Dostępne na rynku drzwi wewnętrzne zaskakują bogactwem wzorów, barw oraz materiałów, z których są wykonane. Stanowią tym samym ważny element wyposażenia naszych pomieszczeń mieszkalnych i domów. Poznajmy podstawowe fakty o drzwiach wewnętrznych oraz dowiedzmy się, czym warto kierować się przy ich zakupie.

Konstrukcja drzwi

drzwi wewnętrzne

Fot. Wiktorczyk

Modelowe drzwi wewnętrzne składają się z trzech wiodących elementów: skrzydła, futryny oraz zawiasów. Skrzydło drzwiowe to część widoczna na pierwszy rzut oka, jego konstrukcja może być jednak dwojaka i składać się z płyty lub płyciny. Drzwi płytowe wykonuje się z jednolitej płyty. Trzon konstrukcji tego typu drzwi stanowi przeważnie rama z laminatu drewnianego, obłożona z dwóch stron płytami wiórowymi. Przestrzenie między płytami wypełnia się zazwyczaj lekkimi płytkami kartonowymi czy pilśniowymi. Drzwi płytowe są stosunkowo tanie i mają ograniczone zdobnictwo.

Drzwi płycinowe posiadają konstrukcję nieco bardziej złożoną, opartą na ramie i wypełnieniach, czyli płycinach. Płyciny mogą mieć różnorodne wymiar, kształt i formę – od rozwiązań klasycznych, po awangardę – wykorzystując np. pełne deski czy przeszklenia. W powszechnej sprzedaży, poza drzwiami płytowymi i płycinowymi, dostępne są także modele łączące cechy obu tych konstrukcji.

Materiały z których wykonane są drzwi

Wśród materiałów na drzwi wewnętrzne niezmiennie króluje drewno – sosna, dąb, jesion, buk czy mahoń. Możemy zakupić drzwi z drewna litego, bądź też klejonego warstwowo – nieco tańszego, ale równie solidnego. Ciekawą ofertę drewnianych drzwi wewnętrznych posiada np. sklep ABA Wik­tor­czyk Sp. z o.o. z Czarkowa.

Wśród innych, dostępnych materiałów, warto wspomnieć o płytach drewnopodobnych – złożonych z gładkich lub tłoczonych płyt wiórowych i pilśniowych – oraz o szkle (matowym, przeźroczystym i in.), stosowanym głównie w charakterze wypełnienia drzwi płytowych. Szkło drzwiowe powinno być hartowane i klejone, aby nie ulegać łatwemu tłuczeniu i minimalizować ewentualne uszkodzenia.

Wykończenia powierzchni

drzwi wewnętrzne

Fot. Wiktorczyk

Sposób wykończenia drzwi jest w dużej mierze uzależniony od materiału, z którego zostały one wykonane. Drzwi drewniane można pomalować farbą akrylową, lakierować bezbarwnie bądź też pokryć okleiną. Wykończenie ma na celu podkreślenie i utrwalenie walorów estetycznych – w przypadku drzwi drewnianych są to głównie znajdujące się na powierzchni słoje drewna. W sprzedaży dostępne są zarówno drzwi wykończone, jak i wymagające samodzielnych wykończeń.

Sposób otwierania

Wyróżniamy drzwi uchylne, przesuwne i składane. Najczęściej spotykamy się z drzwiami uchylnymi. Warto jednak pamiętać, że ten typ drzwi zajmuje stosunkowo dużą przestrzeń pomieszczeń, wymaganą do bezproblemowego operowania skrzydłem drzwiowym. W związku z tym utrudnieniem, coraz większą popularnością cieszą się drzwi przesuwne – zachodzące na ścianę, bądź chowające się w niej. Dają one nieco większą swobodę aranżacji, zwłaszcza w przypadku małych powierzchni mieszkalnych. Swoistym kompromisem między drzwiami uchylnymi i przesuwnymi są drzwi składane – o ,,łamanej” konstrukcji, złożone z kilku, połączonych zawiasami pionowych części. Drzwi tego typu poruszają się po szynie i składają podobnie do ich przesuwnych odpowiedników, jednak po złożeniu zmniejszają szerokość otworu drzwiowego – podobnie do modeli uchylnych.