Wybór rodzaju dachu jest jedną z najważniejszych i kluczowych decyzji, którą musisz podjąć już na etapie projektowanie domu. Dach jest ważnym elementem wyglądu zewnętrznego domu. Od niego będzie zależeć wygląd domu i jego funkcjonalność. Spełnia również ważną fukcję ochronną, oraz wpływa na oszczędność energii.
Jego kształt musi być odpowiednio dobrany do warunków atmosferycznych panujących na terenie zabudowy. Pamiętaj również, że bardziej skomplikowana konstrukcja będzie oznaczała poniesienie większych kosztów finansowych. Co więcej na jego budowę wpływają czynniki na które nie mamy wpływu. Jak więc wybrać odpowiedni kształt dachu?
Przed wyborem kształtu dachu zapoznaj się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Plan ten zwykle tworzony jest przez gminę na podstawie uwarunkowań krajobrazowych i historycznych. Dlatego aby oszczędzić sobie bólu głowy i niepotrzebnych nerwów, zanim zaczniesz budowę domu w pierwszej kolejności zapoznaj się z tym dokumentem.
Dokument ten definiuje takie kwestie jak:
- kształt i jego nachylenie
- położenie względem granic działki
- rodzaj pokrycia dachowego oraz jego kolor
- czy budynek może posiadać poddasze użytkowe
- wysokość kalenicy
Jeżeli działka nie została objęta takim MPZP, w urzędzie gminy lub miasta musisz złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
Popularne kształty dachów
Dachy płaskie (Stropodach)
W porównaniu z prostymi dachami skośnymi nie wypadają korzystnie, jednak jeżeli porównamy je do wielospadowych mają wiele zalet. Na płaskiej powierzchni w łatwiejszy sposób zamontujesz wszelkie urządzenia jak klimatyzacja czy anteny bez ingerencji w elewację domu. Dostarczy Ci również wiele możliwości aranżacji, możesz na nim urządzić taras, ogród czy miejsce do relaksu. Zapewni Ci dodatkową przestrzeń użytkową zwłaszcza gdy masz małą działkę.
Stropodachy nie są skomplikowane w budowie, więc są również tanie w budowie. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniego nachylenia które odpowiedni odprowadzi wodę oraz umożliwi zsuwanie się śniegu.
Zalety
Do ich zalet możemy zaliczyć fakt że jest stosunkowo tani w budowie oraz to że zapewnia dodatkową przestrzeń którą możesz wykorzystać do celów użytkowych.
Wady
Rozwiązanie to posiada również wady. Mogą występować problemy z odpowiednim odprowadzaniem wody oraz śniegu. Należy również wykonać lepszą hydroizolację niż w pozostałych rozwiązaniach.
Dachy jednospadowe
Dach jednospadowy jest bardzo podobny do płaskiego. Jego kąt nachylenia zależy od tego, czy będzie poddasze użytkowe, czy nie. Jest to niedrogie rozwiązanie, gdyż jest stosunkowo prosty do wykonania. Zwykle stosuje się go w długich i wąskich budynkach, gdzie odległość między ścianami nie przekracza sześć metrów. Doskonale więc nadaje się do różnego rodzaju dobudówek.
Zalety
Są łatwe w budowie, co oznacza niższe koszty jego wykonania
Wady
Ograniczona możliwości wykorzystania poddasza, więc zwykle dach jednospadowy stosowany jest w tzw. „przybudówkach”.
Dachy dwuspadowe
Składają się z dwóch połaci, które łączą się ze sobą w równoległej do szerokości domu kalenicy. Daje możliwość zaadaptowanie poddasza na dodatkowe pomieszczenia biurowe lub pokoje. Należy wtedy uwzględnić jego odpowiednią wentylację. Jest tani w budowie, jeżeli dysponujesz ograniczonymi środkami finansowymi, będzie to rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie.
