Fot. Bartosz Nowacki

W dawnej Farbyce Norblina w Warszawie powstała niezwykła oaza – zielona przestrzeń „Miasto i Ogórd”, w której życie toczy się zupełnie innym rytmem. Warszawiacy uprawiają to własne miniogródki, uczestniczą w warsztatach, robią zakupy na ekologicznym bazarze lub po prostu miło spędzają czas w niezwykłej i magicznej przestrzeni dawnej fabryki.

Wióry Lecą w Norblinie

Warsztaty grupy „Wióry Lecą”. Fot. Bartosz Nowacki

„Miasto i Ogród” na terenie dawnej Fabryki Norblina przy ulicy Żelaznej 51/53 w Warszawie to niezwykły projekt i zielona przestrzeń uprawy roślin w centrum miasta oraz miejsce warsztatów uczących, jak żyć w zgodzie ze środowiskiem. W sobotę, 19 lipca, dziewczyny ale i faceci z grupy Wióry Lecą zorganizowali w ramach tego projektu warsztaty stolarstwa, zachęcające gości tego miejsca do spróbowania hobbystycznego stolarstwa i własnoręcznego tworzenia z drewna półek, regałów, skrzynek lub karmników dla ptaków. Krzątanina była taka, że aż miło było popatrzeć. Wystarczyło spędzić z nimi 10 minut, by przekonać się, że własnoręczna obróbka drewna to doskonały sposób na oczyszczenie umysłu i zapomnienie o stresującej pracy lub codziennych troskach.

Warsztaty stolarstwa to kolejna z cyklu imprez odbywających się na terenie „Miasta i Ogrodu”. Od 24 maja w miejscu tym trwa uprawianie niewielkich mobilnych ogródków. Ochotnicy, przy wsparciu i doradztwie profesjonalnego ogrodnika, uprawiają na niewielkich mobilnych grządkach warzywa, zioła i kwiaty. Swoje grządki mają także lokalne społeczności, m.in. uczniowie sąsiednich szkół i seniorzy pod kierownictwem animatorów. Narzędzia, nasiona i sadzonki dostarczyli sponsorzy. Po dwóch miesiącach ogródki prezentują się wspaniale, na niektórych krzaczkach widać już dojrzewający pomidorki.

Wióry Lecą Norblin

Fot. Bartosz Nowacki

Ważną częścią projektu „Miasto i Ogród” jest seria warsztatów edukacyjnych i wydarzeń prowadzonych przez entuzjastów, którzy opowiadają m.in. o nowoczesnym eko-ogrodnictwie i tradycyjnych metodach upraw, uczą miejskiego życia w zgodzie ze środowiskiem, zapoznają z miejskim zielarstwem. Podczas weekendów można próbować ogrodowych plonów, a tuż przed jesienią wykorzystać je do przygotowania przetworów. Z aktualnym programem wydarzeń można zapoznać się na profilu „Miasta i Ogrodu” na Facebooku.

Ogród jest miejscem otwartym na pomysły wszystkich, którzy chcą się podzielić swoją wiedzą oraz umiejętnościami i w ten sposób wzbogacić program wydarzeń „Miasta i Ogrodu”.

Teren „Miasta i Ogrodu” jest otwarty przez 7 dni w tygodniu i będzie funkcjonował do 5 października. Od poniedziałku do piątku ogród jest czynny od godziny 12 do 19, zaś w weekendy od 10 do 18. W tych godzinach dyżurują animatorzy, którzy pomagają w pracach ogrodniczych oraz udostępniają nasiona, sadzonki i profesjonalne narzędzia ogrodnicze. Każdy kto odwiedzi ogród będzie miał możliwość pielęgnacji części społecznej ogrodu.

W soboty, przy okazji wizyty w „Mieście i Ogrodzie” warto zajrzeć do hal, w których działa Biobazar. To pierwszy eko bazar w Polsce, czynny w każdą sobotę. Wystawia się tutaj kilkudziesięciu producentów i hodowców. Oferta jest duża i trzeba czasem uzbroić się cierpliwość podczas stania w kolejce do danego stoiska. Na Biobazarze kupicie jedzenie, piwa, wina, przetwory, kosmetyki oraz środki czystości.