Artykuł sponsorowany
Przyjęcie 7 milionów lat temu wyprostowanej postawy przez przodków człowieka było jednym z milowych kroków w rozwoju. „Uwolnione” górne kończyny zaczęły służyć wspinaniu się, wieszaniu na gałęziach, coraz sprawniejszemu przemieszczaniu się, poszukiwaniu żywności, a wreszcie wykonywaniu coraz bardziej skomplikowanych prac. To z kolei sprawiło, że ludzkie dłonie każdego dnia narażone są na działanie różnych substancji chemicznych, na działanie niskich lub wysokich temperatur, na kontakt z ostrymi krawędziami, na obrażenia spowodowane używanymi narzędziami lub przez obsługiwane maszyny. Stąd też konieczna stała się ich ochrona.
Dlaczego dłonie należy chronić?
Chwytność dłoni i zdolność do wykonywania precyzyjnych ruchów umożliwia budowa anatomiczna – 27 drobnych kości połączonych stawami, specjalny układ nerwów, mięśni i ścięgien. Naruszenie tego stanu oznacza oznacza czasowe ograniczenie jej sprawności, czasem konieczność skomplikowanej operacji, długotrwałej rehabilitacji, wiąże się z bólem i innymi przykrymi konsekwencjami. Szczególnie delikatne i podatne na urazy oraz uszkodzenia są palce. Pomimo tego, że pracodawcy zobowiązani są do zapewnienia pracownikom odpowiednich środków ochrony, a pracownicy są zobowiązani do ich stosowania, liczba wypadków związana z urazem dłoni z roku na rok rośnie.
W jaki sposób chronić dłonie w pracy?
Podczas wykonywania obowiązków służbowych ochronę dłoni zapewniają rękawice. W sklepach z odzieżą i artykułami BHP asortyment jest bogaty: rękawice robocze skórzane, rękawice robocze gumowe, rękawice materiałowe wzmacniane gumą, rękawice z tkaniny. Któreż nich najlepiej spełnią swoje zadanie?
Wybór odpowiednich rękawic
To prawda, że wybór jest ogromny, ale trzeba nam wiedzieć, że rękawice względu na poziom i stopień ochrony podzielone są na poszczególne kategorie. Do kategorii I zaliczane są rękawice z dzianiny, które można wykorzystać przy prostych pracach ogrodniczych, domowych gospodarczych, gdzie występuje niskie ryzyko uszkodzenia. Tego typu rękawice zabezpieczają naskórek przed zabrudzeniem, otarciami, przed działaniem łagodnych środków chemicznych i działaniem temperatury do +50 stopni Celsjusza. Do kategorii II zaliczane są rękawice wykonane z solidnych, grubszych czasem specjalistycznych tkanin, służące na stanowiskach, gdzie występuje średnie ryzyko urazu. Ich zadaniem jest ochrona przed środkami chemicznymi, przed skrajnymi temperaturami, przed uszkodzeniami mechanicznymi. Do ostatniej, III kategorii, zaliczane są rękawice, które stanowią ochronę przed poważnymi i trwałymi uszkodzeniami dłoni powstałymi na skutek np. kontaktu z prądem, z agresywnymi chemikaliami czy urazami spowodowanymi przez ciężkie maszyny. O wyborze odpowiednich rękawic nie powinna decydować cena, względy estetyczne, ale właśnie kategoria. Dobrze dobrane rękawice gwarantują maksymalne bezpieczeństwo podczas wykonywanych obowiązków służbowych.