Darmowa energia pochodząca wprost ze słońca jest głównym powodem dla którego warto inwestować w panele słoneczne. Fotowoltaika to nie tylko oszczędność, ale także ogromny krok dla środowiska. Jak obliczyć, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne domu, aby cieszyć się niemal darmową, zieloną energią?
Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Specjalnie połączone ze sobą ogniwa krzemowych paneli muszą być przymocowane do konstrukcji dachu i mieć dostęp do promieni słonecznych. To właśnie ogniwa podczas zjawiska fotoelektrycznego przekształcają fotony z promieni słonecznych na jony dodatnie i ujemne. Te zaś są kierowane na przeciwległe powierzchnie ogniw – dzięki temu wytwarzane jest napięcie elektryczne. Oprócz paneli, niezbędnym elementem instalacji jest falownik. Przekształca on prąd stały na zmienny, dzięki czemu jesteśmy w stanie korzystać z prądu w naszym domu. Aby instalacja działała sprawnie przez cały rok, konieczne jest zapewnienie panelom fotowoltaicznym dostępu do promieni słonecznych.
Fotowoltaika dla domu
Inwestycja we własną instalację fotowoltaiczną wymaga od nas przeprowadzenia audytu fotowoltaicznego. To pozwala określić moc i wielkość instalacji, a także kalkulacji kosztów związanych z jej zakupem i montażem. Pomocny w tym jest kalkulator fotowoltaiczny. Przy okazji audytu musimy przewidzieć, czy w sąsiedztwie powstaną nowe budynki, które mogłyby zaburzyć pracę paneli, zacieniając nasz dach.
Nadwyżki energii odsyłane do sieci
Nasza instalacja fotowoltaiczna wytworzone nadwyżki energii może magazynować w sieci energetycznej, do której zostanie podłączona. To duże ułatwienie w momencie, kiedy zabraknie nam energii. Stajemy się prosumentami, wytwarzając energię na własny użytek i pobierając ją z sieci za niewielką opłatą. W ciągu roku możemy również odsprzedać wygenerowane nadwyżki energii, mając jednocześnie stałe źródło prądu.
Roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną
Wspomniany wcześniej audyt fotowoltaiczny pozwala określić, czy w porównaniu do płaconych w ciągu roku rachunków za prąd, inwestycja będzie dla nas opłacalna. To bardzo ważne, aby określić ile zużywamy energii i czy mamy warunki niezbędne do zminimalizowania kosztów za prąd. Jeśli z audytu wyniknie, że tak, wystarczy zaplanować montaż. Profesjonalną firmą świadczącą kompleksowe usługi z dziedziny fotowoltaiki jest wielkopolskie SunErgo. Na stronie firmy znajduje się szczegółowa oferta, a także wskazówki dotyczące dobrania odpowiedniej instalacji – https://sunergo.pl/blog/jaka-moc-paneli-fotowoltaicznych-pokryje-zapotrzebowanie-mojego-domu/.
Co wpływa na opłacalność fotowoltaiki?
Odpowiedź na pytanie, czy fotowoltaika nam się opłaca, uzyskamy podczas profesjonalnego audytu. Patrząc jednak na ilość domów, do których została podłączona instalacja, nie powinniśmy mieć problemów. Dobrej jakości panele mają wieloletnią gwarancję a cała instalacja praktycznie jest bezobsługowa, co minimalizuje dodatkowe koszty. Koszty, jakie poniesiemy inwestując w fotowoltaikę, zależą od jej mocy i dofinansowania, z jakiego skorzystamy.