Dla właścicieli ogrodów koniec zimy zawsze oznacza nadejście pracowitego okresu. Trzeba nie tylko posprzątać po mroźnych miesiącach, ale również przygotować rośliny do nowej wegetacji.
Badacze twierdzą, że moda na urządzanie przydomowych ogrodów przyszła do nas z Niemiec, gdy w latach 90. otworzyły się granice i więcej naszych rodaków zaczęło wyjeżdżać na Zachód. Dziś piękne, zadbane ogrody można zobaczyć zarówno na terenach wiejskich, jak i w miastach oraz miasteczkach. Oczywiście, żeby uzyskać dobry efekt i móc pochwalić się przydomowymi grządkami, trawnikami, krzewami czy drzewami, trzeba najpierw włożyć mnóstwo pracy w pielęgnację ogrodu. Działać należy, gdy tylko skończy się zima. Oto plan wiosennych porządków w ogrodzie w 5 krokach.
1. Zadbaj o narzędzia
Żeby w ogóle myśleć o porządkach i pracach w ogrodzie, należy najpierw odpowiednio przygotować narzędzia ogrodnicze. Bez nich niewiele zdziałamy. Dlatego jeszcze przed sezonem, zanim na dobre skończy się zima, warto sprawdzić stan naszych narzędzi, w razie potrzeby, usunąć uszkodzenia, a także dobrze naostrzyć i nasmarować wszystkie szpadle, łopaty czy sekatory. Należy także poddać konserwacji kosiarkę do trawy – wymienić filtry, olej, naostrzyć noże.
2. Uporządkuj teren
Prace trzeba rozpocząć od uporządkowania terenu ogrodu, a przy okazji otoczenia domu. Należy usunąć wszelkie gałęzie, suche lub zgniłe liście, ewentualne śmieci. Nie można także zapomnieć o usunięciu wszelkich zabezpieczeń, jakimi okryliśmy rośliny na zimę, by ochronić je przed niskimi temperaturami i śniegiem.
3. Przytnij drzewa i krzewy
To warto zrobić jak najwcześniej, gdy tylko zima będzie w odwrocie i ustąpi mróz. Nie można odwlekać przycinania, bo to może przynieść dużo problemów. Co roku należy pamiętać o usunięciu uszkodzonych gałęzi i pędów, a także o przerzedzeniu koron, by słońce lepiej do nich docierało. Nie przycinamy jednak roślin, które kwitną wiosną.
4. Zadbaj o trawnik i glebę
Wiosenne porządki w ogrodzie nie mogą odbyć się bez uporządkowania trawnika. Najpierw należy go zgrabić, a potem dokonać jego wertykulacji (potem powtórzyć to jesienią). Za pomocą wertykulatora nakłuwamy trawnik, a jego noże usuwają martwą darń. Na wiosnę warto także pomyśleć o wzbogaceniu gleby, używając do tego obornika, kompostu, a nawet preparatów w płynie, które można nabyć w sklepie ogrodniczym.
5. Nie zapomnij o rabatach, bylinach i kwiatach jednorocznych
Wiosną należy również przystąpić do uporządkowania rabat. Usuwamy wszelkie gałęzie, obumarłe byliny, dodatkowo wszystkie je przycinamy nad ziemią. To, co nie przetrwało zimy, usuwamy i sadzimy nowe rośliny. Warto także zdecydować się na ściółkowanie rabat, np. korą lub zrębami. Dzielimy także byliny, rozmnażając je. Wczesną wiosną dokonujemy również wysiewu kwiatów jednorocznych.