Ekologia w budownictwie i aranżacji wnętrz to tematy poruszane coraz częściej. Obserwując wybory Polaków, można powiedzieć, że nie jest to tylko chwilowy trend, a zdecydowanie przejaw rosnącej świadomości społeczeństwa w zakresie potrzeb środowiska oraz dbałości o własne zdrowie i dobre samopoczucie. Jakie materiały wykończeniowe eko warto wprowadzić do swojego wnętrza? Sprawdźmy!

Cięta cegła rozbiórkowa

Cegła to nie tylko materiał budowlany, ale i wykończeniowy. Obecnie na rynku mamy do wyboru wiele rodzajów cegiełek dekoracyjnych. Różnią się one między sobą materiałem, fakturą i oczywiście kolorem. Krótko mówiąc, jest w czym wybierać. Jednak najlepszym z możliwych wyborów, jeśli chodzi o cegłę ozdobną do wnętrz i aspekty ekologii, jest cegła rozbiórkowa w postaci cienkich kafelków. Aby dłużej cieszyć się ich walorami estetycznymi, najlepiej kupić je od razu wraz odpowiednimi akcesoriami: gruntem, klejem, fugą oraz impregnatem.

Prawdziwa cegła wypalana jest z gliny, a to z kolei gwarantuje sprzyjający człowiekowi mikroklimat we wnętrzu. Ponadto naturalna cegła dekoracyjna jest odporna na wilgoć, ogień i uszkodzenia mechaniczne. Jej istotną zaletą – o której nie mówi się często – jest bardzo dobra izolacja termiczna i akustyczna.

Drewno

Trudno wyobrazić sobie wnętrze mieszkalne bez drewna, prawda? Materiał ten, podobnie jak wspomniana wyżej cegła, od wieków stosowany był w budownictwie, a obecnie coraz śmielej wprowadza się go do wnętrz – choć już nie tylko w celach funkcjonalnych czy wykończeniowych, ale i stricte ozdobnych. Patrząc na polskie wnętrza, można śmiało powiedzieć, że to najpopularniejszy naturalny materiał, jaki wprowadzamy do swoich domów czy mieszkań.

Nic dziwnego, drewno nadaje naszym wnętrzom ciepły i przytulny klimat. Można nim wykończyć podłogi, schody, ściany i sufity. Zdecydować się na drewnianą stolarkę okienną i drzwiową, drewniane parapety czy meble. Ciekawym pomysłem na wykorzystanie drewna we wnętrzu ekologicznym jest pozyskanie starych desek z rozbiórki stodoły i wykonanie z nich np. dużego stołu do jadalni. Podobnie jeśli chodzi o belki drewniane rozbiórkowe, które możemy wykorzystać we wnętrzu w stylu eko (choć nie tylko) do dekoracji sufitu.

Kamień

Poruszając temat ekologicznych materiałów wykończeniowych, nie sposób nie wspomnieć o kamieniu – surowcu niezwykle trwałym, odpornym na szereg czynników (wodę, zabrudzenia, zarysowania, uszkodzenia itp.). Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kamienia naturalnego: od marmuru, poprzez granit i bazalt, aż po trawertyn i piaskowiec. Możliwości wykorzystania każdego z nich jest naprawdę sporo. Można powiedzieć, że jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.

Kamień we wnętrzach stanowi wykończenie podłóg, schodów, blatów kuchennych, a nawet armatury łazienkowej. Bardzo dobrze spełnia swoją rolę jako okładzina ścienna czy obudowa kominka. Nadaje wnętrzom niezwykle elegancki charakter, wskazując na ich prestiż oraz podkreślając luksusowy design.

Czy to czas na wykończenie domu lub mieszkania, generalny remont a może „lifting”? Koniecznie weź pod uwagę przynajmniej jeden z omawianych materiałów wykończeniowych (płytki ze starej cegły, drewno lub kamień) i ciesz się piękną, naturalną i ekologiczną aranżacją wnętrza!