Fot. Bosch

Tradycyjne stojaki na wino są zazwyczaj kosztowne, banalne i do tego zajmują sporo miejsca. Wystarczy jednak jedna deska i trochę chęci, aby własnoręcznie stworzyć designerską półkę na wino. Pozwala ona wyeksponować swoją kolekcję i zachwycić gości oryginalnym elementem wystroju wnętrza.

Konstrukcja półki na wino jest banalnie prosta. Wiercimy w niej w równych odstępach otwory na szyjki butelek, szlifujemy powierzchnie, malujemy i przytwierdzamy do ściany za pomocą wkrętów osadzonych w kołakch rozporowych.

Przedstawiony projekt to wersja minimum. Ponieważ butelki z winem są dość ciężkie, nie zaszkodzi nieco wzmocnić konstrukcję półki przez dodanie do niej od spodu dwóch trójkątnych podpórek, przymocowanych przy końcach deski.

Półka na wino

 

 

Krok 1

Za pomocą ekierki i ołówka zaznaczamy na desce miejsca wiercenia otworów na butelki. Wszystkie otwory powinny znaleźć się na wzdłużnej osi symetrii deski. Zachowujemy między nimi dziesięciocentymetrowe odstępy.

 

Półka na wino

 

 

Krok 2

Używając wiertła sednik o średnicy 50 mm oraz akumulatorowej wiertarko-wkrętarki (np. Bosch PSB 10,8 LI-2) lub zwykłej wiertarki, w zaznaczonych punktach wiercimy otwory, w których później będzie umieszczać się szyjki przechowywanych butelek wina.

 

Półka na wino

 

Krok 3

Układamy deskę na boku i w bocznej krawędzi zaznaczamy trzy punkty wiercenia otworów. Dzięki nim przytwierdzimy półkę do ściany. Dwa z otworów wyznaczamy w odległości 5 cm od końców deski, natomiast trzeci dokładnie w połowie jej długości. Otwory wiercimy w zaznaczonych miejscach wiertłem do drewna o średnicy 8 mm.

Półka na wino

 

Krok 4

Szlifierki uniwersalną szlifujemy krawędzie wywierconych otworów. Sprawdzi się przy tym np. Bosch PSM Primo – najmniejsza szlifierka uniwersalna na rynku, która jest bardzo łatwa w obsłudze. Jej płyta szlifierska w kształcie stopy żelazka, zakończona długim i płaskim czubkiem, umożliwia swobodne dotarcie do otworów i wygładzenie deski.

Półka na winoKrok 5

Malujemy półkę. Najpierw miejsce pracy zabezpieczamy gazetami lub papierem oraz folią i taśmą malarską. Następnie, przy użyciu systemu natryskowego (jak np. Bosch PFS 3000-2) równomiernie nanosimy na deskę co najmniej dwie warstwy farby akrylowej w wybranym kolorze. Gdy nie mamy systemu natryskowego, możemy użyć pędzla do farb akrylowych – taki pędzel powinien mieć włosie z włókien sztucznych (min. 50%), które nie pęcznieją po zetknięciu z farbą wodną.

Półka na winoKrok 6

Gdy farba wyschnie, przytwierdzamy półkę do ściany trzema wkrętami, osadzonymi w kołkach rozporowych. Otwory na kołki rozporowe wiercimy w ścianie młotem udarowo-obrotowym (np. Bosch Uneo) lub wiertarką udarową. Wiertło musi być dobrane do materiału z jakiego jest wykonana ściana.

Gdy półka jest już solidnie przytwierdzona do ściany umieszczamy w niej kilka butelek wykwintnych trunków i cieszymy się nowym, własnoręcznie wykonanym meblem!

Półka na winoPotrzebne narzędzia i materiały

  • deska o wymiarach 70 x 10 x 2 cm
  • 3 wkręty o wymiarach 150 x 8 mm oraz pasujące do nich kołki rozporowe
  • wiertło sednik o średnicy 50 mm
  • wiertło do drewna o średnicy 8 mm
  • ekierka i ołówek
  • 2-biegowa, akumulatorowa wiertarko-wkrętarka z udarem (np. Bosch PSB 10,8 LI-2)
  • akumulatorowa szlifierka uniwersalna (np. Bosch PSM Primo)
  • akumulatorowy młot udarowo-obrotowy (np. Bosch Uneo)
  • system do malowania natryskowego (np. Bosch PFS 3000-2)

Artykuł został przygotowany na podstawie materiałów firmy Bosch.