpowiednia będzie mała siekiera uniwersalna, np. Gardena 1000A. Ma obustronnie szlifowane ostrze i wydłużoną głowicę, dzięki czemu jej ostrze z łatwością wbija się w drewno. Jest dobrze wyważona – środek ciężkości znajduje się blisko głowicy. Trzonek ze wzmocnionego poliamidu gwarantuje wysoką trwałość narzędzia. Cena – 179 zł.
Przechowywanie porąbanego drewna
Pamiętajmy, aby drewno składować w taki sposób, by potem móc je jak najlepiej wykorzystać. Drewno należy przechowywać w suchym i zadaszonym miejscu, zapobiegniemy w ten sposób procesowi gnicia. Powinno mieć ono zapewnioną odpowiednią wentylację i przewiew.