Planując założenie ogrodu trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii. Jest to między innymi zaaranżowanie przestrzenie, wytyczenie ścieżek i chodników, ulokowanie grilla itp. Równie ważną sprawą jest wybór roślin. Wśród nich muszą znaleźć się piękne kwiaty ogrodowe.

Piwonia i malwa

Kwiaty w ogrodzie

Piwonie. Fot. Daderot (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

Jednym z takich kwiatów jest piwonia, której uprawa nie jest nazbyt trudnym zadaniem. Dzięki pięknemu wyglądowi i nieskomplikowanej pielęgnacji zyskała miano królowej ogrodów. Do polski przywędrowała ze swojego naturalnego środowiska, czyli Ameryki Północnej i Azji. Ta odporna na mrozy roślina rośnie bardzo długo na jednym stanowisku.

Piwonia jest w stanie rozwinąć się na kilka odmianach gleby, niestety nie na każdej rośnie tak samo dobrze. Ziemie podmokłe są do zaakceptowania, lecz pojawia się zagrożenie powstania chorób grzybowych. Na lekkich glebach roślina przyjmie się, lecz nie wyda bujnych kwiatów. Idealnym stanowiskiem dla piwonii są gleby piszczysto-gliniaste i do tego świetnie nasłonecznione. Więcej informacji na temat piwonii można znaleźć tutaj.

Kolejne miejsce na liście zajmuje malwa, dostojny i reprezentacyjny kwiat. Świetnie wpisuje się w styl wiejsko-rustykalny, który zyskał na popularności w ostatnich latach. Ta roślina występuje w wielu odmianach, między innymi różowej, figo listnej czy pomarszczonej. Charakteryzuje się dużymi kwiatami w bogatej gamie kolorystycznej.

Malwa nie jest trudna do posadzenia, optymalny okres dla tej czynności trwa od maja do lipca. Kwiat sadzi się na głębokości około 2 cm. Może być to od razu grunt lub też doniczki i skrzynki osłonięte szkłem. Gdy pojawią się pierwsze kiełki, a dzieje się tak zazwyczaj po 7 dniach, wysadza się je na wcześniej przygotowane zagony. Dopiero jesienią kwiaty trafiają na swoje stałe miejsce w ogrodzie.

Kolejne piękne kwiaty ogrodowe

Irysy, czyli kosaćce. Fot. hobbydom.pl.

Mimo, że kamelia jest bardzo kapryśna i może sprawiać problemy w uprawie, bez wątpienia powinna znaleźć się w ogrodzie. Najbardziej znana odmiana japońska wygląda urzekająco, dzięki czemu zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Kwiaty przypominają nieco różę i pojawiają się w kontach liści. Mają biały, różowy lub czerwony kolor, nowo wyhodowane odmiany mogą mieć kwiaty wielobarwne.

Jeżeli chodzi o uprawę to kamelia musi znaleźć się na ściśle określonym stanowisku. W żadnym wypadku nie może być narażona na chłód i wiatr. Mimo tego cyrkulacja powietrza musi stać na wysokim poziomie. W pielęgnacji najważniejszy jest podlewanie, kamelia potrzebuje dużo wilgoci. Nie należy też zapominać o dobraniu odpowiednich nawozów. Więcej informacji na temat kamelii można znaleźć tutaj.

Zakładając ogród warto zwrócić uwagę na irysy a w zasadzie kosaćce, bo taka jest ich prawidłowa nazwa. Wśród nich pojawiają się przeróżne barwy i zapachy, dzięki temu można je dopasować do każdego ogrodu. Do zasadzenia można wybrać odmiany cebulowe lub rozmnożone z kłącza. Kosaćce rozwijają się w ciemnozielone liście o wydłużonym wyglądzie.

Irysy nie sprawiają problemów w trakcie hodowli, najważniejsza kwestia to zapewnienie im dobrze nasłonecznionego stanowiska. Zasadzenie nie jest skomplikowane, poradzi sobie z nim nawet początkujący ogrodnik. Najlepszy czas na rozpoczęcie uprawy to sierpień i wrzesień. Irysy nie wymagają też szczególnie skomplikowanej pielęgnacji, co czyni z nich znakomite kwiaty ogrodowe.

Róże w ogrodzie

Róże rabatowe można spotkać w wielu polskich ogrodach, dlatego też znajdują się na tej liście. Od lat stanowią popularny akcent dekoracyjny. Nic dziwnego, ponieważ posiadają imponujący pokrój oraz piękne kwiaty. Gatunków tych roślin jest tak wiele, że można się w nich zagubić.

Róże podzielono na kilka klas by łatwiej było się odnaleźć w tym temacie. Rozróżnia się siedem standardowych gatunków. Są to między innymi róże rabatowe, angielskie, okrywowe, a także pnące. Ta ostatnia kategoria jest zdecydowanie najpopularniejsza w naszym kraju. Więcej na temat róż można dowiedzieć się tutaj.

Kwiaty w ogrodzie