Niemiecka marka profesjonalnych elektronarzędzi, należąca do firmy Metabowerke GmbH z siedzibą w Nürtingen. Należy do wiodących marek elektronarzędzi profesjonalnych, obecna w kilkudziesięciu krajach świata.
Początki firmy Metabo sięgają lat 20. XX w. W 1924 r. Albrecht Schnizler wraz z Juliuszem Clossem założyli firmę „Schnizler GmbH”. Firma produkowała narzędzia, które lepiej niż większość dostępnych wówczas narzędzi spełniały potrzeby i wymagania rozwijającego się rzemiosła i przemysłu. W 1927 r. do spółki przystąpił Walter Rauch, bardzo utalentowany sprzedawca. W 1929 r. przedsiębiorstwo zostało przekształcone w Metabowerke GmbH.
W latach 20. i 30. XX w. gwałtownie wzrastało zastosowanie półproduktów z metalu i drewna. Do ich obróbki były potrzebne mocniejsze i trwalsze narzędzia. Wyjątkowo wysokie wymagania mieli angielscy robotnicy przemysłowi, posługujący się narzędziami do obróbki stali. Narzędzia Metabo spełniały te wymogi i już pod koniec lat dwudziestych Walter Rauch mógł zwiększyć eksport, głównie do Anglii, tak że wzrósł on do 80% łącznych obrotów. W latach 30. XX w. Metabo zatrudniało ponad 150 pracowników. Choć II wojna światowa przyniosła firmie znaczne straty (14 listopada 1945 r. wielki pożar zniszczył prawie 75 % obiektów produkcyjnych), w okresie powojennym przedsiębiorstwo zaczęło szybko się rozwijać. W 1960 r. zatrudnienie wzrosło do 1000 osób. Motorem napędowym dynamicznego rozwoju była innowacyjność produkcji. W roku 1950 firma wypuściła na rynek pierwszą ręczną szlifierkę, w 1951 – pierwszą szlifierkę oscylacyjną, w 1952 – pierwszy uchwyt szybkomocujący Futuro, w 1969 – pierwszą elektroniczną automatykę regulującą dla ręcznych wiertarek, w 1981 r. – pierwszą 1000-watową wiertarkę udarową z elektroniczną automatyką regulującą.
Firma Metabo posiada łącznie ponad 500 dalszych patentów i wzorów użytkowych. W Metabo wymyślono także co robić, by produkować maszyny radzące sobie z najwyższymi obciążeniami. Dla zapewnienia wyższych standardów jakościowych firma zaczęła uszlachetniać surowce i wytwarzać z nich najważniejsze części podzespołów. Dzięki temu powstają narzędzia o wyjątkowo dużej żywotności.
W Polsce narzędzia marki Metabo są dystrybuowane przez Firmę Metabo Polska Sp. z o.o. Początki tej marki w naszym kraju wiążą się z założeniem w 1992 r. firmy Elektra Beckum Polska Sp. z o.o. W 2006 r. marka Elektra Beckum przeszła do historii, firma zmieniła jej nazwę na Metabo. W tym samym roku liczba punktów handlowych, sprzedających narzędzia Metabo, przekroczyła 360.
Asortyment marki Metabo obejmuje 5 podstawowych grup produktów: elektronarzędzia ręczne, maszyny do obróbki drewna oraz pompy, hydrofory, kompresory i narzędzia pneumatyczne, osprzęt do elektronarzędzi ręcznych oraz osprzęt do urządzeń półstacjonarnych i stacjonarnych.