Jaki opał wybrać by ogrzewanie domu było ekonomiczne i najbardziej wydajne? Jak nie narazić się na wysokie koszty ogrzewania? Wybrać ogrzewanie gazowe, ekogroszek czy inny opał? Podpowiemy jak dokonać najlepszej analizy by centralne ogrzewanie spełniło Twoje oczekiwania.
Ogrzewanie gazowe
Najważniejszą kwestią z punktu widzenia posiadacza domu jednorodzinnego jest przeważnie koszt nośnika energii a więc całkowite koszty ogrzewania domu. Jeśli zamierzasz posiadać w swoim domu ogrzewanie gazowe masz dwie opcje do wyboru. Możesz korzystać z sieci gazowej zewnętrznej albo gazu płynnego, który będzie dowożony do zbiornika znajdującego się na Twojej działce. Aby ogrzewanie domu gazem było możliwe, należy wykonać przyłącze gazu i instalację gazową wewnętrzną. Ciepło wytwarzane w kotle będzie zasilało centralne ogrzewanie w całym domu.
Ogrzewanie domu za pomocą gazu jest bardzo wygodne, ponieważ jest całkowicie bezobsługowe. Wystarczy tylko uruchomić instalację i nie musisz już w ogóle zwracać na nią uwagi. Twoim obowiązkiem są jedynie coroczne przeglądy kotła. Obsługa jest w pełni automatyczna. Za pomocą ogrzewania gazowego możesz utrzymać odpowiednią temperaturę w swoim domu i podgrzać ciepłą wodę użytkową.
Kotły gazowe są nowoczesnymi i oszczędnymi urządzeniami grzewczymi. Posiadają bardzo wysoką sprawność. Urządzenia kondensacyjne umożliwiają uzyskanie większej ilości ciepła z jednej porcji opału. Dzięki temu rachunki za ogrzewanie są mniejsze. Więcej o kosztach przeczytasz tutaj: https://kb.pl/porady/ogrzewanie-gazowe-koszty-na-sezon/
Kolejną zaletą kotłów gazowych jest ich czystość w porównaniu do kotłów na węgiel lub drewno i oszczędność miejsca. Z kotła gazowego nie wydobywa się brudzący pył, więc pomieszczenie kotłowni możesz śmiało wykorzystać na spiżarnię czy schowek. Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie kotła kondensacyjnego o mocy nie przekraczającej 30 kW, nie ciąży na Tobie obowiązek umieszczenia kotła w specjalnym pomieszczeniu jakim jest kotłownia. Taki kocioł możesz ustawić równie dobrze w łazience, przedpokoju czy kuchni. Ma to niebagatelne znaczenie w przypadku małych domów, w których każdy metr powierzchni ma znaczenie.
Ekologiczny ekogroszek
Ekogroszek to zdecydowanie bardzo ekologiczny opał. Jest to paliwo węglowe o małej zawartości siarki. Tona ekogroszku kosztuje od 600 do 1000 zł, koszt zależy od regionu. Im wyższa cena produktu tym większa jego kaloryczność a co za tym idzie z porcji takiego opału można wytworzyć więcej ciepła. Wysoka sprawność spalania takiego ekogroszku przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Piec na paliwo stałe typu ekogroszek spala 1,5-2kg opału na godzinę. W zależności od temperatury i naszych upodobań dotyczących ciepła w pomieszczeniach aby ogrzać średniej wielkości dom potrzeba jest 4-5 ton ekogroszku w sezonie grzewczym.
Centralne ogrzewanie domu zasilane ekogroszkiem to wygoda i automatyka produkcji ciepła. Kiedy piec na paliwo stałe zaopatrzony jest w podajnik, wystarczy wsypać do niego nasze paliwo i nie musimy doglądać naszej instalacji przez kilka dni.
Wybór odpowiedniego kotła powinien być poprzedzony analizą zapotrzebowania cieplnego budynku. Dla uproszczenia można przyjąć że stare domy potrzebują około 100 W mocy na każdy metr powierzchni. Im lepiej zaizolowany i nowocześniejszy dom tym mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. Domy budowane w technologii pasywnej mają zapotrzebowanie poniżej 50 W na metr kwadratowy. Wybór kotłów jest ogromny. Można wybrać kocioł automatyczny lub ze sterownikiem dwunastawowym, kotły różnią się od siebie także podajnikami i rodzajem palnika. Więcej na temat wyboru kotła na ekogroszek przeczytasz tutaj: https://kb.pl/porady/piece-na-ekogroszek-radzimy-co-wybrac/
Ogrzewanie węglem
Piec na paliwo stałe typu węgiel to zdecydowanie najbardziej popularny rodzaj kotła. Popularność ogrzewania węglem nie maleje ze względu na niskie ceny tego paliwa stałego. Sam kocioł na węgiel również nie generuje dużej ceny zakupu. Największą korzyścią z ogrzewania węglem są zdecydowanie niskie koszty, poza tym ogrzewanie domu za pomocą tego paliwa nie ma zbyt wielu plusów.
Aby móc ogrzewać nasz dom węglem należy wydzielić osobne pomieszczenie na kocioł. Z tego pomieszczenia nie można zrobić schowka lub piwnicy ponieważ podczas używania kotła, wszystko wokół pokrywa sie węglowym, brudzącym pyłem. Konieczne jest także miejsce na składowanie opału. Piec na węgiel generuje także potrzebę ciągłego monitorowania jego pracy i uzupełnianie paliwa. Piece takie nie są także ekologiczne i powoli odchodzi się od ich stosowania. Kotły na węgiel nie są wyposażone w urządzenia do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Do jej podgrzewania należy więc dokupić inne urządzenie. Roczny koszt ogrzewania domu piecem węglowym mieści się w granicach 1500-2000 zł.