Ogrzewanie węglem nadal cieszy się największą popularnością. Wszak węgiel, w przeciwieństwie do gazu, nie jest wcale drogi. Jednak wszystkie osoby, które wybrały tą metodę grzewczą muszą odpowiednio przechowywać węgiel. Warto zastanowić się, gdzie najlepiej go umieścić.

Dzisiaj dowiecie się nie tylko, gdzie przechowywać węgiel zimą, ale również jakie znaczenie mają tutaj płyty betonowe.

Kotłownia, piwnica to zawsze dobry wybór

Większość osób, które ogrzewają dom węglem przechowuje ten materiał grzewczy w piwnicy. To oczywiście bardzo dobry wybór. Dzięki temu węgiel nie straci swoich właściwości, a jego parametry techniczne się nie obniżą. Problem rozpoczyna się wtedy, gdy nasza piwnica jest pełna wilgoci, co niestety może znacząco wpłynąć na jakość opału.

Zbyt wysokie zawilgocenie ściśle wiąże się z mniejszym wydzielaniem ciepła podczas jego spalania. Jest to widoczne już na pierwszy rzut oka, gdyż występuje wtedy problem z rozpalaniem, a płomień jest słabszy. Zdecydowanie lepiej posiadać do tego celu ogrzewaną kotłownię, w której nie ma wilgoci i panują dobre warunki. Oczywiście trzeba też wiedzieć, że węgiel nie może znajdować się blisko pieca, gdyż jest to niebezpieczne.

A może na wolnym powietrzu?

Jeszcze do niedawna wiele osób przechowywało węgiel na wolnym powietrzu. Wyglądało to nieestetycznie, ale brak estetyki był tutaj najmniejszym problemem. Taki węgiel przechowywany na zewnątrz traci swoje właściwości i jest nawet o 20% mniej wydajny, w związku z tym trzeba zużyć więcej opału. To przekłada się nie tylko na koszty, ale również większą degradację środowiska.

Warto też pamiętać, że nie tylko wilgoć pogarsza jakość węgla, ale również bardzo szkodliwe są promienie UV. Zatem, jeżeli nie posiadasz piwnicy i koniecznie musisz przechowywać go na zewnątrz, gdyż twoja kotłownia jest zbyt mała, to koniecznie powinieneś zakupić specjalną wiatę ochronną, jednak i wtedy nie masz pewności, że węgiel nie utraci swoich właściwości grzewczych, gdyż może ulec zawilgoceniu również od strony gruntu.

Płyta MON – bardzo istotna w składach węgla

W życiu zdarzają się różne sytuacje. Niektórzy zdecydowali się np. na ogrzewanie gazem, co niestety, okazało się bardzo kosztowne. Zatem, aby zaoszczędzić zmienili instalację na piec na kocioł węglowy. Jednak tutaj pojawił się problem, gdzie przechowywać węgiel, nie posiadając piwnicy ani kotłowni.

Na szczęście tą sytuację można szybko i łatwo rozwiązać, a to za sprawą płyt betonowych. Otóż płyty drogowe są bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia i bardzo prosto się je układa. Zatem doskonale izolują węgiel przed wilgocią z gleby. Płyta drogowa jest też bardzo tania i może służyć również do wykonania drogi dojazdowej.

Niewątpliwie taka droga dojazdowa sprawdzi się podczas transportu węgla. Dzięki wytrzymałości płyt betonowych nawet ciężkie samochody mogą bez problemu po niej jeździć. Warto zauważyć jeszcze jedną ważną rzecz. Otóż płyty betonowe mogą być także wykorzystane do przechowywania węgla na większych jego składowiskach.

Również i tam można z nich wykonać drogę dojazdową, a także podłoże pod opał. W składach węgla można również poza płytą MON, zastosować betonowe ściany ognioodporne, zwiększające bezpieczeństwo.

W workach czy luźno – jak przechowywać węgiel?

Duże znaczenie ma również sposób przechowywania węgla. Można oczywiście przechowywać węgiel luzem bądź też w workach. Musimy tutaj pamiętać, że opał źle przechowywany może szybko wietrzeć, przez co tworzą się spieki, a przez to podczas spalania wytwarza się zdecydowanie więcej popiołu. Szczególnie ważne jest to w przypadku eko groszku. Niestety, jeżeli przechowujemy go luzem bardzo traci on na wydajności. Już po 8 tygodniach jego wydajność zmniejsza się o prawie 1/3.

Odpowiednie przechowywanie węgla jest niezwykle istotne, gdyż wpływa na jego wydajność. Zatem na użytek prywatny najlepiej sprawdzi się ocieplana kotłownia. Jednak, gdy takiej nie posiadamy warto zdecydować się na płyty drogowe MON, z których można wykonać nie tylko drogę dojazdową, ale również podłoże do jego przechowywania. To także doskonały wybór dla firm, które zajmują się sprzedażą opału. Płyty betonowe chronią przed wilgocią, która jest przyczyną tego, że węgiel traci swoje właściwości.