Remontując łazienkę często zastanawiamy się, które rozwiązanie będzie praktyczniejsze – wanna czy prysznic. Tymczasem wcale nie musimy podejmować trudnych wyborów, gdyż jeśli tylko miejsce na to pozwala, możemy posiadać oba sprzęty. Jak to możliwe?

Wanna z funkcją prysznica

Już nie musimy zadręczać się odwiecznym dylematem – wanna czy prysznic. Możemy być bowiem posiadaczami obu tych rozwiązań. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu klientów, projektanci oddali do dyspozycji wyjątkowe, nowoczesne zestawienie, łączące w sobie funkcje obu tych sprzętów jednocześnie. W tym zakresie możemy skorzystać z parawanów nawannowych. Składają się z profili, prowadnic, paneli szklanych lub wykonanych z tworzywa sztucznego, różniących się między sobą stopniem dekoracyjności czy sposobem zamykania. W przeciwieństwie do zasłonek prysznicowych są montowane na stałe. Istotą ich funkcjonowania jest fakt, że na zamocowanej wannie instalujemy specjalny panel, pełniący jednocześnie funkcję kabiny prysznicowej. W zależności od wybranego modelu, może być rozsuwany na całej długości lub umiejscowiony w jednym narożniku. Parawany nawannowe to funkcjonalne rozwiązanie, umożliwiające branie prysznica w pozycji stojącej, przy zachowaniu należytych zasad czystości w łazience.

parawany nawannowe

Parawany nawannowe

Fot. fajnalazienka.com

Dlaczego warto skorzystać z parawanów nawannowych?

Bezpośrednim atutem przemawiającym na korzyść takiego rozwiązania jest możliwość korzystania z funkcji natrysku, jak i wanny. W zależności od oczekiwań, możemy wziąć długą, relaksującą kąpiel lub szybki, odświeżający prysznic. To jednak nie koniec jego dobrodziejstw. Wspomnieć należy również o większej trwałości i łatwości w utrzymaniu czystości niż jest to zauważalne w przypadku zasłonek. Choć są dużo tańsze niż parawany, niemniej jednak nie zapewniają tak wysokiego komfortu kąpieli. A w ostatecznym rozrachunku może okazać się, że konieczność częstej ich wymiany może być nie mniejszym wydatkiem niż jednorazowe nabycie panelu.

Poza tym, możliwość szybkiego przekształcenia wanny w praktyczną kabinę prysznicową jest korzystna w przypadku wnętrz o małych rozmiarach, gdzie montaż obu tych sprzętów byłby niemożliwy.

Czy są jakieś wady?

Niestety, podstawową wadą takiego rozwiązania jest cena. Zwłaszcza szklane modele parawanów, choć bardziej efektowne, są jednak dość drogie. Ten fakt wiele osób zniechęca.

parawany nawannowePielęgnacja

Aby cieszyć się nieskazitelnym wyglądem naszej łazienki, ważne jest, aby parawany nawannowe nie tylko chroniły wnętrze przed zachlapaniem, ale również wzbogacały jej wygląd. Stąd odpowiednie czynności pielęgnacyjne stanowią integralną część jej utrzymania. Dzięki specjalnym preparatom czyszczącym nie tylko pozbędziemy się osadów z kamienia, zacieków z wody czy kosmetyków, ale również przedłużymy ich trwałość.

Parawany nawannowe – szklane czy z tworzywa?

Rozwiązania są dwa. Możemy zdecydować się na kupno szklanych paneli, które są nie tylko trwalsze i bardziej luksusowe, ale niestety dużo droższe. Jako że w większości są pokryte specjalną, hydrofobową warstwą ochronną, nie stanowią kłopotów w utrzymaniu czystości. Parawany z tworzywa sztucznego choć lżejsze, niemniej jednak nie posiadają specjalnej powłoki chroniącej przed powstawaniem zacieków. Z uwagi na niższą jakość, są bardziej podatne na tworzenie się wszelkiego rodzaju uszkodzeń, np. podczas szorowania detergentami. Z tego względu są tańsze.