27 października 2020 r. już po raz trzeci odbyły się Trendy Energetyczne, jedno z najważniejszych spotkań branży energetycznej. Podczas wydarzenia omawiano takie kwestie jak walka ze smogiem oraz nowe rozwiązania w polskiej energetyce.
To właśnie te zagadnienia będą kluczowe dla ciepłownictwa przyszłości (sprawdź innowacyjne produkty Defro).
Rozwój technologiczny branży grzewczej niesie nie tylko wiele nowych możliwości ale również i duże oczekiwania. Obecnie stoimy przed nie lada wyzwaniem, którym jest walka z degradacją środowiska i zanieczyszczeniem powietrza. Bardzo dużą rolę w zmaganiu się z zanieczyszczeniami będzie miało ogrzewnictwo indywidualne (włącznie z coraz popularniejszą wentylacją mechaniczną). W ostatnich latach można zaobserwować wiele kroków podejmowanych w kierunku ekologicznego ogrzewania domów prywatnych. Jednym z nich jest Ekoprojekt czyli inaczej dyrektywa Ecodesign. Jest to rozporządzenie Unii Europejskiej, zawierające normy emisyjne dla urządzeń grzewczych (m.in. kotłów na paliwo stałe). Zadaniem dyrektywy jest walka ze smogiem, z którym zmaga się wiele europejskich miast (oraz większość polskich). Widząc tendencje do podejmowania takich decyzji przez rządzących, można śmiało stwierdzić, że trend na ekologiczne ogrzewanie budynku będzie konsekwentnie wzrastał. Co więcej, nie dotyczy to tylko powstających domów ale również starszych obiektów, które są poddawane termomodernizacji. Ogrzewanie budynku mieszkalnego bez negatywnego wpływu na środowisko może być realizowane na wiele sposobów. Wiele z nich ma już ugruntowaną pozycję na polskim rynku. Mowa tu m.in. o kotłach na paliwo stałe. Do tego dochodzą rozwiązania, które powoli zdobywają zaufanie Polaków. W taki sposób, każdy inwestor ma szeroki wachlarz możliwości wyboru źródła ciepła do własnego domu. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę urządzeń, które będą ogrzewały nasze domy w najbliższych latach.
Odnawialne źródła energii
Największe znaczenie w 2021 roku oraz w kolejnych latach będą miały niewątpliwie odnawialne źródła energii. W obszarze ogrzewnictwa należy wyróżnić pompy ciepła, które zyskują coraz większą popularność. Często stosowanym wariantem jest połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką, co daje wymiernie korzyści środowiskowe oraz finansowe. Pompy ciepła oraz fotowoltaika to rozwiązania, które nadal są dość kosztowne, dlatego też wśród odnawialnych źródeł ciepła nadal królować będą kotły na pellet. Dlaczego? Przede wszystkim jest to idealne połączenie oszczędności, ekologii oraz wysokiego komfortu użytkowania. Piece na pellet nie wymagają tak dużych nakładów inwestycyjnych jak pompa ciepła, jednocześnie odznaczając się porównywalną jakością eksploatacji.
Połączenie tradycji i innowacji
Kolejne lata w ogrzewnictwie to nic innego jak przeplatanie się sprawdzonych rozwiązań z innowacjami. Będziemy mieli do czynienia z popularyzacją takich rozwiązań jak ogrzewanie budynku za pomocą podczerwieni. Jednak nadal największy udział w rynku będą miały tradycyjne rozwiązania, które już udowodniły swoją funkcjonalność. Mowa tu między innymi o kotłach na ekogroszek. Są to urządzenia, które także posiadają wcześniej wspomniany certyfikat Ecodesign. Jest to gwarancją ekologiczności oraz taniego ogrzewania. Próżno szukać na rynku równie ekonomicznych systemów grzewczych (sprawdź kotły Defro). Jest to także ważny aspekt, który będzie miał równie silnych wpływ na trendy w ogrzewnictwie co ekologiczność.