Fot. Noxan
Gdy w biurze, szkole, pracowni czy pokoju dziecka chcemy stworzyć przestrzeń do kreatywnej pracy lub zabawy, farba tablicowa pozwoli nam zamienić dowolną gładką powierzchnię w tablicę suchościeralną, po której można pisać i rysować markerami.
Dystrybuowany przez firmę Noxan preparat Hydrograff HP to wysoko wytrzymały, dwuskładnikowy, wodorozcieńczalny poliuretan do stosowania wewnątrz i na zewnątrz. Choć nazywa się go farbą, tak naprawdę jest to bezbarwny lakier, który można nanosić na ściany, posadzki betonowe, płytki, podłogi drewniane, powierzchnie stalowe itp. Może służyć także jako ochrona przed graffiti. Tworzy bezbarwną, bardzo odporną powłokę, z której z łatwością można zetrzeć markery do tablic suchościeralnych. Preparat Hydrograff HP jest wodorozcieńczalny i nie wydziela uciążliwych zapachów podczas aplikacji. Dzięki temu, że lakier jest bezbarwny, można nanosić go na gładkie powierzchnie pokryte farbami wodorozcieńczalnymi w dowolnym kolorze i uzyskać tablicę w takim kolorze, jaki nam najbardziej odpowiada.
Ceny: 120 zł/1 l; 227,55 zł/2,5 l; 405,90 zł/5 l.
Lakier Hydrograff HP jest dość wydajny. Przy jednej warstwie jednym litrem preparatu możemy pokryć 10 m² powierzchni. By uzyskać odpowiednią trwałość powłoki, zalecane jest nakładanie 2–3 warstw. Przy nakładaniu 2 warstw preparatu koszt uzyskania 1 m² tablicy suchościeralnej to około 18– 24 zł.
Farba tablicowa – aplikacja preparatu
Preparat do tablic suchościeralnych Hydrograff HP nakładać na dokładnie wyrównane, gładkie podłoże. Tylko gładkie podłoże zapewni łatwe ścieranie markerów. Podłoże musi być czyste, suche, odtłuszczone i wolne od kurzu.
Lakier można nanosić pędzlem, wałkiem lub padem malarskim. Producent zaleca aplikację za pomocą pędzla lub pada malarskiego. Pad malarski i wysokiej jakości pędzle umożliwiają uzyskanie gładkiej powierzchni. W przypadku aplikacji wałkiem na powierzchni może powstawać tzw. efekt baranka, który utrudnia ścieranie mazaków. Aby uzyskać trwałą powłokę sucho ścieralną z reguły trzeba nałożyć dwie warstwy lakieru Hydrograff HP. Jeżeli po aplikacji dwóch powłok nie uzyskano gładkiego wykończenia sugeruje się aplikację trzeciej warstwy.
Po nałożeniu pierwszej warstwy preparatu należy odczekać 24 godziny. Następnie powierzchnię należy lekko przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym (gr. 100) celem usunięcia chropowatości, pęcherzyków powietrza itp. Następnie nakładamy drugą warstwę. Przeszlifowanie po pierwszej warstwie pozwala uzyskać bardziej gładką powłokę o lepszych właściwościach zmywalnych. Nie należy nakładać zbyt grubych powłok (mniej niż 6² z litra). Lepiej nałożyć dwie cienkie powłoki niż jedną grubą. Gruba powłoka wydłuża czas schnięcia. Uzyskujemy przy niej także gorsze właściwości. Nadmierne grube warstwy mogą powodować tworzenie się pęcherzyków gazu w powłoce.
Lakier Hydrograff HP można nakładać na większość standardowych farb wewnętrznych. Jednak w przypadku standardowych farb z matowym wykończeniem producenci często używają tanich pigmentów. W przypadku aplikacji lakieru na tanie matowe farby mogą pojawić się smugi i przebarwienia. Dlatego producent zaleca stosować lakier na ścianie w systemie z farbą akrylową Deco Acryl Satin – jej wysoka jakość i satynowe wykończenie zapewnia brak przebarwień i smug pod lakierem suchościeralnym Hydrograff HP.
Użytkowanie
Tablice suchościeralne utworzone za pomocą Hydrograff HP zachowują się podobnie jak zwykłe tablice suchościeralne i niektóre markery ścierają się łatwiej, a inne nieco gorzej. Sugerujemy sprawdzenie markerów różnych producentów. Sprawdzają się na przykład pisaki do tablic suchościeralnych MÅLA dostępne w sklepach IKEA.
Ważne jest jakiej gąbki używa się do zmazywania markerów. Na rynku dostępnych jest wiele produktów. Do zmywania markerów z tablic suchościeralnych producent preparatu Hydrograff HP rekomenduje stosowanie gąbki z filcem TOMA®. Gąbka doskonale ściera ślady po markerach, nie rysuje i nie niszczy powłoki tablicy suchościeralnej.
Należy zwrócić uwagę, że powłoki suchościeralne w długim okresie użytkowania wycierają się, tak samo jak zwykłe tablice suchościeralne. Jest to naturalne zachowanie powłok tablicowych. Aby ściana jak najdłużej służyła należy trzymać się powyższych wytycznych tj. między innymi uzyskać jak najbardziej gładkie wykończenie (aplikacja na gładkie podłoże za pomocą pada malarskiego), używać łatwościeralnych markerów, używać odpowiedniej gąbki.