Bonsai to chińska sztuka uprawy miniaturowych, odpowiednio formowanych drzew. Rośliny, dzięki specyficznemu przycinaniu i pielęgnacji, osiągają fantazyjne kształty. Ich uprawa wymaga jednak dużo cierpliwości i pracy. Sprawdź, jak zrealizować marzenie o własnym drzewku bonsai!

W sklepach można kupić dość duże, już uformowane rośliny. Ich kształt wynika często z masowej produkcji i silnego przycinania w celu uzyskania szybkiego, spektakularnego efektu. O wiele więcej satysfakcji przynosi samodzielne formowanie niewielkiej, młodej rośliny od podstaw. Na pożądane efekty trzeba będzie poczekać kilka sezonów, wygląd drzewka wynagrodzi jednak wszystkie trudy. Specjaliści z marki Ziemovit podpowiadają, jak przygotować się do uprawy drzewka bonsai i jak odpowiednio je pielęgnować.

Jaką roślinę wybrać?

Technikę bonsai można zastosować przy uprawie wielu gatunków roślin, które swoim kształtem przypominają drzewa. W domowych warunkach najlepiej sprawdzą się fikusy, mirt, oliwka czy grubosz drzewiasty. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by formować młode klony palmowe, brzozy lub kosodrzewinę. Odmiany te mają bowiem giętkie, łatwe do formowania pędy i giętki pień.

Równie ważna, co sama roślina, jest również odpowiednia doniczka. Do uprawy w stylu bonsai niezbędny będzie płaski pojemnik, który wymusi płytkie ukorzenianie się drzewka. Wyjątek stanowią jedynie rośliny kaskadowe z długimi, zwieszającymi się pędami. Sadzi się je w wysokich, wąskich doniczkach.

Jak formować drzewko bonsai?

Podstawowe elementy nadawania roślinie kształtu to:

  • przycinanie pędów – ma na celu pobudzenie szybszego wzrostu odpowiednich pędów;
  • drutowanie – służy wyginaniu pnia i gałęzi w odpowiednie strony (należy pamiętać, by drutować od najgrubszych do najcieńszych części pędu i zdjąć drut, zanim zacznie wrastać w korę);
  • eksponowanie korzeni – korzenie odsłania się przez odgarnięcie wierzchniej części podłoża.

Rośliny można formować na różne sposoby. Wszystko zależy od upodobań, wyobraźni i – oczywiście – naturalnych ograniczeń samego drzewka, wynikających z tempa wzrostu czy elastyczności pędów. Można jednak wyróżnić kilka tradycyjnych stylów bonsai, m.in.:

  • Bunjingi – polega na formowaniu rzadkich gałązek na wysokości 2/3 drzewa tak, by przypominały rośliny z pejzaży chińskich artystów;
  • Chokkan – opiera się na mocnym, pionowym pniu i gałęziach przyjmujących kształt piramidy;
  • Fukinagashi – gałęzie wyrastają lub są wygięte w jedną stronę, jakby były narażone na działanie silnego wiatru;
  • Hokidachi – z prostego pnia wyrastają konary tworzące wachlarzowatą koronę drzewa;
  • Ikadabuki – gałęzie wyrastają pionowo z pnia poziomo zakopanego w pojemniku;
  • Kabudachi – z jednego systemu korzeniowego wyrasta kilka pni (ważne, by ich liczba była nieparzysta);
  • Kengai – wijący się pień i długie pędy zwieszają się poniżej dnia doniczki – drzewko wygląda, jakby rosło na zboczu;
  • Shakon – pień drzewka zostaje pochylony w lewo lub prawo.

Jak pielęgnować drzewko bonsai?

Pielęgnacja rośliny jest w dużym stopniu uzależniona od wymagań konkretnego kształtowanego gatunku. Niezależnie od odmiany ważne jest jednak częste i regularne podlewanie – płytkie ukorzenienie może bowiem sprzyjać przesychaniu rośliny. Z tego powodu należy również zadbać o odpowiednie, zachowujące wilgoć podłoże, stanowiące mieszankę gliny, torfu i piasku. Warto stosować także płynne nawozy Ziemovit, które wspomogą rozwój rośliny.

Uprawa drzewek bonsai nie jest łatwa. Wymaga wprawy, cierpliwości i systematyczności. Ukształtowana roślina stanie się jednak niezwykle oryginalną ozdobą.