Fot. Altax
Codzienna eksploatacja schodów sprawia, że są one narażone na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zadrapania i otarcia. Renowacja drewnianych schodów nie musi być kłopotliwa. Można ją wykonać w zaledwie jeden dzień. Podpowiadamy, jak uniknąć podstawowych błędów podczas odnawiania schodów.
Błąd pierwszy – źle dobrane środki ochronno-dekoracyjne
Nie wybierajmy produktów uniwersalnych. Jeśli jeden środek jest rekomendowany do każdej powierzchni, to najprawdopodobniej nie sprawdzi się na żadnej. Sięgajmy po produkty przeznaczone do odnawiania konkretnego gatunku drewna oraz takie, które są przeznaczone do ochrony schodów. Do podłóg z drewna krajowego najlepiej sprawdza się lakier, który tworzy twardą powłokę. Z kolei do egzotycznego polecam olej podkreślający barwę i piękno struktury drewna.
Błąd drugi – nieczytanie etykiet
Zdarza się, że użytkownicy malują drewno „po swojemu”, a później są niezadowoleni z efektu
i zniechęcają się do samodzielnego majsterkowania. Można tego uniknąć stosując się do rekomendacji producenta, który na etykietach informuje nas o właściwościach produktu i przedstawia właściwy sposób aplikowania preparatu.
Błąd trzeci – ignorowanie drobnych problemów
Z reguły drewniane schody, ze względu na intensywną eksploatację, są narażone na duże obciążenia, dlatego z biegiem czasu drewno może poszarzeć, ulec zniszczeniu, a preparat ochronny zetrzeć się. W rezultacie łatwo można doprowadzić do sytuacji, w której szkody trudno będzie naprawić. Im wcześniej zaczniemy działać, tym mniej pracy i nakładów pieniężnych będzie wymagała od nas renowacja.
Błąd czwarty – nieodpowiednie przygotowanie do konserwacji
Przed przystąpieniem do prac przygotujmy czyste narzędzia i dokładnie oczyśćmy odnawianą powierzchnię. Zadbajmy też o to, by drewno było starannie oszlifowane, suche i czyste. To bardzo ważne, jeśli zależy nam by lakier dobrze pokrył powierzchnię. Stopnice i podstopnice trzeba starannie zeszlifować. Pamiętajmy, że nawet stosując najlepsze środki bezpieczeństwa (np. worki na pył szlifierski lub inne systemy odsysania pyłu, mokre prześcieradła rozłożone przy ramach drzwi), nie zapobiegniemy rozprzestrzenieniu się kurzu w najodleglejszych zakątkach naszego domu. Warto cały czas mieć pod ręką wydajny odkurzacz i przynajmniej wstępnie oczyszczać każdy stopień zaraz po jego oszlifowaniu. Dzięki temu przynajmniej nie będziemy roznosić pyłu na butach. Gruntowne czyszczenie opłaca się dopiero po ostatnim szlifowaniu.
W czasie malowania pamiętajmy, by co jakiś czas dobrze zamieszać preparat. Nakładajmy też cienkie warstwy, ponieważ tu nie sprawdza się zasada im więcej tym lepiej.
Błąd piąty – wydłużanie czasu renowacji
Tradycyjne produkty, np. lakiery na bazie żywicy syntetycznej, tworzą bardzo odporną i wytrzymałą powłokę. Mają jednak też wady – sprawiają, że drewno ciemnieje i wymagają długich odstępów między nakładaniem kolejnych warstw, ich poprawne nakładanie może sprawiać trudności amatorom. Dlatego przy samodzielnie przeprowadzanej renowacji najlepiej sprawdzają się preparaty szybkoschnące (głównie wodorozcieńczalne), które mają także niedrażniący zapach, dzięki czemu mogą być stosowane w zamkniętych pomieszczeniach. Jest to szczególnie ważne, gdy za oknem panują niższe temperatury.
Błąd szósty – niewłaściwa aplikacja
Preparat nanośmy za pomocą pędzla lub specjalnego aplikatora. Narzędzia muszą być jednak dobrej jakości, by nie zepsuły finalnego efektu. Przed nałożeniem kolejnej warstwy odczekajmy zalecaną przez producenta liczbę godzin niezbędną do wyschnięcia preparatu.
Lakiery wodorozcieńczalne (akrylowe) należy nanosić pędzlami z włosiem z włókien sztucznych lub z włosiem będącym mieszaniną włókien sztucznych i naturalnych. Włókna sztuczne mają tę zaletę, że nie pęcznieją pod wpływem wody.
Lakiery na bazie rozpuszczalników (np. poliuretanowych lub alkidowych) najlepiej nakłada się pędzlami z naturalnym włosiem. Pędzle do preparatów rozpuszczalnikowych są niekiedy oznaczane na końcu trzonka kolorem czerwonym. Wałki do preparatów rozpuszczalnikowych muszą być wykonane z włókien odpornych na działanie rozpuszczalników.
Odpowiednio zabezpieczone schody będą nam służyły przez lata. Wybierając właściwe preparaty ochronno-dekoracyjne i stosując się do porad producenta, renowację można wykonać szybko, samodzielnie, a przede wszystkim skutecznie.
Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax