Artykuł sponsorowany
Podłogi z drewna egzotycznego są często wybierane z uwagi na swoje cechy – wyjątkową trwałości i piękno. Doskonale sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach, trzeba je jednak odpowiednio dobrać pod względem koloru, rozmiaru i sposobu ułożenia. Ich największą wadą jest cena — wyższa od produktów wykonanych z rodzimych drzew. Dowiedz się, jakie inne zalety i wady ma taka posadzka!
Największe zalety podłóg drewnianych z drzewa egzotycznego
Drewno egzotyczne jest przede wszystkim trwałe. Doskonale sprawdza się na podłogi w miejscach silnie eksploatowanych, np. salonie lub tzw. strefie dziennej. Wiele jego gatunków ma ciepły, wyjątkowe kolory i zachwycające, eleganckie usłojenie. Można je ułożyć w pomieszczeniach zaaranżowanych zgodnie ze stylem klasycznym i nowoczesnym. Wygląd podłogi można poprawić za pomocą ponownego olejowania lub lakierowania. Nie jest to zbyt czasochłonne zajęcie, chyba że trzeba wymienić mocno zniszczone elementy. Konieczny jest tylko prosty zabieg, niemożliwy do wykonania np. w przypadku paneli podłogowych lub płytek ceramicznych.
Drewno egzotyczne podłoga od parkietypetlak.pl to wiele możliwości na oryginalne wnętrze. By uzyskać efekt przestronności można wybrać jasne gatunki, takie jak bambus, klon kanadyjki, kauczukowiec. Ciemniejszą barwą cechuje się jatoba, ipe, wenge. Wykonana z nich posadzka świetnie się prezentuje, jednak najlepiej wygląda w przestronnych wnętrzach. Podłogi z drewna egzotycznego są ciepłe, dobrze tłumią hałas, regulują wilgotność powietrza. Są bezpieczne dla alergików i odporna na działanie wilgoci.
Wady podłóg z drewna egzotycznego
Podłoga z drewna egzotycznego może zmienić barwę pod wpływem promieniowania UV. Niektóre posadzki, jeśli nie są zabezpieczone, brązowieją, płowieją lub czarnieją. Trzeba więc je konserwować i zabezpieczać specjalnymi podkładami oraz odpowiednimi lakierami. Warto pamiętać, że olejowanie może przyciemnić podłogę, nadać złoty odcień. Najbardziej naturalną barwę zapewnia lakier wodny.
Specjaliści oferujący podłogi Parkiety Pętlak wskazują, że podłoga drewniana na posadzkę z ogrzewaniem podłogowym musi cechować się znikomymi zmianami pod wpływem wahań temperatury oraz wilgotności. Wymusza to konieczność dobrania odpowiedniego surowca i precyzyjnego zabezpieczenia go. Warto postawić przede wszystkim na drewno twarde, o wysokiej odporności na ścieranie. Surowiec taki może być droższy niż rodzimy dąb czy jesion.
Drewno egzotyczne na deski podłogowe wymaga specjalnego traktowania. Ważne jest, by regularnie je odkurzać, by pozbyć się drobinek piasku i kamyczków. Te bowiem mogą porysować powierzchnię i przyczynić się do szybszego jej zniszczenia. Powstałe w taki sposób zarysowania umożliwiają wodzie wniknąć w strukturę drewna i sprawić, że nie będzie się ono dobrze prezentować. W wyniku zaniedbań konieczne może okazać się cyklinowanie i ponowne lakierowanie lub olejowanie całej powierzchni podłogi. To zaś wiąże się z kosztami oraz czasowym wyłączeniem podłogi z użytkowania.