Fot. Buszrem
Wygląd ogrodu do pewnego stopnia zależy od ukształtowania terenu. Występujące różnice wysokości dodają uroku i stwarzają okazję do wykorzystania malowniczych form małej architektury, takich jak ogrodowe schody.
Planując obecność schodów w ogrodzie już na początku wypada zdecydować nie tylko o ich umiejscowieniu i wyglądzie, ale również o technologii budowlanej niezbędnej do ich prawidłowego wykonania. Ogromną pomocą są w tym przypadku prefabrykaty w formie gotowych bloków schodowych. Monolityczne elementy pozwalają na łatwe, szybkie i przede wszystkim estetyczne zabudowanie stopni schodowych przy tarasie, w ogrodzie – a dzięki swej wytrzymałości – nawet w przestrzeni publicznej.
Naturalny rytm ludzkiego chodu jest nieparzysty. Dlatego liczba stopni w biegu również powinna być nieparzysta. Najlepiej, jeśli są to nie mniej niż trzy i nie więcej niż pięć stopni w jednym ciągu. Bloki schodowe oferowane przez Buszrem to trzy stopnie o wysokości 15 cm. Szerokość stopnicy można dopasować do indywidualnego projektu przez nałożenie drugiego bloku. Ma ona wtedy od 30 do 40 cm. Przy montażu wystarczy odpowiednie przygotowanie i zagęszczenie podłoża, tak samo jak w wypadku nawierzchni brukowanych. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu niewielkiego spadku (wystarczający to około 0,5 – 1%) zapobiegającemu zatrzymywaniu wody na stopniach.
Bloki schodowe Buszrem dostępne są jako marmurowe i granitowe, barwione w masie naturalnymi kruszywami i powierzchnią wykończoną w technologii śrutowania. Nadaje im to ekskluzywny i elegancki wygląd. Schody w tej postaci nie wymagają dodatkowych okładzin i wykończenia. Istnieje też wersja podstawowa z gładkim wykończeniem szarego betonu wibroprasowanego.
W domu jednorodzinnym schody najczęściej łączą taras z ogrodem, ale mogą również występować samodzielnie. Pofałdowany teren na działce jest doskonałą okazją do wykorzystania różnych elementów małej architektury – zwłaszcza jeśli ma ona nie tylko estetyczny, ale również – jak schody – użytkowy charakter.