W dużych miastach istnieje większy wybór na rynku mieszkań, zarówno tych nowych, jak i tych z rynku wtórnego. Wymagają one najczęściej generalnego remontu lub w przypadku tych nowych – pełnego wykończenia, które zwykle zleca się firmom remontowo-budowlanym. Ile kosztuje taka usługa w większych miastach?

Wykończenie mieszkania ze stanu deweloperskiego

Tak zwane „wykończenie pod klucz” staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku gdy brakuje czasu na wykonywanie prac samodzielnie oraz wybieranie każdej firmy osobno do poszczególnego zadania. Firmy wykonujące wykończenie pod klucz mogą zrobić to na zlecenie dewelopera lub przez właściciela po odebraniu aktu własności i kluczy. Szacuje się, że standardowe wykończenie nowego mieszkania na własną rękę to koszt około 1000 złotych za metr kwadratowy. Należy również wziąć pod uwagę nieustanną zmianę cen, które mogą wynosić od 10%, a nawet do 20% w zależności do miasta oraz pory roku, a także z wyższą stawką VAT za zakup materiałów, bo aż 23 procent (w przypadku dewelopera to zaledwie 6 procent). Ile w takim razie wynoszą koszta wykończenia pod klucz?

Mieszkanie otrzymane od dewelopera

W podstawowym pakiecie wykończenia pod klucz znajduje się zwykle wykonanie wszystkich przyłączy, zamontowanie drzwi wejściowych z ościeżnicą, pomalowanie ścian, biały montaż w łazience i kuchnia w zabudowie w wersji podstawowej. Koszt takiego wykonania w dużych miastach np. w Katowicach zaczyna się od 600 złotych za metr kwadratowy. Tego typu opcja jest korzystna jeśli zależy nam na oszczędnościach, bardziej niż na indywidualnym wpływie na efekt. Osoba przychodzi na tzw. „gotowe” i nie miała możliwości wyboru materiałów i pilnowaniu pracowników, ponieważ cała ta przypadła deweloperowi.

Decydowanie na etapie prac wykończeniowych

Jeśli ważny jest dla Ciebie wyższy standard i możliwość wpływu na wygląd i niektóre funkcjonalności zakupionego mieszkania, musisz liczyć się z kosztami które w Krakowie zaczynają się od około 850 złotych za metr kwadratowy. Przyszły właściciel mieszkania ma w tym pakiecie dużo więcej możliwości wyboru. Oprócz opcji dostępnych w podstawowym wykończeniu pod klucz, można wybrać kolory farb, rodzaj materiałów, czy elementy zabudowy kuchni. Wybór tej wersji, to również korzystniejsze oraz bardziej zróżnicowane rozwiązania wynikające z większego wachlarza możliwości aranżacji wnętrza.

Samodzielne zlecenie wykończenia pod klucz

Jeśli masz już konkretną wizję własnych czterech kątów, powyższe opcje mogą nie wystarczyć. Wdrożenie całkowicie indywidualnego projektu oraz jego nadzorowanie wiąże się z samodzielnym wybraniem ekipy wykańczającej pod klucz, po zakupie mieszkania lub domu od dewelopera i pełnym przekazaniu aktu własności. Trzeba się jednak liczyć z ceną wykończenia przekraczającą w Warszawie nawet 1300 złotych za metr kwadratowych. Często wynika to z tego, że osoba prywatna zatrudnia fachowców, nie mając z nimi umowy na częste realizacje oraz ustalone zasady długofalowej współpracy.

Możliwość wykończenia pod klucz jest niezwykle wygodną opcją, jeśli zależy nam na czasie. Doprowadzenie mieszkania do pożądanego stanu może sprowadzić się do odbioru go od dewelopera, który wykończy je dla nas ze współpracującą ze sobą firmą remontowo-budowlaną, według norm i najpopularniejszego optymalnego dla portfela obecnie panującego stylu w aranżacjach. Decydując się na samodzielne wykończenie lub zatrudnienie ekipy, mamy możliwość dopilnowania każdego szczegółu, jednak musimy liczyć się z tym, że data wprowadzki do lokum z pewnością odsunie się w czasie.