Malowanie ścian nie powinno się ograniczać tylko do położenia farby na gładkiej i równej powierzchni. Jeżeli poszukujemy ciekawych rozwiązań aranżacyjnych, warto rozważyć zastosowanie tynków dekoracyjnych, dzięki którym uzyskamy ciekawy efekt na przykład w salonie.
Ozdobne malowanie ścian to inspirujący temat, zwłaszcza jak stoimy w obliczu aranżacji wnętrz, a prace wykończeniowe jeszcze nie ruszyły. Na tym etapie możemy zadecydować o zastosowaniu tynków dekoracyjnych, które nadają ścianom ciekawe faktury, ale też zwiększają trwałość malowidła (i samej ściany) na uszkodzenia mechaniczne.
Jak to z tymi tynkami dekoracyjnymi jest?
Największą zaletą tynków jest różnorodność struktur, jakie możemy uzyskać. Ta różnorodność jednak komplikuje nam sprawę z wyborem odpowiedniego produktu, ponieważ to, jaki efekt uzyskamy, zależy od rodzaju tynku, metod nakładania, a często też inwencji. Rolą tynków jest zabezpieczenia ściany oraz umożliwienie uzyskania imitacji struktur znanych z natury czy architektury.
Rodzaje tynków możemy podzielić na: zacierany (delikatnie fakturowana powierzchnia), strukturalny (formowany na rozmaite wzory za pomocą wałka, szczotki, pędzla itd.), mozaikowy (drobne kamyczki), japoński (łączy tynk z tapetą) oraz stiuk (powierzchnia gładka i błyszcząca). Jak widać, każdy tynk ma swoje zachowanie i sposób nakładania, na szczęście ich właściwości mechaniczne są dobrze znane, dlatego dzisiaj wiadomo, że na przykład taki tynk kamyczkowy warto zastosować w łazience i w kuchni, ponieważ świetnie łączy się płytkami i blatem, ponadto jest bardziej odporny na działanie wody i wilgoci.
Tynki dekoracyjne można malować, co daje nam mnogość inspiracji co do urządzenia wnętrza. Najlepszy efekt uzyskamy, barwiąc masę jeszcze przed nałożeniem na ścianę, możemy też zaopatrzyć się w kolorowy tynk. Dzięki fakturowaniu możemy uzyskać efekt 3D, nadać kształtom wielowymiarowości, zyskać ciekawe żłobienia i ornamenty, co ma szczególne znaczenie przy dekoracyjnym malowaniu ścian, gdzie zależy nam na dodatkowym efekcie, a nie tylko płaskim naniesieniu wzoru.
Wrogiem tynków dekoracyjnych jest kurz, który z łatwością może gromadzić się we wgłębieniach, dlatego w miejscach łatwo dostępnych i podatnych na zabrudzenie warto zastosować tynk nadający się do mycia, a nawet mozaikowy, który nadaje się do szorowania.
Ozdobne malowanie ścian
Użycie struktury dekoracyjnej jest łatwym sposobem na zaznaczenie wybranej przestrzeni w salonie. Jeszcze lepiej jak ta przestrzeń zostanie zaznaczona innym, kontrastowym kolorem lub dodatkowym zdobieniem na przykład marmurem czy zastosowaniem dwóch farb dających efekt piasku, poświaty niczym muśniętej słońcem czy też przetartego tynku.
Ozdobne malowanie ścian idealnie nadaje się do podkreślania detali we wszystkich stylach architektonicznych oraz w każdym pomieszczeniu. W centralnym punkcie możesz umieścić dodatkowe zdobienia i motywy. Możesz nawet zdecydować się na mural ścienny, który wpisze się w stylistykę wnętrza.
Malowanie dekoracyjne ścian to prosty sposób, aby odpowiednio wystylizować wnętrze. W przypadku wnętrza industrialnego świetnie sprawdzi się tynk imitujący surowy beton lub kamień, którego dekoracją będą na przykład ścienne malowidła nawiązujące do czasów przemysłowych. Malowidła osadzone na odpowiednim podłożu (tynku) pomogą Ci zindywidualizować przestrzeń i sprawią, że Twoje wnętrze będzie po prostu ciekawsze i urozmaicone.