Fot. Bosch

Wiszący zielnik to idealne miejsce na domową uprawę tymianku, bazylii i innych przypraw, a przy okazji prawdziwa ozdoba kuchni. Projekt jest naprawdę łatwy, idealny na pierwszą przygodę z samodzielnie wykonanymi dekoracjami i projektami „zrób to sam“!

Dekoracyjny zielnik kuchenny

Fot. Bosch

Półka z ziołami zapewni nam moc pięknych zapachów w domu i świeże przyprawy na wyciągniecie ręki. Jej wykonanie – jeśli dysponujemy potrzebnymi narzędziami i elektronarzędziami – zajmie nie więcej niż 2 godziny.

Sadzonki najlepiej kupić u ogrodnika, gdyż te dostępne w małych doniczkach w marketach produkowane są w specjalnych warunkach i w mieszkaniu mogą sobie zbyt dobrze nie poradzić. Co warto posadzić w domowym zielniku? Melisa, rozmaryn, kolendra, mięta, rzeżucha, estragon to zioła, które wydają się najprostsze w uprawie. Nieco bardziej wymagające są tymianek, bazylia, majeranek czy oregano, które z natury kochają słońce. Jeśli masz ochotę, w doniczkach można posadzić również kwiaty, a półka może ozdobić dowolne pomieszczenie.

Dekoracyjny zielnik kuchenny

Fot. Bosch

Potrzebne narzędzia i materiały:

  • wyrzynarka, np. akumulatorowa Bosch PST 10,8 LI, z brzeszczotem do drewna
  • akumulatorowa wiertarko-wkrętarka, np. Bosch PSR 18 LI-2 Ergonomic
  • szlifierka uniwersalna, np. Bosch PSM Primo
  • wiertła: do drewna (2,5 mm i 18 mm) i do wywiercenia otworów w suficie (dobrane do materiału, z jakiego wykonany jest sufit)
  • drewniana deska
  • 4 linki stalowe do zawieszenia zielnika (długość wedle uznania)
  • 8 zacisków dopasowanych do linki stalowej
  • 4 haki z kołkami (dobrane do materiału, z jakiego wykonany jest sufit)
  • 6 doniczek na zioła (średnica górnej krawędzi ok. 12 cm)
  • cyrkiel
    Dekoracyjny zielnik kuchenny

    Fot. Bosch

 

Robimy półkę krok po kroku:

 

1. Wyrzynarką, np. akumulatorowym modelem Bosch PST 10,8 LI, przycinamy deskę na odpowiednią długość – nasza ma długość 1 m i pomieści 6 doniczek. Cyrklem zaznaczamy otwory na doniczki. Ich średnica powinna być o ok. 1 cm mniejsza niż średnica górnej krawędzi doniczki, aby doniczki nie wypadły.

Dekoracyjny zielnik kuchenny

Fot. Bosch

 

 

 

 

2. W narożnikach deski wiercimy 4 otwory do przeciągnięcia linek. Najlepiej wiertarko-wkrętarką akumulatorową, np. Bosch PSR 18 LI-2 Ergonomic z wiertłem do drewna (w naszym przykładzie jest to wiertło Ø 2,5 mm, odpowiadające grubości linki stalowej). By umożliwić wycięcie otworów na doniczki najpierw przy wewnętrznej krawędzi każdego z okręgów wykreślonych cyrklem wiercimy otwór wiertłem do drewna Ø 18 mm.

Dekoracyjny zielnik kuchenny

Fot. Bosch

 

 

 

3. W otwór wkładamy brzeszczot (najlepiej wąski, do cięcia krzywoliniowego – więcej informacji) i wyrzynarką wycinamy okrągłe otwory na doniczki, prowadząc brzeszczot po wykreślonych cyrklem liniach.

 

Dekoracyjny zielnik kuchenny

Fot. Bosch

 

 

 

 

 

4. Wygładzamy krawędzie otworów, używając do tego szlifierki uniwersalnej, np. Bosch PSM Primo. Teraz będzie można już zawiesić zielnik. Wiertarko-wkrętarką wiercimy otwory na kołki w suficie. Odstępy pomiędzy otworami powinny być identyczne jak te między otworami wywierconymi wcześniej w desce. Następnie osadzamy w otworach kołki i wkręcamy w nie haki.

Dekoracyjny zielnik kuchenny

Fot. Bosch

 

 

 

5. Skracamy linkę stalową do odpowiedniej długości. Dolne końce linki przekładamy przez otwory w desce i mocujemy zaciskami. W taki sam sposób mocujemy górne końce linki na hakach przy suficie i zabezpieczamy pozostałymi czterema zaciskami. Pozostaje już tylko wstawić doniczki i cieszyć się zapachem świeżych ziół i lata w kuchni bez względu na pogodę za oknem!

 

Dekoracyjny zielnik kuchenny

Fot. Bosch