Nawiewniki okienne to ważny element systemów wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej wywiewnej i hybrydowej (połączenia dwóch poprzednich). Pozwalają one bowiem dostarczać ilość powietrza potrzebną do ich prawidłowego funkcjonowania bez konieczności otwierania okien, a tym samych ryzyka wychłodzenia pomieszczenia zimą. Jeszcze do niedawna montaż nawiewników wiązał się z koniecznością ingerencji w konstrukcję okna – frezowania otworu w górnej części ramy i ościeżnicy (nawiewniki tradycyjne) lub przynajmniej wymiany kilku fragmentów uszczelek (nawiewniki wrębowe). Zwłaszcza ta pierwsza metoda prowadziła często do utraty gwarancji. Na szczęście to już przeszłość – kilka lat temu na rynku pojawiły się innowacyjne nawiewniki montowane bez konieczności frezowania otworów i ingerencji w okno. Czołowymi przedstawicielami tych urządzeń są nawiewniki linii Insolio produkowane przez polską firmę Brevis.
Co wyróżnia nawiewniki bez frezowania?
Nawiewniki bez frezowania szczelin linii Insolio wykorzystują elastyczne kanały przelotowe umieszczone pomiędzy górną częścią ramy okna a nadprożem. Dzięki temu produkty te nie wpływają na szczelność samego okna, co pozwala zachować jego deklarowane parametry termiczne i akustyczne. Można je montować we wszystkich aktualnie dostępnych rodzajach okien – drewnianych, aluminiowych, z PVC, a nawet nowoczesnych oknach przesuwnych typu HS (dedykowany model). Kanały przelotowe powstają ze spienionego polipropylenu (EPP), co daje im dużą wytrzymałość oraz odporność na wilgoć, wychładzanie i przemarzanie. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu montaż może mieć miejsce tylko w momencie wprawiania okna – nie da się go przeprowadzić na oknie już wstawionym. Szerokość kanału przelotowego może być idealnie dopasowana do szerokości ramy okna – zakres regulacji zależy tutaj od modelu. Sposób montażu to tylko jedna z wielu zalet tego typu nawiewników okiennych. Do najważniejszych z nich należą:
Automatyczna praca
Wszystkie nawiewniki okienne Insolio są urządzeniami wyposażonymi w system sterowania automatycznego oparty na różnicy ciśnień, a co za tym idzie gęstości powietrza w pomieszczeniu i na zewnątrz. Nawiewnik steruje przepływem powietrza w czasie rzeczywistym, dostosowując ilość powietrza, jaka przedostaje się przez kanał przelotowy do aktualnych potrzeb. Dzięki temu wentylacja będzie działać prawidłowo, niezależnie od warunków atmosferycznych (np. silnych wiatrów), które mogą wpływać na jej skuteczność.
Dyskretny design
Zewnętrzne elementy nawiewników Insolio mają niewielkie rozmiary i cechują się minimalistycznym, nowoczesnym wyglądem opartym na prostych liniach. Dzięki temu wpisują się idealnie w modną obecnie minimalistyczną architekturę i nie rzucają się w oczy. Większa część konstrukcji nawiewnika tego typu jest ukryta w warstwach tynku i ocieplenia przegrody, co daje mu wyjątkowy poziom dyskrecji.
Możliwość personalizacji
Korpusy nawiewników tej linii wykonano w całości z aluminium. Materiał ten nie tylko nadaje im estetycznego wyglądu, ale też daje możliwość zmiany koloru na dowolny dostępny w palecie RAL. Dzięki temu taki nawiewnik okienny można dopasować kolorystycznie do każdego okna i wnętrza. Na tym jednak możliwości personalizacji się nie kończą – w czerpni można umieszczać specjalne kasety modyfikujący funkcje nawiewnika.
Wielofunkcyjność
Wspomniane wyżej kasety mogą być bardzo łatwo wymieniane, co pozwala płynnie dostosowywać funkcje nawiewnika do aktualnych potrzeb. Przykładowo, kaseta może zawierać filtr antysmogowy i tłumik akustyczny, które to dodatki znacznie ułatwiają życie mieszkańcom miast. Filtracja będzie się różnić zależnie od zastosowanego rodzaju filtra.
