Polska marka elektronarzędzi, produkowanych przez firmę Celma S.A. Jej historia sięga 1936 r., kiedy w wyniku połączenia dwóch zakładów powstała Fabryka Maszyn, Odlewnia Żeliwa i Metali. Fabryka początkowo produkowała m.in.: urządzenia i pomoce warsztatowe oraz narzędzia ślusarskie (wiertarki i szlifierki o napędzie ręcznym, imadła stalowe i maszynowe, nożyce do ciecia blach oraz kuźnie polowe). Rozwój fabryki nabrał rozpędu po II wojnie światowej. W 1948 r. przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Cieszyńska Fabryka Narzędzi. Wzniesiono w niej nową odlewnię, zbudowano także nową halę mechaniczną. W 1954 r. w zakładzie rozpoczęto produkcję wysokiej jakości narzędzi rzemieślniczych, m.in.: szczypiec, obcęgów i kluczy. W 1959 r. rozpoczęła się produkcja pierwszych wiertarek elektrycznych.
Na początku lat 70., po serii mniej lub bardziej udanych fuzji i przekształceń, Cieszyńska Fabryka Narzędzi przekształciła się w Zakłady Elektromaszynowe CELMA, będące częścią Kombinatu Maszyn Elektrycznych Ema-Komel. W 1973 r. kierownictwo fabryki podpisało umowę licencyjną z firmą Robert Bosch GmbH, na podstawie której rozpoczęto produkcję 12 nowoczesnych elektronarzędzi (m.in. młotka obrotowego, wiertarki udarowej, młotka kującego). Aby uzupełnić ofertę w 1974 r. podpisano także umowę licencyjną z niemiecką firmą Holz-Her, dzięki której rozpoczęto wytwarzanie 3 urządzeń do obróbki drewna (pilarki tarczowej, strugarki i szlifierki taśmowej). Współpraca z firmą Bosch trwała do wygaśnięcia umowy w 1981 r. W kolejnych latach konstruktorzy Celmy zmodernizowali narzędzia produkowane przez firmę i wprowadzili na rynek nowe modele elektronarzędzi.
W katach 90. XX w. elektronarzędzia Celmy zaczęły tracić na popularności, wypierane z uwolnionego rynku przez narzędzia znanych światowych producentów. Celma, jak większość polskich firm, nie była przygotowana na konkurowanie z zachodnimi koncernami. Próby restrukturyzacji długo nie przynosiły pozytywnych rezultatów. Agencja Rozwoju Przemysłu utworzyła w końcu dwie spółki o różnych profilach działalności. Zakłady Elektromaszynowe – Elektronarzędzia Celma SA skupiły się wyłącznie na produkcji elektronarzędzi, druga spółka – Celma Tools SA, odgrywała rolę operatora handlowego i finansowego. Narzędzia marki Celma powoli zaczęły wracać na rynek. Nowy, zdecydowany impuls dało jednak dopiero kupienie w 2009 r. obu spółek przez firmę Complex S.A., która dostrzegła spory potencjał marki Celma.
W 2012 r. firma Celma S.A. utworzyła w ramach swoich struktur nową spółkę handlową Fabryka Elektronarzędzi Celma S.A. z siedzibą w Łodzi.
Asortyment narzędzi marki Celma obejmuje obecnie szeroką gamę elektronarzędzi: wiertarek udarowych, bez udaru, kątowych, szlifierek prostych oraz kątowych, polerek, młotów udarowych, mieszarek, narzędzi do obróbki drewna i cięcia blachy. Celma oferuje także pełny asortyment części zamiennych i szeroką gamę osprzętu do elektronarzędzi, między innymi: zespoły tnące do wycinarek, dyski elastyczne do polerek, wiertła kręte, krzyżowe, koronowe, mieszadła itp.
Narzędzia marki Celmę są projektowane przez polskich konstruktorów i wytwarzane w Polsce. Są to produkty dla użytkowników profesjonalnych i zaawansowanych majsterkowiczów.