Fot. Bosch

Gdy nie mamy przydomowego ogródka, a chcielibyśmy mieć swój skrawek zieleni, idealnym pomysłem może być wykonanie efektownej zielonej ściany.

Kawałek natury w zasięgu ręki to dokładnie to, czego szuka wielu mieszkańców miast. Marzenia o prawdziwej bliskości z zielenią mogą się ziścić dzięki tak zwanym pionowym ogrodom, umieszczanym na balkonach lub tarasach. To właśnie ściany pełne zieleni zapewniają niezwykły efekt wizualny przy jednoczesnym zapewnieniu oszczędności przestrzeni. To doskonałe rozwiązanie dla miłośników ogrodnictwa i majsterkowiczów, którzy nie posiadają własnego podwórka, ale mimo to chcą realizować swoją pasję.

Pionowy ogród, który od dawna cieszy się ogromnym zainteresowaniem na Zachodzie, można wykonać samodzielnie przy użyciu rynien, w których potem warto posadzić nie tylko piękne i pachnące kwiaty, ale także zioła, a nawet warzywa.

By wykonać u siebie pionowy ogród trzeba dysponować nasłonecznioną ścianą, mającą co najmniej 1 metr szerokości i ponad 2 metry wysokości. Projekt nie jest zbyt trudny w realizacji, nie licząc zakupów jego realizacja trwa około 2 godziny.

Pionowy ogród

Fot. Bosch

Potrzebne materiały

  • 5 desek świerkowych szer. 120 mm. grub. 21 mm i długości 1 m, poddanych impregnacji ciśnieniowej
  • 10 wkrętów do drewna z łbem stożkowych 5 x 70 mm
  • 10 kołków rozporowych Ø 8 mm
  • 30 wkrętów do drewna z łbem kulistym (4 x 18 mm) do mocowania półek rynnowych
  • 5 półokrągłych odcinków plastikowych rynien w kolorze białym lub podobnym o długości 1 m
  • 10 wsporników do rynien
  • 10 zaślepek do rynien

Potrzebne narzędzia

 

Krok 1

Pierwsze zadanie to dokładne oczyszczenie ściany. Aby sprawnie wykonać tę pracę, wystarczy zastosować myjkę wysokociśnieniową, np. Bosch AQT 33-11. Urządzenie szybko i sprawnie poradzi sobie nawet z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami pozostawiając ścianę czystą i… gotową do dalszych prac!

Pionowy ogród

Fot. Bosch

Krok 2

Przed wykonaniem otworów w murze, spiralnym wiertłem do drewna z kolcem centrującym Ø 8 mm wiercimy we wszystkich 5 deskach po 2 otwory – każdy na linii wzdłużnej osi sumetrii, w odległości 20 cm od końców deski. Do realizacji tego zadania świetnie nadaje się wiertarko-wkrętarka akumulatorowa, np. Bosch PSB 18 LI-2 Ergonomic.

Krok 3

Przed przymocowaniem desek do muru, przenosimy punkty wiercenia na ścianę – starannie poziomujemy każdą kolejną deskę przy użyciu poziomnicy, następnie zaznaczamy ołówkiem punkty wiercenia otworów na kołki rozporowe. Najlepiej zacząć od dolnej deski. Odległość między kolejnymi deskami powinna wynosić co najmniej 30 cm, a odległość od gruntu około 35 centymetrów. Otwory na kołki rozporowe wiercimy używając wiertła do wiercenia udarowego  w murze Ø 8 mm i wiertarki udarowej lub akumulatorowej wiertarko-wkrętarki udarowej, np Bosch PSB 18 LI-2 Ergonomic. Na koniec w wywierconych otworach umieszczamy kołki.

Pionowy ogród

Fot. Bosch

Krok 4

Po umieszczeniu kołków rozporowych w otworach, przytwierdzamy do ściany deski. Osadzanie wkrętów przyspieszy użycie wiertarko-wkrętarki akumulatorowej, np. Bosch PSB 18 LI-2 Ergonomic.

Krok 5

Aby nasz pionowy ogród miał solidną konstrukcję, do każdej z desek przytwierdzamy dwa uchwyty rynnowe, każdy w odległości 25 cm od końców deski. Oczywiście zadanie to, tak jak poprzednio, wykonujemy używając wiertarko–wkrętarki akumulatorowej, np. Bosch PSB 18 LI-2.

Pionowy ogród

Fot. Bosch

Krok 6

pionowy ogród

Fot. Bosch

W rynnach przed zamontowaniem spiralnym wiertłem do drewna Ø 8 mm nawiercamy otwory odpływowe, żeby mógł z nich wypływać nadmiar wody – dzięki temu zapobiegniemy podtapianiu i gniciu roślin. Na końce rynien zakładamy zaślepki i osadzamy je w przygotowanych uchwytach rynnowych. I to wszystko – pionowy ogród jest już właściwie gotowy!

Krok 7

Rozmaryn, roszponka, a może lawenda? W pionowym ogrodzie można posadzić właściwie wszystko – jedyną zasadą jest dopasowanie roślin do warunków atmosferycznych charakteryzujących daną porę roku. Warto również pamiętać, by nie sadzić kwiatów czy ziół zbyt ciasno – wszystkie wymagają przestrzeni, by móc się rozwijać. Rynna nie jest ani głęboka ani szeroka – dlatego najlepiej wybrać rośliny rosnące pionowo. Ziemię wypełniającą rynny można wzbogacić preparatami zawierającymi składniki odżywcze.

Pionowy ogród

Fot. Bosch

A to efekt końcowy – pionowy ogród w pełnej krasie.

Pionowy ogród

Fot. Bosch