Artykuł sponsorowany
Rynek produkcji maszyn do obróbki metalu stale się powiększa. Przemysł czerpie wielkimi garściami z branży metalurgicznej, wszelkiego rodzaju mechanizmy, technologie, konstrukcje, i nie bez przyczyny. Metal jest jednym z najpopularniejszych materiałów, który poddajemy aż tak wyspecjalizowanej obróbce. Jedną z maszyn, której do tego używamy jest wiertarko-frezarka stołowa.
Wiertarko-frezarka stołowa i jej działanie
Urządzenia takie jak frezarki są nieodłącznym elementem każdego dobrze wyposażonego warsztatu. Służą one do niczego innego jak frezowania, czyli skrawania polegającego na ruchu obrotowym oraz posuwowym narzędzia. Temu procesowi podlega w zasadzie każdego rodzaju płaszczyzna, której chcemy użyć do skonstruowania czegoś. Jest to pewnego rodzaju nadanie powierzchni oczekiwanego kształtu. Najczęściej używa się tego procesu przy tworzeniu mebli. W ten sposób posiadają one właśnie gładką fakturę i nie posiadają różnego rodzaju niedoskonałości.
Wiertarki stołowe z kolei to maszyny, który używa się do stworzenia głębokich wwiertów. Wiertarki do metalu są nawet w stanie przebić się przez kilkucentymetrową blachę, tworząc przy tym dokładny, symetryczny otwór. Takie narzędzia charakteryzują się wysokim poziomem stabilności oraz wiertłami o dużej wytrzymałości i grubości, dzięki czemu są w stanie poradzić sobie z powierzchniami metalowymi.
Wiertarko-frezarki są to właśnie urządzenia o funkcjonalności zarówno wiertarek jak i frezarek. Można przy ich użyciu dokonać obróbki powierzchni, w tym nadać jej kształt bądź dodać różnego rodzaju elementy, lecz również mogą być użyte w charakterze urządzenia do tworzenia wwiertów w metalu. W obu tych zadaniach maszyna będzie sprawdzać się doskonale.
Zastosowanie wiertarko-frezarek stołowych
Wiertarko-frezarki stołowe to wybór wielu osób ceniących sobie uniwersalne urządzenia. Maszyny te pozwalają zaoszczędzić miejsce w warsztacie oraz zużyć mniejszą część funduszy przeznaczonych na zakup maszyn obróbczych. Urządzenia te są częstym wyborem początkujących majsterkowiczów, którzy zdecydowali się poprowadzić warsztat w swoim garażu. Dzięki temu zająć się zarówno frezowaniem jak i wierceniem z użyciem tylko jednej maszyny.
W specjalistycznych zakładach raczej rezygnuje się z uniwersalnych urządzeń. Tutaj o wiele bardziej niż na oszczędność stawia się na jakość i precyzję. Zakłady te zaopatrują się w specjalistyczne maszyny do metalu w hurtowniach maszyn do metalu takich jak np. JP-Tech (https://jptech-maszyny.pl/maszyny-do-metalu). Nie znaczy to wcale, że wiertarko-frezarki posiadają wady w postaci niedokładności bądź niskiej efektywności pracy. Narzędzia te sprawdzają się świetnie do swojego przeznaczenia, jednak nie są dostosowane do wielogodzinnej, stałej pracy charakterystycznej dla dużych obiektów produkcyjnych.
Wiertarko-frezarka stołowa w praktyce
Jak wygląda praca z takim urządzeniem w warsztacie? Maszyny te cechują się zazwyczaj dużą stabilnością i solidną konstrukcją. Posiadają również dodatkową stabilizację w postaci wytrzymałej podstawy. Dzięki temu eliminują efekt wibracji, który mógłby wpłynąć na efekt naszej obróbki.
Urządzenia te posiadają dodatkowo różnego rodzaju usprawnienia, które umożliwiają optymalizację zarówno procesu wiercenia jak i frezowania. Mowa tu o awaryjnym wyłączniku bezpieczeństwa, odpowiedniej regulacji kolumn oraz przekładni, która umożliwia łatwe dostosowywanie prędkości.
Większość specjalistów poleca wiertarko-frezarki jako narzędzia uniwersalne i świetnie sprawdzające się w mniejszych warsztatach. Warto jednak zaznaczyć, że maszyny te nie są dostatecznie wyspecjalizowane do dokładniejszej oraz masowej obróbki. Używać więc ich należy zgodnie z ich przeznaczeniem, nie nadwyrężając przy tym możliwości narzędzia.