Artykuł sponsorowany
Hodowla rybek w domowym akwarium to hobby wielu osób, które troszczą się i pielęgnują te przyciągające wzrok zwierzęta. Niezbędnym wyposażeniem każdej hodowli są rośliny akwariowe, które mają duży wpływ na lokalny ekosystem. Maja one wiele użytecznych funkcji, takich jak natlenienie i filtrowanie wody, schronienie dla mniejszych rybek czy po prostu uatrakcyjnienie wyglądu akwarium. Wyposażenie zbiornika wodnego w roślinność wymaga pewnej wprawy, jednak efekt końcowy wart jest tej pracy. Jak zaopatrzyć akwarium w rośliny akwariowe?
Rośliny akwariowe – jak wybrać
Rośliny akwariowe mają wiele zalet, dla których powinniśmy zaopatrzyć w nie nasze akwarium, jednak warto zadbać o ich prawidłowy dobór. Wiele gatunków ryb ma bowiem specyficzne wymagania i dobrym rozwiązaniem jest wybranie roślin pochodzących z tych samych regionów, co zwierzątka. Flora w akwarium powinna mieć podobne wymagania, jeśli chodzi o światło, nie powinna również osiągać wielkości przerastającej wysokość zbiornika wodnego. Rośliny wyższe powinny znajdować się z tyłu akwarium, niskie na pierwszym planie, a mchy wodne na kamieniach. Nowo zakupione okazy powinniśmy przez tydzień obserwować w zapasowym akwarium sprawdzając, czy nie są chore.
Rodzaje roślin akwariowych
Planując zakup roślin akwariowych do własnego biosystemu warto pamiętać, iż niektóre z nich są trudne w uprawie i nie powinny kupować ich osoby niedoświadczone. Zaliczają się do nich choćby rośliny pływające. Niektóre egzemplarze flory nie wymagają podłoża, osadzając się na elementach ozdobnych w akwarium (epifity). Rośliny płożące oraz niewielkie roślinki powinny znajdować się na pierwszym planie, by nie zasłaniać wnętrza. Egzemplarze średnie należy sadzić pośrodku zbiornika, w dość dużych odstępach, natomiast te największe, w których uwielbiają chować się małe rybki, powinny stanowić wizualne tło. Należy kupować je ze sprawdzonych źródeł, na przykład sklep Water & Garden
Rośliny akwariowe – wymagania
Większość roślin potrzebuje do rozwoju dużo światła, dlatego należy stosować sztuczne oświetlenie, skierowane w kierunku najbardziej światłolubnych egzemplarzy. Rośliny akwariowe potrzebują również trochę czasu (z reguły 4-5 tygodni) do pełnego rozwoju – dopiero wówczas lokalny ekosystem osiąga najlepszą funkcjonalność. Powinniśmy zadbać o odpowiednią jakość wody, stosując odpowiednie filtry, a także o odpowiednie dla akwariowej flory podłoże. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji rośliny akwariowe zachowają długo swą żywotność, urozmaicając wygląd naszego akwarium.