Zalety
- zwiększa przestrzeń dzięki możliwości adaptacji poddasza
- łatwe pokrycie
- odpowiednie odprowadzanie wody
- prosta i łatwa konstrukcja w budowie
Wady
Do minusów możemy zaliczyć to, że w przypadku poddasza użytkowego należy zadbać odpowiednią wentylację
Dachy czterospadowe (kopertowe)
Zbudowany jest z czterech skośnych połaci (najczęściej dwie połacie w kształcie trapezów i dwie w kształcie trójkątów), nachylonych pod tym samym kątem. Doskonale nadaje się do domu w którym planujesz poddasze użytkowe. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie daje nieco mniejszą powierzchnię użytkową niż dachy dwuspadowe. Lepiej komponują się w projektach domów parterowych. Jest to również rozwiązanie które bardziej nadszarpnie budżet na budowę.
Zalety
- Idealne do domów z poddaszem użytkowym
- Dobrze komponują się z budynkami parterowymi
Wady
- Mniejsza powierzchnia niż w dachach dwuspadowych
- Droższe niż jedno- lub dwuspadowe konstrukcje.
Nietypowe kształty dachów
Dach wielospadowy
Jest to bardziej skomplikowane rozwiązanie, stosowane zazwyczaj w większych domach czy rezydencjach. Składa się z wielu połaci o różnym kształcie, kącie nachylenia oraz wielkości. Pięknie się prezentują, ale mogą dostarczyć problemów konstrukcyjnych. Potrzebują więcej rynien do odprowadzania wody oraz wielu obróbek blacharskich. Co za tym idzie są to również konstrukcje które są bardzo kosztowne.
Dach kolebkowy
Sprawdzi się w budynkach umieszczonych na małych działkach. Prezentuje się rewelacyjnie. Kolista struktura nadaje domowi lekkości nie będzie również przytłaczać posesji. Konstrukcja sprawi, że w zimie śnieg będzie się swobodnie zsuwał po dachu. Wadą takiego rozwiązania jest jego trudność w budowie, co może generować duże koszty.
Dach mansardowy
Typ dachu łamanego. Jedna z najtrudniejszych konstrukcji w budowie. Składa się z połaci podzielonej na dwie części – górna ma mniejszy spadek niż dolna. Dzięki temu na poddaszu jest niewiele przestrzeni o obniżonej wysokości, co pozwala wygodnie zagospodarować pomieszczenia.
Jakie wybrać pokrycie na dach?
Wybór pokrycia dachowego uwarunkowany jest wieloma czynnikami takimi jak kształt i kąt nachylenia dachu, ciężar pokrycia oraz jego budżet jakim dysponujesz. Kluczową sprawą jest nośność więźby dachowej. Na przykład blacha trapezowa jest rozwiązaniem tańszym, jest również lżejsza i łatwa w montażu. Dachówki ceramiczne bardziej obciążą więźbę, jednak są wytrzymalsze. Wybór odpowiedniego materiału może definiować również Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego.
Najpopularniejsze rodzaje pokryć dachowych
Blacha Trapezowa
Blacha trapezowa to jeden z najpopularniejszych materiałów służących do pokrycia dachu. Czynniki takie jak łatwy montaż, niska cena oraz trwałość przemawiają za wykorzystaniem w przy budowie dachu. Jej dodatkowym atutem są niskie koszty jej ułożenia.
Idealnie nadaje się na mniej skomplikowanych konstrukcjach dachów. Cena za metr kwadratowy waha się w przedziale 15-20 złotych, a duża dostępność kolorystyki sprawia, że dobierzesz ją kolorystycznie do elewacji budynku. Jest lekka, więc nie obciąża konstrukcji dachu, nie oznacza to, że jest to materiał niesolidny, wręcz przeciwnie jej trwałość sięga nawet 300 lat.
Dach spełnia bardzo ważna role w Twoim domu, chroni przed żywiołami oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dlatego istotne jest powierzenie jego budowy doświadczonym wykonawcom. Przed wyborem odpowiedniego kształtu dachu, który spełni nie tylko formalne wymogi, ale również będzie się Tobie podobał, warto zwrócić się o poradę do specjalisty.