Artykuł sponsorowany

Oświetlenie istotne jest nie tylko w pomieszczeniach, w których przebywamy, ale również na zewnątrz naszego domu. Tam zadba o nasze bezpieczeństwo, ułatwi poruszanie się, ale również wytworzy magiczny klimat i będzie znakomitą dekoracją. Aby jednak było to możliwe, kluczowe jest jego właściwe dobranie.

Poniżej przedstawiamy rady i pomysły, które gdy zostaną zrealizowane, pomogą stworzyć naprawdę praktyczny i atrakcyjny system, składając się z różnych lamp zewnętrznych.

Planowanie systemu oświetlenia zewnętrznego

Aby naprawdę wykorzystać potencjał poszczególnych lamp, warto zaplanować ich położenie. Co istotne, w tym przypadku udział mogą brać jedynie lampy zewnętrzne – należy zwracać na tę informację uwagę podczas zakupu, gdyż tylko one odporne będą na czynniki mechaniczne i atmosferyczne.

Aby właściwie rozplanować oświetlenie zewnętrzne, należy podzielić przestrzeń na przynajmniej kilka różnych części. Każda z nich powinna być oświetlona na swój sposób, a do tego powinniśmy wykorzystywać różne lampy zewnętrzne. Do tego grona zaliczają się m.in. lampy solarne, najazdowe, podwodne, wiszące czy stojące. Każda z nich ma inne wady i zalety, dzięki czemu będzie właściwym wyborem w innej sytuacji.

Które strefy wymagają oświetlenia?

Istnieje przynajmniej kilka miejsc, które powinniśmy wyodrębnić i na pewno oświetlić. Zaliczają się do nich główne wejście do domu, ogród, taras, schody zewnętrzne domu, podjazd, brama wjazdowa, alejki oraz ścieżki, którymi poruszamy się wokół domu. Każda z tych stref powinna być oświetlona we właściwy sposób.

Należy również pamiętać, że nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na oświetlenie danego miejsca. Dla alejek idealnym wyborem może okazać się oświetlenie najazdowe, ale jeżeli wymagałoby to wielu prac związanych z ich podłączeniem, dobrą alternatywą, chociaż zapewniającą inne oświetlenie, będzie wybór lamp solarnych wysokiej jakości. Finalnie jednak alejki i ścieżki w obu przypadkach zostaną odpowiednio oświetlone, chociaż w obu przypadkach efekt wizualny będzie inny.

Obecność instalacji elektrycznej

Aby możliwe było podłączenie większości rodzajów lamp zewnętrznych – poza lampami solarnymi – potrzebna będzie instalacja elektryczna. Z niej konieczne będzie wyodrębnienie odpowiedniej liczby obwodów. Warto również wyznaczy takie miejsca, gdzie podłączenie lamp do instalacji elektrycznej będzie naprawdę trudne, kosztowne lub niewygodne. W takich przypadkach nie zawsze będzie to jednak konieczne, o ile oświetlenie danego miejsca może spocząć na barkach lamp solarnych, które takiego podłączenia nie wymagają.

lampy zewnętrzneDopasowanie lamp zewnętrznych do budynku

Aby całość wyglądał naprawdę dobrze, konieczne jest dopasowanie lamp, pod kątem estetycznym, do naszego budynku. Jeśli jest on klasyczny lub w stylu retro, nie decydujmy się na nowoczesne kinkiety, i odwrotnie, kinkiety retro nie będą dobrym pomysłem w przypadku domu w nowoczesnej bryle. Na szczęście olbrzymia liczba lamp zewnętrznych dostępnych na rynku sprawia, że bez problemu każdemu uda znaleźć się propozycje idealnie dopasowane do swoich oczekiwań.

Zewnętrzne oświetlenie domu i wybór żarówek LED

Coraz chętniej do ogrodów wybierane są właśnie lamy i żarówki typu LED. Są one energooszczędne, dzięki czemu oświetlenie zewnętrzne nie będzie generować dużych kosztów związanych z ich zasilania – to argument, który przemawia do bardzo wiele osób. Oświetlenie LED jest również bardzo różnorodne – kolory, kształty, moc oświetlenia – to wszystko sprawia, że wybór odpowiedniego zewnętrznego oświetlenia LED nie będzie problemem.

Same żarówki typu LED są również coraz trwalsze, dzięki czemu nie będziemy musieli przejmować się ich częstą wymianą, nie będzie ona również generowała kosztów.

Wybór oświetlenia zewnętrznego z czujnikiem ruchu

Planując oświetlenie zewnętrzne, warto wybrać również to z czujnikiem ruchu. Nie będzie ono idealnym wyborem w każdej z wymienionych wcześniej stref, lecz wielu Polaków wybiera je w przypadku oświetlenie głównych schodów i drzwi wejściowych. Dzięki czujnikowi ruchu, miejsce to zawsze będzie odpowiednio oświetlone, a nie można ukrywać, że będziemy tego wymagać naprawdę często.

To opcja wygodna, bezpieczna, ale również oszczędna – w końcu lampy zapala się tylko wtedy, gdy wyczują ruch. Jednocześnie, przestrzeń zawsze będzie oświetlona, co będzie dbało o nasze bezpieczeństwo. Dla wielu plusem może okazać się również fakt, że odpalanie się takiej lampy z czujnikiem ruchu będzie informowało nas, że ruch został wykryty, czyli ktoś jest przed naszymi drzwiami lub na naszej posesji.

Rozwiązanie to nie będzie jednak idealne w przypadku posiadania zwierząt, które nawet wieczorem i nocą będą przebywać na zewnątrz. Czujnik będzie regulował na każdy ruch, a więc nie inaczej będzie z psem albo kotem. Finalnie więc oświetlenie może odpalać się nad wymiar często, nie będzie więc tak oszczędne, a dodatkowo ciągłe odpalanie się oświetlenia zewnętrznego może frustrować domowników.

Moc lamp solarnych

Gdy planujemy system oświetlenia zewnętrznego, warto wykorzystać potencjał lamp solarnych. Potrafią być one naprawdę bardzo tanie, a w czasach obecnych prezentują dobrą jakość i długi czas działania. Dodatkowo możemy wybierać ich różne kształty czy nawet kolory, na które będą one świecić. Bardzo prosty montaż, z brakiem konieczności podłączania do sieci, sprawia, że są to idealne lampy do montażu w miejscach niedostępnych, lub w takich, gdzie potrzebne jest po prostu jakiekolwiek oświetlenie.