Podczas malowania pomieszczeń w domu, najważniejsze jest to, aby jak najszybciej uporać się z remontem. Kilkadziesiąt metrów kwadratowych malowania wałkiem lub pędzlem, na pewno zajmie wiele dni pracy. Można wtedy użyć agregatu malarskiego, który znacząco przyspieszy czas wykonywanych prac.
Jednak powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób zadbać o prawidłowe zabezpieczenie w czasie kiedy nie będzie użytkowany i odpowiednie czyszczenie po malowaniu. W poniższym artykule znajdziesz czym i w jaki sposób czyścić i konserwować sprzęt po malowaniu.
Kilka słów o sprzęcie
Jest to maszyna do hydrodynamicznej aplikacji farby. Bez użycia powietrza jest w stanie sprężać i pompować farbę.
Przez niewielki otwór dyszy, farba jest wyrzucana pod wysokim ciśnieniem około 200 bar. Można kontrolować ten proces poprzez ustawienie dyszy na szerokość i szybkość, jaka będzie najlepsza podczas rozpylania farby na daną powierzchnię np. ścianę. Musimy zadać sobie pytanie, do jakich substancji będzie używany sprzęt. Do bejcy będziemy musieli ustawić inne parametry techniczne niż do farb lateksowych czy olejnych. Ważne aby wybrać dobry agregat malarski renomowanej firmy, wówczas przy odpowiedniej konserwacji posłuży nam znacznie dłużej.
Wybierając sprzęt powinniśmy, zdecydować się na producenta, który zapewni nam
dostęp do akcesoriów i części serwisowych. Podczas zakupu musimy również upewnić się, czy w pobliżu znajdziemy autoryzowane punkty naprawy i będziemy mieć dostęp do oryginalnych części oraz serwisantów z fachową wiedzą na temat maszyny.
Czyszczenie i konserwacja agregatu
Ze względu na to, że jest to urządzenie wysoko zaawansowane. Po zakończonym malowaniu, musimy dokładnie wyczyścić agregat. Pozwoli to na długotrwałe i bezawaryjne użytkowanie. Należy robić to w taki sposób, aby zapewnić długą żywotność maszyny. Sprzęt należy czyścić roztworem z podobnym składem chemicznym co substancja, którą użyliśmy do malowania. Czyszczenie ma za zadanie całkowite usunięcie z agregatu resztek farby, która zalega w wężach, zaworach oraz w pistolecie. W przypadku gdy agregat nie będzie używany dłuższy czas, należy go zakonserwować specjalnym płynem, usuwając całkowicie wodę z systemu. Pozwoli to na zabezpieczenie przed zamarzaniem, a także starzeniu się gumowych uszczelek. Specjalne płyny, dzięki substancjom antykorozyjnym i smarownym ochronią zawory przed korozją i utrzymają w bardzo dobrym stanie wszystkie metalowe elementy. Po takich zabiegach maszyna będzie w stanie działać bez zarzutu.
Specjalne środki do czyszczenia i konserwacji
Na rynku znajdziemy szeroki wybór środków czyszczących i konserwujących sprzęt.
Płyny zabezpieczą agregaty malarskie przed mrozem, korozją oraz przedwczesnym zużyciem podzespołów. Również nawilżają i zapobiegają zatkaniu zaworów, uszczelek i podkładek. Użytkownikom zaleca się stosowanie preparatów w momentach przerw w używaniu maszyny powyżej 5 dni. Zazwyczaj środki dostępne w sprzedaży są ekologiczne oraz niepalne. Takie preparaty występują w postaci litrowych koncentratów do wymieszania z wodą.
Na rynku sprzedawane są najczęściej środki chemiczne takie jak:
- płyny czyszczące
- płyny czyszczące z roztworem wody umożliwiające łatwiejsze czyszczenie maszyny
- oleje smarujące
- oleje do pomp
- płyny hydrauliczne do smarowania pomp hydraulicznych
- płyny konserwujące
Jak czyścić sprzęt ?
Po zakończeniu prac należy zawsze dokładnie wyczyścić sprzęt. Brak czyszczenia i konserwacji zwiększa ryzyko poważnej awarii nawet o 70%. Dlatego jest to kluczowa kwestia, która zmniejszy ryzyko poniesienia kosztów związanych z naprawą. Preparat do czyszczenia, zawsze musi mieć podobny skład chemiczny do farby, która była ostatnio używana. Po malowaniu farbami lateksowymi lub akrylowymi możemy wyczyścić maszynę wodą z dodatkiem płynu do mycia.
Po wielu pracach, z użyciem różnego rodzaju farb, fachowcy polecają użycie ksylenu, który jako uniwersalny rozpuszczalnik pomoże w usunięciu różnego rodzaju substancji.
Jednak nie tylko czyszczenie jest ważne, ale również konserwacja, która ma za zadanie zakonserwowanie elementów i podzespołów pompy malarskiej. Może pomóc w uruchomieniu sprzętu po dłuższym przestoju. Również zapobiegnie sklejeniu zaworów. Niezbędne użycie preparatu będzie podczas rozpoczęcia się okresu zimowego, który przez niskie temperatury i niekorzystne warunki atmosferyczne, może przyczynić się do uszkodzenia najważniejszych przewodów i układów sprzętu. Pozwoli to na pozbycie się wody z całego układu, która może zamarznąć podczas mrozów i uszkodzić ważne elementy.
Taki preparat ma za zadanie: zakonserwowanie metalowych części przed korozją, zapobieganie starzeniu uszczelek gumowych i nawilżeniu innych podzespołów.
Narzędzia do czyszczenia agregatów
Na rynku jest wiele ofert, na których możemy kupić zestawy narzędzi do kompleksowego czyszczenia maszyny. Są to różnego rodzaju szczotki i wyciory, które pozwolą na dokładne wyczyszczenie dyszy, filtrów oraz pistoletu.
Takie zestawy składają się między innymi z:
- pędzelków
- szczotek okrągłych dużych miękkich
- szczotek okrągłych dużych twardych
- szczotek okrągłych dużych i małych
- szczoteczek okrągłych mini
- szczoteczek płaskich
- wyciorów różnych rozmiarów
Każdorazowo po zakończonej pracy zalecane jest czyszczenie elementów sprzętu. Należy jednak robić to uważnie, aby nie uszkodzić ważnych mechanizmów. Do czyszczenia dyszy i iglicy zalecane jest stosowanie miękkich szczoteczek, aby nie porysować ich powierzchni.
Używanie zaawansowanego sprzętu wymaga odpowiedniego doświadczenia, użytkowania i pielęgnacji. Tak samo będzie, podczas gdy użytkujemy agregat malarski. Aby sprzęt służył nam jak najdłużej, powinniśmy odpowiednio zadbać o jego czystość i konserwację.