Wiele osób marzy o możliwości wypoczywania na łonie natury podczas wakacji, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów. Urlop może być w pełni udany, jeśli spędzi się go w domku letniskowym z drewna. Jego zakup będzie długoterminową inwestycją, zawsze można go też sprzedać, jeśli nie będzie już potrzebny, z pewnością znajdzie się na niego kupiec. Nie każdy chce lub może wyjechać za granicę, aby świetnie bawić się w ciepłych krajach. Znalezienie miejsca noclegowego o wysokim standardzie i w przystępnej cenie jest wręcz niemożliwe w sezonie. Idealnie sprawdzi się własny domek letniskowy w ustronnym miejscu.

Domek drewniany czy murowany?

Domki letniskowe mogą być zbudowane z drewna lub cegły. Dawniej stawiano wyłącznie na drewno, czyli surowiec naturalny, ekologiczny i ponadczasowy. Domki letniskowe drewniane mają swój niepowtarzalny urok, panuje w ich wnętrzach przyjazny mikroklimat. Drewno jest przyjemne w dotyku, wykonany z niego domek gwarantuje zimą przytulność i ciepło. Drewno oddycha, ale jednocześnie zatrzymuje ciepło wytworzone w pomieszczeniu, zapobiegając jego ucieczce. Ma to szczególne znaczenie w sezonie grzewczym. Z kolei latem można liczyć na przyjemny chłód, co ułatwia przetrwanie upalnych dni. W domkach z drewna ogrzewa się wyłącznie powietrze, a nie ściany. Z kolei w obiekcie murowanym jest odwrotnie, ściany chłoną ciepło, pomieszczenie szybciej się nagrzewa. W przypadku domku drewnianego istotne jest to, aby powstał z dobrej jakości materiałów, przy użyciu nowoczesnej technologii. W przeciwnym razie będzie mniej trwały niż dom murowany.

Nowoczesne budowanie z drewna gwarantuje również tanie i proste ogrzewanie domku letniskowego. Ma to szczególne znaczenie, jeśli domek będzie używany nie tylko w sezonie, ale przez cały rok. Zaletą domów drewnianych jest ich zdolność do utrzymania optymalnego poziomu wilgoci w pomieszczeniach. Jej nadmiar jest odprowadzany na zewnątrz, co przeciwdziała zawilgoceniu i rozwojowi grzybów. W przypadku domów murowanych mogą wystąpić wielorakie problemy, jeśli zostaną wybudowane w okolicach akwenów czy terenów podmokłych. Domki letniskowe z drewna mają niższą wagę, można zastosować mniejsze fundamenty. Są stosunkowo szybsze i tańsze w budowie w porównaniu z domkami murowanymi. Zaletami będą też bezproblemowe remonty i zmiany konstrukcyjne, mobilność.

Co przemawia za tym, aby wybrać drewniane domki letniskowe?

Mając własną działkę, z pewnością warto rozważyć postawienie na niej drewnianego domku letniskowego. Takie rozwiązanie sprawdzi się idealnie w przypadku malowniczej okolicy. Będzie można spędzać wolny czas na łonie natury, z dala od zgiełku miasta, bez konieczności wydawania masy pieniędzy każdego roku na opłacenie pobytu w hotelu. Jeśli ktoś szuka komfortowego miejsca sprzyjającego wypoczynkowi i zregenerowaniu sił, to domek letniskowy będzie świetnym wyborem. Można go też udostępniać rodzinie i znajomym czy nawet wynająć, co przyspieszy zwrot zainwestowanych środków finansowych. Coraz więcej osób wybiera nocleg w postaci domku letniskowego zamiast pobytu w hotelu czy apartamencie. Zaletą drewnianych domków są ich doskonałe parametry cieplne. Nie ma problemu z ekonomicznym ogrzewaniem pomieszczeń zimą i schładzaniem ich latem. Przebywanie w pomieszaniach wykonanych z naturalnego drewna ma korzystny wpływ na zdrowie, panuje w nich optymalny mikroklimat. Nowoczesne domki drewniane są trwałe i wytrzymałe, przez co posłużą użytkownikowi przez długi czas. Stosuje się specjalne środki przeciwko rozwojowi mikroorganizmów, dzięki czemu szkielet takiego obiektu jest odporny na działanie szeregu szkodliwych drobnoustrojów i insektów.

Mogłoby się wydawać, że domek z drewna będzie mniej trwały od murowanego i łatwopalny, ale są to budynki ognioodporne. Wynika to z zastosowania wysokiej klasy środków impregnujących. Będzie to długoterminowa inwestycja, domek z drewna zachowa swoje walory użytkowe i estetyczne przez nawet kilkadziesiąt lat. Postawienie konstrukcji jest szybkie i łatwe, nie są nawet wymagane fundamenty. Domek letniskowy może zostać postawiony na bloczkach betonowych lub legarach. Budowa takiego obiektu zajmuje kilkanaście tygodni, średnio zajmuje to zaledwie osiem tygodni. Istotne będzie to, aby powierzyć to zadanie doświadczonym profesjonalistom. Domek z drewna można w przyszłości przebudować lub zmodernizować, zgodnie z aktualnymi potrzebami i preferencjami. Co więcej, remonty nie wiążą się z wysokimi kosztami. Możliwe jest nawet dokonanie zmian w instalacjach elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych.

Domki letniskowe z drewna – mobilne czy stacjonarne?

Domek letniskowy z drewna może być mobilny lub stacjonarny.
• W przypadku tego pierwszego mowa jest o domkach holenderskich i domkach wyposażonych w osie z kołami. Taki mobilny dom może być wyposażony w niezbędne instalacje – elektryczną i wodno-kanalizacyjną. Jeśli komuś zależy na obiekcie z możliwością przemieszczania, to można mu śmiało polecić wariant mobilny. Trzeba jednak liczyć się z ograniczonym metrażem i mniejszym komfortem w porównaniu do domków stacjonarnych.
• Drewniane domki letniskowe dają zdecydowanie więcej możliwości. Do dyspozycji są duże okna, taras, wyposażona kuchnia i łazienka, pokoje.

Drewniane domki letniskowe cena

Każdego potencjalnego inwestora interesuje to, z jakimi kosztami wiąże się zakup drewnianego domu letniskowego. Ceny są bardzo zróżnicowane, uzależnione od wielu czynników. Znaczenie ma między innymi:
• metraż domku,
• jakość użytych materiałów,
• wykończenie,
• wyposażenie,
• udogodnienia.

Można znaleźć domki letniskowe w cenie kilkunastu, kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych. Prosty i niewielki domek letniskowy z drewna do ogrodu typu altana jest do kupienia za 6000 złotych. Domek z drewna działkowy letniskowy 5×4 z tańszych ofert to koszt ponad 17000 złotych. Dom z bali drewnianych letniskowy może wiązać się z koniecznością wydania ponad 100 tysięcy złotych. Jedni wolą kupić gotowy domek letniskowy, inni wybrać projekt i postawić go samodzielnie. Inną opcją będzie zaprojektowanie domku zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami i preferencjami, co oczywiście wiąże się z wyższymi kosztami i jest bardziej czasochłonnym procesem.