Fot. Gardena
Z zimowego sezonu prawdopodobnie najbardziej cieszą się dzieci, zaś dorośli wiedzą doskonale jakie obowiązki wiążą się z najzimniejszą porą roku. Jedną z najważniejszych z czynności, które należy wykonywać, kiedy krajobraz zostanie przykryty białym puchem, jest odśnieżanie. Jak sprawić by nie był to tylko przykry obowiązek? Podpowiadamy, jakimi narzędziami możemy szybko i przyjemnie odśnieżyć ogród i teren wokół domu.
Między grudniem a marcem tęsknimy za wiosenną aurą. Doskonale wiemy, że sezon zimowy to niskie temperatury, mroźne powietrze, krótkie dni, długie chłodne noce, no i oczywiście śnieg. Opady śniegu mogą być szczególnie uciążliwe dla właścicieli posesji, kamienic czy administratorów bloków i osiedli. Zarówno w przypadku pierwszych jak i drugich, odśnieżanie jest pracą do której są zobowiązani. Odśnieżenie chodnika przy posesji jest wymagane przez prawo i niestosowanie się do tego przepisu wiąże się z surowymi karami. Dlatego warto ułatwić sobie pracę i zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Jest to szczególnie ważne ze względu na częstotliwość opadów. Dobrze wiemy, że wystarczy dosłownie chwila, aby biały puch całkowicie pokrył ziemię. Na co zwrócić szczególną uwagę przy doborze narzędzi zimowych? Przede wszystkim zastanówmy się, jaki obszar będziemy odśnieżać? Czy będzie to ścieżka wokół naszego domu lub wokół blokowiska? Istotna będzie wielkość, konstrukcja oraz ciężar takiego sprzętu, bowiem wszystko to będzie miało wpływ na nasz komfort w czasie wykonywania pracy.
Na dobry początek
Na pewno każdy z nas słyszał o łopacie do śniegu, a część z pewnością miała z nią bezpośrednią styczność. Łopata to najprostsze i najpopularniejsze narzędzie do odgarniania śniegu. Dużo zależy od kształtu, wagi, konstrukcji, wielkości, a także tworzywa z którego narzędzie zostało wykonane.
Możemy odśnieżać za pomocą łopaty z krawędzią z tworzywa sztucznego, bądź z krawędzią stalową. Obie są odporne na uderzenia, sól drogową i zimno do minus 40 stopni. Doskonale nadają się do łatwego usuwania śniegu. Łopata do śniegu Gardena z krawędzią z tworzywa sztucznego nada się idealnie do nierównej powierzchni takiej jak kostka brukowa. Szerokie boczne krawędzie łopaty zapobiegają spadaniu śniegu, a konstrukcja i użyte tworzywo gwarantują, iż mokry, kleisty śnieg nie przylega do narzędzia. Jeśli będziemy odśnieżać gładki teren np. beton czy asfalt, powinniśmy wybrać raczej łopatę Gardena z krawędzią stalową. Dodatkowo ma ona szerokie boczne krawędzie przez co śnieg nie będzie się z niej zsuwał. Podobnie jak w przypadku poprzedniego modelu, zastosowano w niej tworzywo, które gwarantuje, że śnieg nie będzie przylegał do jej powierzchni.
Na większe wyzwanie
Jeżeli chcemy zaoszczędzić czas nie tracąc przy tym skuteczności, proponujemy zapoznać się z szuflą do śniegu. Jest to narzędzie do cięższych wyzwań. Doskonale sprawdza się przy trudniejszym terenie i bez problemu radzi sobie z odgarnianiem dużej ilości śniegu. Szeroka konstrukcja Szufli do śniegu marki Gardena umożliwia odśnieżanie dużej ilości śniegu za jednym razem dzięki szerokości pracy, który wynosi 70 cm. Dodatkowym plusem tego modelu jest możliwość dopasowania trzonka do wzrostu użytkownika. Dodatkowo uchwyt został wyposażony w powłokę, która chroni dłonie przed zimnem. Ogromnym atutem są także pomocnicze uchwyty, które zostały umieszczone w połowie długości trzonka. Oznaczona na górnej krawędzi szufli powierzchnia nacisku oraz dodatkowa rura aluminiowa zapewniają większą stabilność i ułatwiają wbijanie łopaty w duże ilości śniegu. Krawędź wykonana jest z ocynkowanej stali, co gwarantuje wieloletnią trwałość użytkowania.
Na dobre zakończenie
Odśnieżanie nie oznacza tylko odgarnięcia białego puchu. Musimy także pamiętać o właściwym zabezpieczeniu powierzchni. Śliski obszar może być przyczyną nieszczęśliwego wypadku, dlatego po zakończonym odśnieżaniu pamiętajmy o posypaniu terenu piaskiem, solą lub innym środkiem antypoślizgowym. Sporym ułatwieniem będzie solarka ręczna marki Gardena, która doskonale rozprowadza środki rozmrażające takie jak piasek, sól czy żwirek na małych powierzchniach oraz w odpowiednich ilościach. Solarka jest bardzo prosta w obsłudze – wystarczy przekręcić krążek dozownika do otworu zastosowanego środka (grubo i drobnoziarnisty). Poręczną, dużą głowicą dozownika można wygodnie regulować nawet podczas pracy w grubych rękawicach. Lekkie otwieranie i zamykanie solarki gwarantuje zamek bagnetowy.