Współczesne fototapety nie mają wiele wspólnego z tymi sprzed trzydziestu lat, które kojarzone były głownie z kiczem, z uwagi na słaby jakościowo materiał i ubogą tematykę. Oprócz walorów estetycznych zmieniła się ich jakość wykonania, gdyż obecnie do produkcji fototapet stosowane są materiały najwyższej jakości.

Zdjęcia wielkoformatowe w postaci fototapet na dobre wpisały się w stylizację wnętrz. Rodzajów i wzorów fototapet jest bardzo wiele. Dzięki nim można dokonać szybkiej metamorfozy mieszkania. Jak dobrać odpowiednią fototapetę do wystroju, aby dodała charakteru i cieszyła oko?

Klasyfikacja fototapet ze względu na materiał wykonania

Ze względu na rodzaj użytego materiału wyróżniamy fototapety papierowe, winylowe, tekstylne oraz z włókna szklanego. Do najtańszych i najczęściej stosowanych należą tapety papierowe. Tapety winylowe są nieco droższe, jednak są wodoodporne, dzięki czemu można je wielokrotnie zmywać. Dodatkowo potrafią świetnie ukryć niedoskonałości ściany. Jedynym ich mankamentem jest to, że nie pozwalają ścianie oddychać. Dla tych, którzy poszukują naprawdę efektownej fototapety polecane są tekstylne, gdyż mimo sporej różnicy w cenie pomiędzy papierową oraz winylową prezentują się znacznie lepiej. Z kolei fototapety wykonane z włókna szklanego mają bardzo dużą wytrzymałość i śmiało mogą stanowić alternatywę dla glazury w kuchni, czy łazience. Wybór fototapety pod względem materiału wykonania powinien być zatem uzależniony od miejsca przeznaczenia, gdyż zupełnie inny sprawdzi się w sypialni, a inny w kuchni, czy łazience.

fototapeta

Wzory fototapet

Na rynku można znaleźć ogromny wybór producentów fototapet, którzy oferują zarówno gotowe wzory, jak i możliwość wykonania według indywidualnego zamówienia. Można zatem cieszyć się nawet własnym zdjęciem w wybranym pomieszczeniu. Przed wyborem konkretnego wzoru warto zastanowić się, jaki motyw i kolorystyka będą najbardziej odpowiednie do wyposażenia. Kolorowe fototapety będą dobrze wyglądały w stonowanych kolorystycznie wnętrzach. Dobór kolorystyki warto zestawić z innymi dodatkami, w taki sposób, aby ich kolor stanowił tylko gustowny akcent wnętrza. Jeśli nie mamy przekonania do koloru fototapety warto postawić na kolor czarno-biały, gdyż taki motyw pasuje praktycznie do wszystkich wnętrz. Ważny jest również wzór na tapecie, który powinien zostać dobrany do wielkości pomieszczenia w taki sposób, aby wzrok był w stanie objąć całość. I tak np. tapety 3D nie dadzą oczekiwanego efektu w zbyt małych pomieszczeniach, gdyż ściana widziana z bliska nie zrobi wrażenia trójwymiaru i straci głębię. Do małych pomieszczeń nadają się motywy krajobrazów, które spowodują, że pokój, dzięki perspektywie będzie wydawał się większy.

most

Jak położyć fototapetę?

Przed położeniem fototapety należy dokładnie usunąć resztki łuszczącej się farby, załatać dziury i zlikwidować nierówności. Ponadto ścianę należy zabezpieczyć unigruntem. W pomieszczeniach wilgotnych ścianę pokrywa się dodatkowo warstwą zaprawy wodoszczelnej. Do klejenia fototapety należy użyć odpowiedniego kleju. Nie należy nanosić zdjęcia samodzielnie, lecz poprosić o pomoc drugą osobę, gdyż nieumiejętne położenie fototapety spowoduje, że widoczne będą łączenia i tapeta straci cały urok. Warto dopytać producenta, czy fototapeta ma być klejona na zakład, a jeśli tak, to jak duży oraz upewnić się jaki klej będzie najbardziej odpowiedni do wybranego materiału. Należy również sprawdzić zgodność kolorów na brytach, przed przystąpieniem do klejenia. Jeśli będą różnice w poszczególnych rolkach należy złożyć reklamację. Jeżeli zauważymy różnice w odcieniu po przyklejeniu tapety, reklamacja nie będzie już możliwa.

Fototapeta jest świetnym sposobem na odświeżenie każdego wnętrza. Nie wymaga dużo wysiłku, nie jest zbyt kosztowna, a pozwala na szybką i efektowną metamorfozę.

Artykuł powstał we współpracy z http://pasjadeco.pl/