Aranżując nową kuchnię warto pomyśleć o właściwym doborze nie tylko sprzętu AGD, lecz również zlewozmywaka czy baterii, które są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia. Bateria kuchenna powinna być nie tylko praktyczna i trwała, lecz również estyczna i dobrana do stylu kuchni. Co jest istotne podczas jej zakupu, oto kilka podpowiedzi.
Baterie stojące i ścienne
Bateria kuchenna stojąca – jest instalowana w otworze blatu lub zlewozmywaka. Jest dość łatwa w montażu oraz wymianie. Doskonale się sprawdzaja w obszerniejszych kuchniach, w których można zamontować większy zlew. Przy małych zlewozmywakach trzeba znaleźć model z mocno obniżoną wlewką by nie chlapać wokół wodą. Wykonane są zazwyczaj ze stali nierdzewnej lub mosiądzu a ich powierzchnia może być pokryta powłokami: granitową, chromową, ceramiczną, z mosiądzu lub mocnego PCV.
Bateria kuchenna ścienna – instalowana jest do rur z wodą znajdujących się w ścianie. Doskonale się nadają do niedużych kuchni lub aneksów kuchennych, gdzie nie ma za dużo miejsca na zlewozmywak. Choć taki model jest coraz rzadziej stosowany w nowych mieszkaniach i domach, to nadal można znaleźć ciekawe produkty tego typu.
Jakość głowicy w baterii ma znaczenie
Głowica stanowi jeden z najważniejszych elementów całej baterii. To dzięki niej można regulować siłę strumienia wody oraz jej temperaturę. Również od nich zleży jakość i trwałość baterii. Szczególnie, że są najbardziej narażone na korozyjne działanie wody oraz wszelkie zanieczyszczenie, które się w niej znajdują. Najlepsze i najbardziej wytrzymałe głowice są wykonane z ceramiki, które są obecnie montowane w niemal wszystkich modelach baterii. Jeśli zależy Ci na sprawnym długim i działaniu sprawnym jej działaniu warto wybrać model, lub zamontować specjalny filtr, który będzie zatrzymywać tego typu zanieczyszczenia.
Jaką wylewkę wybrać
Element, który przede wszystkim decyduje o funkcjonalności kranu w kuchni, to jest jego wylewka. Może mieć ona różne kształty oraz ruchomość i powinna być przede wszystkim dobrana do wielkości zlewu oraz jego położenia. Co jest ważne podczas jej wyboru?
Wysokość wylewki jest uzależniona od ilości miejsca wokół zlewu. Wysokie wylewki mają formę litery C lub U i zdecydowanie ułatwiają mycie, czy nalewanie wody do dużych garnków. Jednak w przypadku mniejszych i płytszych zlewów, czy małej ograniczonej przestrzeni wokół niego lepiej wybrać albo baterie ścierną albo z niską wylewką. W takiej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem jest wylewka z wyciąganym natryskiem. Zwiększa ona znacznie zasięg kranu, bez zajmowania miejsca. Mogą mieć one długość od 1 do 1,5 metra i są wyposażone w specjalne obciążniki umożliwiające ich zwijanie się z powrotem do wnętrza kranu. Innym rozwiązanie zwiększającym ruchomość kranu jest zastosowane w wylewki sprężynowej, która jest bardziej elastyczna i może się wyginać w różne kierunki. Niezwykle istotna jest również zakres obrotu wylewki, który może mieć od 120 do 360 stopni co ma duże znaczenie w przypadku zlewów dwukomorowych.
Dobieramy baterię do stylizacji kuchni
Obecnie bez trudu dobierzesz wygląd baterii kuchennej do stylu Twojej kuchni. Na przykład kran z dwoma uchwytami o czarnej lub miedzianej zmatowionej powłoce doskonale będzie pasował do kuchni w stylu retro. W pomieszczeniach o nowoczesnej aranżacji świetnie będą wyglądać baterie o prostej, designerskiej formie. Do takiej kuchni można wybrać model bez dotykowy. Jeśli lubisz bawić się kolorami to możesz wybrać produkt pokryty specjalną powłoka PCV, która może mieć różne kolory zielony, czerwony, żółty, niebieski, pomarańczowy czy biały.