Fot. Bosch

Drewniane palisady to często stosowany, tani sposób podparcia małej skarpy. Niestety, co pewien czas trzeba je wymieniać. Pokazujemy, jak samodzielnie wykonać palisadę, które nie tylko pełni funkcję praktyczną, lecz także efektownie wygląda.

Nawet solidnie wykonane drewniane palisady po pewnym czasie ulegają zniszczeniu –drewno nie wytrzymuje bowiem zbyt długo działania wilgoci z ziemi. Dlatego po pewnym czasie każdą palisadę trzeba wymienić. Zwykłą już zaimpregnowaną palisadę można kupić w markecie ogrodniczym, jednak jeśli wykonamy ją samodzielnie, możemy jej nadać kształt, który będzie dodatkowo przyciągać wzrok. Dlatego proponujemy, by poświęcić na to nieco więcej czasu, by nadać nowej palisadzie oryginalny, schodkowy wygląd. Wykończenie ogrodowej rabatki może być bowiem praktyczne i jednocześnie ładne. Klimat ogrodu tworzą przecież nie tylko rośliny, ale i wszystkie elementy uzupełniające zieleń.

palisada ogrodowa

Fot. Bosch

Do budowy palisady należy wybrać drewno dobrej jakości i bardzo starannie je zaimpregnować, najpierw środkiem grzybobójczym, a następnie preparatem chroniącym przed wilgocią i słońcem. Końcówki słupków, które mają być wkopane w ziemię, warto dodatkowo zabezpieczyć substancją bitumiczną – w ten sposób przedłużymy trwałość nowej palisady. Czas wykonania takiej palisady to maksymalnie 1,5 godziny.

Potrzebne materiały i narzędzia

  • krawędziaki o przekroju 70 x 70 mm
  • impregnat ochronny do drewna
  • wyrzynarka akumulatorowa, np. Bosch PST 18 LI marki
  • system natryskowy, np. Bosch PFS 3000-2 lub pędzel
  • podkaszarka, np. akumulatorowy model Bosch ART 23-10.8 LI
  • szpadel
  • łopata
  • żwir
    palisada ogrodowa

    Fot. Bosch

  • piasek

 

Krok 1

Kupujemy w markecie budowlanym krawędziaki o kwadratowym przekroju i przycinamy je na odpowiednią długość. Podczas cięcia krawędziaki muszą być dobrze unieruchomione. Do cięcia możemy użyć piły ręcznej ale szybciej zrobimy to wyrzynarką, np. akumulatorowym modelem Bosch PST 18 Li.

Wskazówka: już na tym etapie musimy zaplanować jak ma wyglądać nasza palisada i ustalić zróżnicowane długości słupków tak, by po wkopaniu na równym poziomie utworzyły pożądany schodkowy kształt.

 

palisada ogrodowa

Fot. Bosch

Krok 2

Następny krok to dokładne zaimpregnowanie słupków preparatami ochronnymi, które zwiększą trwałość palisady. Do nanoszenia preparatów możemy użyć pędzla lub przyspieszyć pracę, używając niskociśnieniowego systemu natryskowego, np. Bosch PFS 3000-2. Wybór sprzętu do nanoszenia zależy od gęstości i konsystencji preparatów. Żelowe muszą być nanoszone pędzlem – sprawdzamy to w instrukcji dołączonej przez producenta preparatu. Przed naniesieniem kolejnej warstwy lub środka należy dać słupkom wystarczającą ilość czasu na wyschnięcie. Po kilkunastu godzinach palisada z pewnością jest już sucha (chyba, że producent preparatu twierdzi co innego).

palisada ogrodowa

Fot. Bosch

 

 

 

Krok 3

Zabieramy się do pracy szpadlem. Wykopujemy wąski rów wzdłuż krawędzi rabaty lub skarpy, którą chcemy wzmocnić. Głębokość rowka powinna być nie mniejsza niż długości głowicy szpadla, aby słupki stały stabilnie i nie przewracały się przy mocniejszych podmuchach wiatru.

palisada ogrodowa

Fot. Bosch

 

 

 

 

Krok 4

Dno wykopanego rowka warto wyłożyć warstwą żwiru (ziarnistość do 32 mm) o grubości 10 cm, a na niej usypać cienką warstwę piasku. Zwiększy to stabilność palisady i sprawi, że słupki nie będą osiadać w ziemi. Chroni też do pewnego stopnia przed nadmierną wilgocią.

palisada ogrodowa

Fot. Bosch

 

 

 

 

Krok 5

Umieszczamy drewniane słupki blisko siebie wzdłuż całego wykopu. Jeżeli mają one różną wysokość, całość nabierze dynamicznego i oryginalnego wyglądu. Szczeliny pozostające po bokach używając łopaty wypełniamy ziemią. Ziemię ubijamy, np. ciężkim młotem. Żeby ją dodatkowo zagęścić na zakończenie polewamy ją strumieniem wody.

palisada ogrodowa

Fot. Bosch

 

 

 

Krok 6

Ostatni etap to przycięcie trawy wzdłuż krawędzi palisady, aby całość prezentowała się estetycznie. Idealnym narzędziem do wykonania tego zadania jest np. akumulatorowa podkaszarka Bosch Art 23-18 Li, która zapewni maksymalną swobodę ruchu i doskonałe rezultaty cięcia.

 

Oryginalna palisada sprawi, że każdy ogród – w którym nie zabraknie miejsca na donice ogrodowe – nabierze wyjątkowego charakteru.