Rodzaje filtrów
Nawiewnik powietrza linii Insolio może być wyposażony w filtr antysmogowy i antyalergiczny. Niezależnie od rodzaju filtra, filtracji podlega 100% powietrza przepływającego przez nawiewnik. Dostępne są trzy warianty takich filtrów:
Standard
Podstawowy wariant dołączany do każdego zakupionego nawiewnika. Zastosowany tutaj filtr składa się z poliestrowych włókien ułożonych progresywnie – gęstość filtra wzrasta wzdłuż kierunku przepływu powietrza. Jest on w stanie zatrzymać do 85% pyłu zawieszonego PM10, do 30% pyłu zawieszonego PM2.5 oraz większość (nawet do 99%) alergenów o najczęściej spotykanej wielkości.
Węglowy
Filtr wzbogacony o węgiel aktywny. Zastosowane w nim włókna węglowe są w stanie zatrzymać nawet 98% pyłu zawieszonego PM10, 45% pyłu zawieszonego PM2.5 i większość alergenów.
Select
Filtr do zadań specjalnych, przeznaczony do najbardziej wymagających środowisk – m.in. centrów miast i sąsiedztw zakładów produkcyjnych. Dzięki plisowanej budowie zapewnia skuteczną ochronę przy wysokim przepływie powietrza. Jest w stanie zatrzymać nawet do 80% pyłu zawieszonego PM2.5, do 99% pyłu zawieszonego PM10 i większość alergenów (m.in. pyłki kwiatów, zarodniki grzybów, roztocza, a nawet niektóre bakterie!). Stanowi zatem świetne uzupełnienie oczyszczaczy powietrza, przyspieszając ich pracę dzięki wstępnej filtracji.
Przegląd nawiewników linii Insolio
Na koniec przyjrzymy się nieco bliżej trzem modelom nawiewników Insolio – NDF, HS i E.
Insolio NDF
Najbardziej rozbudowany przedstawiciel tej linii nawiewników okiennych. Jego nowoczesny design wpisuje się idealnie w popularne obecnie minimalistyczne aranżacje wnętrz. Pasuje do wszystkich rodzajów okien o standardowej budowie i sposobie otwierania. Jego elastyczny kanał przelotowy może być regulowany w zakresie 70-83 mm. Można go wyposażyć w dowolny z wymienionych wyżej filtrów oraz tłumik akustyczny o skuteczności 42 dB.
Insolio HS
Model dedykowany nowoczesnym oknom podnoszono-przesuwnym i oknom z roletą zewnętrzną. Umożliwia dostosowanie wielkości kanału przelotowego do szerokości ramy w zakresie od 83 do 400 mm. Producent daje również możliwość przygotowania indywidualnych kanałów na życzenie klienta. Model HS to także najmniej rzucający się w oczy nawiewnik tego typu – będzie zatem idealnym rozwiązaniem, jeśli chcesz odciągnąć uwagę od tego urządzenia.
Insolio E
Nawiewnik Insolio E to model dla osób szukających ekonomicznego rozwiązania kwestii wentylacji mieszkania – zapewnia pełną funkcjonalność standardowych nawiewników tej linii w przystępnej cenie. W czerpni można montować potrzebne filtry i tłumiki. Sprawdzi się więc w każdej sytuacji, gdy względy ekonomiczne są ważniejsze od wyglądu.
Nawiewniki okienne bez frezowania szczelin – podsumowanie
Nawiewniki okienne niewymagające ingerencji w konstrukcję ramy okna to nowoczesne rozwiązanie, po które warto sięgnąć przy okazji wymiany okien lub budowy domu. Montaż nawiewnika tego typu jest bardzo prosty, a ich dyskretny wygląd pasuje do każdego wnętrza, szczególnie pomieszczeń utrzymanych w minimalistycznym designie. Wentylacja z ich użyciem odbywa się automatycznie na podstawie różnicy ciśnień – działają sprawnie bez względu na pogodę i nie wychładzają pomieszczeń, nawet gdy za oknem panują niskie temperatury. Jeśli więc szukasz sposobu na zapewnienie sprawnego działania wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej wywiewnej, nawiewnik powietrza montowany w ten sposób to właśnie rozwiązanie dla Ciebie. Należy jednak pamiętać, że urządzenia te (podobnie jak inne nawiewniki okienne) nie powinny być montowane w budynkach z wentylacją mechaniczną nawiewną, nawiewno-wywiewną i z odzyskiem ciepła (rekuperatorem).