Fot. domidrewno.pl

Do podstawowych zadań stolarzy-amatorów należy wykonywanie połączeń elementów. Dość dokładne i wytrzymałe, a przy tym łatwe do wykonania połączenia elementów drewnianych lub drewnopochodnych możemy uzyskać stosując kołki. Pokazujemy krok po kroku, ja wykonać proste połączenie na kołki.

Połączenia na kołki można wykonać łatwo i szybko, uzyskując jednocześnie bardzo solidną konstrukcję. Ta tradycyjna i lubiana przez majsterkowiczów metoda łączenia dobrze sprawdza się nie tylko przy łączeniu elementów drewnianych, lecz także drewnopochodnych, jak płyty wiórowe, stolarskie, wielowarstwowe i MDF. Kołki można stosować zarówno w połączeniach narożnikowych, jak i przy mocowaniu ścianek środkowych w meblach (połączenie T). Potrzebne oprzyrządowanie to niewielki zestaw zwykłych, tanich narzędzi, wśród których najważniejsza jest wiertarka z wiertłami i znaczniki z ostrzem, zwane także pinami.

Jak osadzać kołki

Łączenie na kołki

Fot. Wolfcraft

Aby poprawnie osadzić kołki musimy wywiercić w łączonych elementach przystające do siebie otwory. Kołki dostępne w sprzedaży mają zróżnicowane średnice (od kilku do 20 mm), mogą być gładkie lub żłobkowane, wykonane w postaci prętów do dowolnego przycinania lub jako już pocięte na standardowe długości. Te przeznaczone do stosowania wewnątrz budynków wytwarza się najczęściej z twardego, ale nieodpornego na wilgoć drewna bukowego. Do produkcji okien, drzwi zewnętrznych i mebli ogrodowych używa się kołków z dębiny lub mahoniu. Kołek powinien mieć średnicę równą połowie grubości łączonej nim płyty, a długość cztery razy większą, to znaczy, że na przykład w płycie grubości 16 mm osadza się kołki o wymiarach 8 x 30 mm, natomiast w płycie 20-milimetrowej kołki 10 x 40 mm.

Jak wykonać proste połączenie na kołki krok po kroku pokazuje Jarosław Ostaszewski z portalu internetowego domidrewno.pl, na którym można znaleźć setki ciekawych porad na temat stolarstwa.