Blaty drewniane to pożądany element wyposażenia biura, salonu, zdalnego miejsca pracy itd. Zresztą drewno jest tworzywem. które doceniane jest już od setek, a nawet tysięcy lat. Szczególną rolę odgrywa tu dąb, który – dawniej wykorzystywany do budowy okrętów – dziś jest całkiem popularnym i funkcjonalnym „bywalcem” domowych instalacji aranżacyjnych.
Lokalizacja – podstawa dobrego tworzywa
Oczywiście trudno znaleźć dwa identyczne kawałki dębu. Na jego parametry, a co za tym idzie – na jakość, ma przede wszystkim wpływ lokalizacja, z której dane drewno pochodzi. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup tworzywa rodem z Europy centralnej. To tutaj – nawet dziś – nietrudno o zdrowe, mocne drewno, które niejednokrotnie zaskakuje swoją wytrzymałością, ale i jakością. Poza tym drewno dębowe doskonale sprawdza się jako trwała powierzchnia eksploatacyjna. O jego jakości świadczy fakt, że bardzo często buduje się z niego różnego rodzaju podłogi. Jest on też cenionym budulcem blatów, które – dzięki jego właściwościom – wykorzystuje się w różnego rodzaju warsztatach, magazynach, a nawet w halach produkcyjnych. Ich zaletą jest zdolność do znoszenia dużych obciążeń mechanicznych, a także odporność na wilgoć (po odpowiednim zabezpieczeniu płaszczyzny roboczej).
Mocne walory = wysoka trwałość
O jakości blatu świadczy nie tylko tworzywo, z którego został on zaprojektowany, ale też zastosowany proces obróbki mechanicznej. Dobry blat dębowy wykonany jest z trwałego, litego drewna, którego powierzchnia jest poddana dogłębnemu procesowi szlifowania. W razie potrzeby, jego krawędzie mogą zostać zaokrąglone, dzięki czemu sprawdzi się on również jako płaszczyzna o doskonałych walorach dekoracyjnych. Walory te są szczególnie istotne ze względu na piękno dębu, który wyróżnia się charakterystyczną, żółto – brązową barwą. Warto też wiedzieć o tym, że na ogólne właściwości dekoracyjne jakie blat dębowy lity, wpływ ma też rodzaj zastosowanych substancji ochronnych.
Zabezpieczenie powierzchni drewnianej
W ofercie większości sklepów znajduje się blat dębowy surowy, który następnie jest zabezpieczany własnoręcznie przez Klienta. Dzięki temu, Kupujący ma pewność, że wybrał optymalne, a zarazem najlepsze środki konserwująco – zabezpieczające. Należy przy tym pamiętać, że niezabezpieczona, dębowa powierzchnia, nie może być płaszczyzną roboczą. Do tego celu najlepiej nadaje się dedykowany olej lub najlepiej olejowosk, który – co ważne – powinien posiadać certyfikat, dopuszczający go do kontaktu z żywnością. Zaleca się też, aby warstwa ochronna była nakładana na blat mniej więcej raz na 3 miesiące. Uwzględnić należy tu też oddziaływania mechaniczne, które wpływają na integralność powłoki. Im są one intensywniejsze, tym częściej należy nakładać wosk.
Podsumowując, blat dębowy lity to idealna propozycja dla tych osób, które szukają ciekawie zaaranżowanych płaszczyzn dekoracyjnych, ale też funkcjonalnych i trwałych powierzchni roboczych. A to wszystko dzięki ogromnemu potencjałowi, jaki ma w sobie ten niezwykły i funkcjonalny gatunek drewna.