Opalarka to urządzenie elektryczne, emitujące strumień gorącego powietrza. Dzięki regulacji temperatury powietrza oraz siły strumienia, znajduje ona zastosowanie w wielu domowych pracach. Zobacz, jak działa opalarka elektryczna i do czego można ją wykorzystać.
Jak działa opalarka elektryczna?
Opalarka to urządzenie ogrzewające i nadmuchujące powietrze. Jej działanie porównać można do sposobu działania suszarki do włosów. Opalarka zasysa powietrze z jednej strony, ogrzewa je i wyrzuca z drogiej strony, poprzez dyszę, w postaci silnego strumienia. Urządzenie to zasilane jest energią elektryczną, ma kształt pistoletu. Można używać go na dwa sposoby. Po pierwsze, opalarkę można trzymać w ręku i kierować strumień gorącego powietrza na wybrany przedmiot. Po drugie, można ustawić ją w pozycji pionowej i opracowywane przedmioty przesuwać ponad dyszą.
Na co zwrócić uwagę, wybierając opalarkę?
Przed zakupem opalarki warto zastanowić się nad tym, do jakich celów będziemy ją wykorzystywać. Na rynku znajdziemy urządzenia o różnej mocy. Najprostsze opalarki do użytku domowego mają dwustopniową lub trzystopniową regulację temperatury – strumień powietrza emitowany przez takie urządzenia zawsze ma taką samą siłę, odmienna może być jedynie jego temperatura. Bardziej zaawansowane urządzenia pozwalają regulować nie tylko temperaturę, ale także siłę, z jaką powietrze wyrzucane jest przez dyszę. Regulacja mocy w profesjonalnych opalarkach może być kilkustopniowa lub płynna.
Zastosowanie opalarki w domu
Opalarka elektryczna przydatna jest do wielu czynności w domu i warsztacie. Za jej pomocą można zgrzewać elementy wykonane z tworzyw sztucznych. Dzięki rozgrzanemu powietrzu możliwe jest także formowanie przedmiotów z materiałów podatnych na działanie wysokiej temperatury. Opalarka jest niezastąpionym narzędziem w elektrotechnice – z jej użyciem obkurczane są powłoki pokrywające kable elektroniczne.
Co więcej, urządzenie to znajduje zastosowanie także w renowacji starych mebli, gorące powietrze umożliwia bowiem usuwanie farb rozpuszczalnikowych i lakierów do drewna. Opalarka stosowana jest również przy rozłączaniu połączeń lutowanych. Stosując odpowiednie dysze i właściwie dobierając moc, możemy także za jej pomocą rozmrozić zamarznięte rury czy poluzować mocno zakręcone śruby i nakrętki. Opalarka elektryczna może okazać się przydatna również podczas rozpalania grilla oraz usuwania chwastów z chodnika, z przestrzeni pomiędzy kostką brukową.
Zaawansowane opalarki do użytku profesjonalnego
Na rynku znajdziemy opalarki przeznaczone dla amatorów oraz modele do użytku profesjonalnego. Urządzenia bardziej zaawansowane mogą być wyposażone dodatkowo w duży zestaw dysz, umożliwiających ich różnorodne zastosowanie. Przydatne są także specjalne osłony, pozwalające na pracę w trudno dostępnych miejscach. Droższe modele opalarek posiadają wyświetlacze, informujące użytkownika o zmianach temperatury emitowanego powietrza.
Opalarka elektryczna to urządzenie przydatne w renowacji mebli, w usuwaniu starej farby, a także przy zgrzewaniu i formowaniu elementów z tworzyw sztucznych.