Owoce egzotyczne są przez nas znacznie częściej kupowane niż uprawiane. Polskie warunki klimatyczne nie sprzyjają bowiem ich rozwojowi. Pomimo tego uprawa owoców egzotycznych w domu to ogromna przyjemność oraz powód do dumy dla ogrodnika. Sprawdź, o czym należy pamiętać, aby cieszyć się wyjątkowym wyglądem tropikalnych roślin.
Część popularnych owoców egzotycznych można uprawiać w Polsce niemal wyłącznie w celach dekoracyjnych. Do takich gatunków należą cytryny i mandarynki. Te pierwsze owocują nawet kilkanaście lat po posadzeniu, a w przypadku drugich na owocowanie można liczyć jedynie w szklarni lub oranżerii. Drzewka cytrynowe i drzewka mandarynkowe wyglądają jednak tak efektownie bez owoców, że mogą stanowić samodzielną ozdobę parapetu.
Jakie gatunki owoców nadają się do uprawy w domu lub na balkonie? Czego potrzebują owoce egzotyczne do wzrostu i co im zagraża? ZIEMOVIT pomoże ci na chwilę zamienić Twój dom w tropikalną dżunglę!
Uprawa mango z pestki
Mango można bez problemu uprawiać w warunkach domowych. Na początek trzeba doprowadzić pestkę mango do kiełkowania. W tym celu pestkę wyjętą z dojrzałego owocu wkłada się na ok. 2 tygodnie do szklanki z wodą (wymienianą co 2 dni). Należy pamiętać, aby woda miała temperaturę pokojową, a pestka była dokładnie oczyszczona z resztek owocu – im więcej pestka mango ma włókien, tym większe ryzyko rozwoju pleśni.
Według ogrodników ten sposób na kiełkowanie może jednak przyczynić się do późniejszego rozwoju grzybów. Alternatywna metoda polega na otworzeniu pestki imadłem i samodzielnym wyjęciu znajdującego się w środku tzw. migdała. Należy to robić bardzo delikatnie, tak aby nie uszkodzić przyszłego mango – w przeciwnym razie po posadzeniu do ziemi roślina zgnije lub będzie zdeformowana.
Następnym etapem jest zasadzenie pękniętej pestki mango albo wyjętego migdała. Do dużej doniczki wsypujemy warstwę drenażu oraz piasek wymieszany z torfem ogrodniczym odkwaszonym ZIEMOVIT i perlitem (w proporcjach 2:1:1). W tak przygotowaną ziemię wciskamy pestkę mango – jej spiczasty koniec powinien wystawać, a cała pestka powinna być do połowy przykryta ziemią. Tak przygotowaną doniczkę okrywamy folią spożywczą, którą nakłuwamy wykałaczką, i ustawiamy w ciepłym miejscu.
Po miesiącu lub dwóch od posadzenia pestka mango wypuści pierwsze listki. Wtedy zdejmujemy folię i stopniowo ustawiamy doniczkę bliżej słońca. Należy dbać o to, aby roślina miała dostęp do wilgotnego powietrza, a podłoże było wilgotne, lecz nie mokre – mango odznacza się dużą podatnością na choroby grzybowe.
Kiwi – jak uprawiać na balkonie?
Uprawa kiwi okazuje się nieco łatwiejsza i szybsza niż mango lub innych owoców egzotycznych. Dzieje się tak dlatego, że na rynku jest dostępna odmiana kiwi dostosowana do polskiego klimatu. Mowa tutaj o aktinidii ostrolistnej, która rośnie bardzo szybko i wymaga dużo przestrzeni, a zatem sprawdzi się jako ozdoba balkonu. Odmiana aktinidia to bowiem roślina dwupienna, co oznacza, że do wytworzenia się owoców na egzemplarzu żeńskim potrzebna jest obecność okazu męskiego.
Do wzrostu kiwi potrzebuje nasłonecznienia i wysokiej temperatury oraz podobnego podłoża jak mango. Kwitnie dopiero po 3 latach od posadzenia, za to zapylone kwiaty dość szybko owocują. Co ważne – polska odmiana kiwi nie jest bardzo wrażliwa na choroby.
Ananas – uprawa owocu egzotycznego w domu
O dziwo to właśnie ananas, znany ze swojego efektownego wyglądu, jest tym spośród owoców egzotycznych, który stosunkowo najszybciej (i przy zasilaniu go nawozem uniwersalnym do wszystkich roślin ZIEMOVIT) może dać nam owoce.
Sadzonkę ananasa otrzymuje się z odciętej rozety liści, umieszczonej na górnej części owocu (ważne, aby zarówno on, jak i liście były jak najzdrowsze). Wraz z liśćmi warto uciąć ok. 2 cm miąższu ananasa. Następnie usuwa się zarówno dolne listki, jak i miąższ, tak aby odsłonił się w całości krótki fragment pędu. Po oczyszczeniu sadzonki ananasa warto pozostawić ją do obeschnięcia na przynajmniej 2 dni.
Jeśli na końcówce pędu widać małe korzonki, to można przystąpić do sadzenia. Podobnie jak inne owoce egzotyczne ananas lubi podłoże lekkie, o dużej przepuszczalności – ziemia ogrodnicza wymieszana pół na pół z sypkim piaskiem powinna wystarczyć. Doniczka, w której zasadzisz ananasa, musi być odpowiednio szeroka, aby między rozetą liści a brzegiem pojemnika pozostały przynajmniej 2 cm wolnej przestrzeni. Natomiast jeśli na pędzie jeszcze nie widać korzeni, trzeba włożyć sadzonkę ananasa do ukorzeniacza.
Ananas do rozwoju liści potrzebuje wysokiej temperatury powietrza oraz lekkiej wilgotności zarówno liści, jak i ziemi. Po ok. 2 latach od posadzenia z wnętrza rozety powinny rozwinąć się pierwsze kwiaty, a z nich po pół roku zacznie tworzyć się zawiązka owocu.